Viac ako tisíc nakazených a jedno mŕtve bábätko. To je tragická štatistika čierneho kašľa na Slovensku. Dieťaťko, ktoré nemalo ani rok, zomrelo začiatkom tohto roka. Potvrdila to hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.
Ako podotkla, deti ešte nemajú vytvorený taký imunitný systém, aby vedeli s týmto ochorením bojovať. „Bariéra sa vytvára vtedy, keď sa dieťatko dá zaočkovať tak, ako máme nastavené povinné očkovanie,“ doplnila Červeňová.

V tejto súvislosti odporučila na základe zváženia zdravotného stavu u tehotných žien očkovanie v 26. až 30. týždni tehotenstva. Rovnako aj preočkovávania dospelých v intervaloch každých 15 rokov.
Hlavná hygienička SR avizovala, že ak sa bude zhoršovať epidemiologická situácia pri výskyte čierneho kašľa, vstúpia do rokovania s tými, ktorí rozhodujú o hradení vakcíny. „Povinné očkovanie máme hradené a čo sa týka dospelých, tam nám ide o príplatok, čiže v tej sume okolo 20 eur,“ pripomenula.
Od 1. januára tohto roka bolo nahlásených 1000 prípadov čierneho kašľa. Za minulý rok je evidovaných celkovo 7000 prípadov. Pre nezaočkovaných je rast prípadov nebezpečný, najmä pre najcitlivejšiu populáciu, ktorou sú deti.
Očkovanie proti čiernemu kašľu patrí na Slovensku medzi povinné očkovania u detí. Prvá dávka sa dáva v treťom mesiaci života. Deti sú najlepšie chránené až po absolvovaní základného očkovania, čiže všetkých troch dávok, ale čiastočnú ochranu pred veľmi ťažkým priebehom ochorenia môže priniesť už aj prvá dávka očkovania.
Preočkovanie proti čiernemu kašľu je možné aj v dospelosti – obvykle kombinovanou vakcínou naraz s očkovaním proti tetanu a záškrtu, ktoré sa podstupuje v 30 rokoch veku a následne každých 15 rokov.
Počet prípadov čierneho kašľa v roku 2025
- 1. týždeň – 105
- 2. týždeň – 210
- 3. týždeň – 193
- 4. týždeň – 218
- 5. týždeň – 164
- 6. týždeň – 227