Už je neskoro prestať fajčiť
Prestať fajčiť má zmysel v každom veku. Čím skôr prestanete, tým väčšie výhody získate. Napríklad ukončenie fajčenia pred 30. rokom života prináša očakávanú dĺžku života porovnateľnú s nefajčiarmi. Aj keď máte hlboko po tridsiatke, znížite tým riziko vážnych ochorení, ako sú rakovina pľúc, infarkt alebo mŕtvica.
Môžem prestať fajčiť kedykoľvek. Nie som závislý
Mnoho fajčiarov si myslí, že nie sú závislí, až kým sa nepokúsia prestať. Ak ste to už niekedy skúšali a neuspeli ste, je to jasný signál, že vaša závislosť je skutočná. Nikotín mení chemické procesy v mozgu, čo sťažuje odvykanie. Preto je dôležité využiť dostupnú pomoc, akou sú terapia, nikotínové náhrady alebo lieky, ktoré vám ju pomôžu prekonať.
Využívať pomoc pri odvykaní je prejav slabosti
Vyhľadať pomoc je prejavom sily a zodpovednosti za svoje zdravie. Abstinenčné príznaky sú bežnou súčasťou odvykania, ale dajú sa zmierniť liekmi či terapiou. Úspešnosť odvykania bez akejkoľvek pomoci je len 3 až 5 percent, s odbornou podporou a správnymi nástrojmi sa šanca výrazne zvyšuje.

Prestať fajčiť je príliš ťažké
Prestať fajčiť môže byť náročné, ale nie nemožné. Ak sa vám nepodarilo prestať v minulosti, neznamená to, že to nedokážete. Pomôcť môže kombinácia rôznych prístupov, ako sú lieky, podpora odborníka a behaviorálne techniky. Úspech závisí aj od správneho plánu a trpezlivosti.
Na niečo umrieť musím
Fajčenie spôsobuje predčasnú smrť až u polovice fajčiarov, ktorí umierajú v priemere o 15 rokov skôr, než keby nefajčili. Hoci poznáte niekoho, kto fajčil a dožil sa vysokého veku, je to skôr výnimka, určite nie pravidlo. Riziká fajčenia sú jasne zdokumentované, a to aj pri pasívnom fajčení.
Nemám dostatočne silnú vôľu, nemá zmysel to skúšať
Úspech pri odvykaní od fajčenia nezávisí iba od vôle. Závislosť je choroba, ktorá si vyžaduje podporu a správne nástroje. Existujú linky pomoci, farmakoterapie a programy, ktoré zvyšujú vaše šance na úspech. Sebadôvera a motivácia sú kľúčové, ale aj odborná pomoc je dôležitá.
Cigarety mi pomáhajú relaxovať
Relaxačný efekt fajčenia je len dočasný a súvisí s uspokojením nikotínovej závislosti. Existujú však zdravšie spôsoby relaxácie – napríklad dychové cvičenia, joga alebo progresívna svalová relaxácia, ktoré znižujú stres bez škodlivých následkov.
Ak prestanem fajčiť, určite priberiem
Priemerne sa pri odvykaní od fajčenia priberie 2 až 4 kilogramy, pričom len v 10 percentách prípadov ide o viac než 13 kilogramov. Tento nárast hmotnosti je zvládnuteľný, ak sa zameriate na zdravý životný štýl – obmedzenie sladkostí, dostatok zeleniny a fyzickú aktivitu. Zdravotné benefity abstinencie výrazne prevyšujú riziká spojené s miernym priberaním.
Fajčia všetci okolo mňa
Hoci to tak môže vyzerať, počet fajčiarov neustále klesá. V prvých dňoch odvykania je dôležité vyhýbať sa situáciám, kde vás môžu cigarety lákať. Môže vám pomôcť, ak si vopred nacvičíte, ako odmietnete ponúkanú cigaretu, alebo ak budete vyhľadávať spoločnosť nefajčiarov.

Čo ste o fajčení nevedeli
- Ako vás fajčenie oberie o zdravie. V tabakovom dyme bolo identifikovaných 250 škodlivých zlúčenín. Viac ako 50 z nich spôsobuje rakovinu. 90 % rakoviny pľúc spôsobuje fajčenie.
- Väčšina fajčiarov však umiera na iné ochorenia, najmä na srdcovo-cievne a na chronickú obštrukčnú pľúcnu chorobu (CHOPN).
- Je jedným z hlavných rizikových faktorov srdcovo-cievnych ochorení.
- Takmer zdvojnásobuje riziko diabetes mellitus 2. typu.
- Ovplyvňuje celé telo a má vplyv aj na rozvoji ochorení imunitného a endokrinného systému, zvyšuje riziko alergií, spôsobuje ochorenie tráviaceho systému, spomaľuje pooperačné hojenie, zvyšuje riziko rozvoja reumatoidnej artritídy a sivého zákalu.
- Fajčenie spôsobuje deficit vitamínu D, ktorý sa uvádza ako rizikový faktor pre vznik neurodegeneratívnych ochorení alebo roztrúsenej sklerózy.
Fajčenie a psychika
- Ľudia trpiaci psychickými poruchami fajčia 2– až 3-krát viac v porovnaní s bežnou populáciou.
- Odhaduje sa, že až 45 % cigariet spotrebujú ľudia s nejakou formou duševnej poruchy.
- V liečbe depresívnych a úzkostných porúch má ukončenie fajčenia podobný vplyv ako podávanie antidepresív.
Fajčenie a závislosť
- Závislosť od tabaku je chronické ochorenie.
- Až 80 % fajčiarov je závislých.
- Odvykanie od fajčenia bez pomoci má nízku úspešnosť 4 až 5%, preto sa odporúča odborná pomoc.
- Priemerný fajčiar vo veku 40 rokov má už za sebou okolo 20 neúspešných pokusov prestať.
- V priemere sa o to snaží raz ročne.
- Behaviorálna podpora a lieky účinne zvyšujú šancu zbaviť sa závislosti.
Zdroj: Národní portál klinických doporučených postupů