Antibiotiká na vírusy neúčinkujú a význam majú až vtedy, ak na vírusový zápal „nasadne“ bakteriálna infekcia a stav sa tak skomplikuje. V 7. kalendárnom týždni tohto roka boli Úradu verejného zdravotníctva SR hlásené dva závažné prípady akútneho respiračného ochorenia, ktoré boli spojené aj s hospitalizáciou.
To, že chorobnosť je na Slovensku pomerne vysoká, patrí k tomuto obdobiu roka. Najvyššia chorobnosť bola v 6. aj 7. týždni tohto roka zaznamenaná v Nitrianskom, najnižšia v Trenčianskom kraji a štandardne platí, že najčastejšie choré sú deti vo vekovej kategórii od 0 do 5 rokov. Chrípková sezóna je v plnom prúde, ale, samozrejme, ani zďaleka nie sú všetky ochorenia chrípkami. Chrípka je naozaj závažná diagnóza, ktorú treba rozhodne vyležať, hoci si ju laici často mýlia s prechladnutím. Aj samotné prechladnutie sa však môže skomplikovať – z hľadiska štatistiky úradu verejného zdravotníctva z posledných dní je takouto komplikáciou (často už bakteriálnou) najčastejšie zápal prinosových dutín (sínusitída), zápal ucha či uší (otitída) a pneumónia (zápal pľúc). Tento rok aj lekári tvrdia, že je „veľký počet zápalov pľúc aj u mladších vekových kategórií“ (MUDr. Diana Baranová z Košíc).

Čo šarapatí túto sezónu?
Vysoko nákazlivé ochorenie, chrípka, sa dá dokázať jedine výterom z nosa a hrdla (tzv. nazofaryngeálny výter) a takýto výter sa logicky nerobí každému pacientovi, ktorý navštívi lekára. Napokon, bolo by to aj zbytočné, pretože pri vírusových ochoreniach dýchacích ciest vieme aj tak potláčať iba príznaky a, úprimne, ľudia s chrípkou či prechladnutím by nemali navštevovať ambulancie a šíriť infekciu v rámci presunov a čakaním v čakárňach, mali by sa liečiť doma. Väčšina liečiv je voľnopredajných (s výnimkou napr. liečiv na kašeľ s obsahom kodeínu, antivirotík a podobne) a je možné ich zakúpiť po porade s farmaceutom z lekárne.
Zo vzoriek, ktoré však boli v konkrétnom týždni v rámci Slovenska odobraté a vyšetrené, sa robí štatistika, aby mali odborníci predstavu, aké typy vírusov v populácii šarapatia a v tomto období zo štatistiky najčastejšie vychádzajú vírusy chrípky typu B, vírusy chrípky typu A, A/H1, A/H3, vírus SARS-CoV-2 spôsobujúci covid, rinovírusy, adenovírusy a napokon respiračný syncyciálny vírus (RSV) – ten ohrozuje najmä predčasniatka alebo niekoľkomesačné dojčatá, najmä, ak majú napríklad srdcovú chybu či iný zdravotný problém.

Nezneužívajme antibiotiká
Špecifikum pri chrípke je najmä to, že človek môže šíriť nákazu aj 24 hodín predtým, než sa začnú prejavovať príznaky. Okrem toho dokáže vírus prežiť niekoľko hodín aj na povrchoch, ako sú kľučky, stoly alebo mobilné telefóny. Na rozdiel od prechladnutia je nástup príznakov chrípky veľmi rýchly, často doslova z hodiny na hodinu. Chrípku zvyčajne sprevádza horúčka (čiže 39 stupňov Celzia aj viac), postupne sa pridávajú aj bolesti kĺbov a svalov či pocit veľkej únavy. Počas tejto chrípkovej sezóny sa objavujú aj príznaky ako bolesti brucha, ktoré sú často spojené s riedkou stolicou, suchý, dráždivý kašeľ, ale aj krvácanie z nosa. Rekonvalescencia po chrípke môže trvať aj ďalšie dva-tri týždne. Aj lekári upozorňujú, že „chrípka dá fakt zabrať a zotavovanie je dlhšie ako pri bežných virózach“. A kašeľ často pretrváva ešte dlho.
Domáca liečba sa pri chrípke, rovnako ako aj pri iných vírusových ochoreniach, zameriava na zmierňovanie príznakov. Jej základom je výdatný odpočinok, dostatočný pitný režim, ktorý sa postará o odvádzanie toxínov z tela, a tiež podávanie utišujúcich liekov. „Pre rizikové skupiny alebo pri ťažších prípadoch sa odporúčajú antivirotiká. Antibiotiká sa v liečbe vírusových infekcií nepoužívajú, predpisujú sa len pri tzv. sekundárnych bakteriálnych infekciách. V liečbe chrípky môžu antibiotiká skôr uškodiť,“ zdôrazňuje MUDr. Marek Pytliak.
Na zníženie horúčky a bolesti sa odporúča užívať voľnopredajné lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. „Paracetamol je účinný pri zmiernení bolesti a znížení horúčky. Nemá však protizápalové účinky. Na druhej strane, ibuprofén má protizápalové, analgetické a antipyretické účinky, ale môže byť ťažší pre žalúdok,“ vysvetľuje MUDr. Marek Pytliak. Zároveň objasňuje, že dobrým bojovníkom proti horúčke a bolestiam pri chrípke sú aj lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej. „Kyselina acetylsalicylová je veľmi efektívna pri bolesti, zápale a znižovaní horúčky. Má aj antikoagulačné účinky, čo znižuje riziko trombóz.“ K nim patrí napríklad Acylpyrin, Acifein, Aspirín, Anopyrín a iné (od veku 16 rokov). Treba si dať pozor najmä na „protichrípkové“ lieky, ktoré obsahujú kombinácie účinných látok. Nikdy nekombinujte to isté liečivo v rôznych liekových formách (napr. v nápoji aj v tabletách).
Kedy nečakať s návštevou lekára?
- horúčka pretrváva dlhšie ako 3 dni, nemá tendenciu k poklesu, intervaly výstupu teplôt sú krátke, teplota nereaguje na podanie adekvátnych dávok liekov
- symptómy ochorenia pretrvávajú dlhšie ako 10 dní alebo sa po piatich dňoch samoliečby zhoršia
- horúčka ustúpi a po prechodnej pauze znova nastupuje spolu so stupňujúcim sa kašľom (riziko bakteriálnej superinfekcie)
- silný a neutíšiteľný kašeľ, nereagujúci na podanie liekov, záchvatovitý kašeľ sprevádzaný bolesťou a ťažobou na hrudníku
- akútna infekcia u tehotných žien, dojčiat, osôb s oslabenou imunitou
- bolesť znemožňujúca príjem potravy, výtok z ucha
- pretrvávajúci opuch uzlín
- bolesť v driekovej oblasti, zakalený moč
(Zdroj: leták MZ SR, Farmaceutickej fakulty a OZ Slovenský pacient)