Benefity pohybu pre naše zdravie sú nespochybniteľné. Nová štúdia navyše naznačuje, že fyzická aktivita sa spája aj s nižším rizikom demencie, porúch spánku, depresie a ďalších ochorení.
Ľudia, ktorí sa venujú stredne intenzívnej až intenzívnej fyzickej aktivite, môžu mať nižšiu pravdepodobnosť rozvoja demencie, mŕtvice, úzkosti, depresie a porúch spánku. Vyplýva to z predbežnej štúdie, ktorá bude predstavená v apríli na stretnutí Americkej akadémie neurológie. Štúdia tiež ukázala, že čím viac času trávime sedením, tým je väčšie riziko, že sa u nás vyvinie niektoré zo spomínaných ochorení.
„Tento výskum zdôrazňuje úlohu fyzickej aktivity a sedavého správania ako modifikovateľných faktorov, ktoré môžu zlepšiť zdravie mozgu a znížiť výskyt týchto ochorení,“ povedal autor štúdie Jia-Yi Wu z Fudan University v Šanghaji. „Je sľubné uvažovať o tom, že podpora ľudí v tom, aby zmenili svoj životný štýl, by mohla v budúcnosti zmierniť záťaž týchto ochorení,“ doplnil.

Vedci analyzovali dáta od vyše 73-tisíc ľudí z databázy zo Spojeného kráľovstva. Vekový priemer bol 56 rokov a po dobu sedem dní bola monitorovaná ich fyzická aktivita aj čas, ktorý trávili sedením. Definovali sa tiež parametre intenzívnej a stredne intenzívnej aktivity, čo mohla byť napríklad aj chôdza či upratovanie. Intenzívnejší pohyb bola napríklad cyklistika.
Ľudia, ktorí mali stredne intenzívny až intenzívny výdaj energie pri fyzickej aktivite, mali o 14 až 40 percent nižšiu pravdepodobnosť rozvoja týchto piatich ochorení v porovnaní s tými, ktorí mali nižší výdaj energie.
Čím viac času ľudia strávili sedením, tým vyššie bolo ich riziko rozvoja niektorého z týchto ochorení, pričom nárast sa pohyboval od 5 do 54 percent vyššie ako u tých, ktorí strávili najmenej času sedením.
„Niektoré predchádzajúce štúdie sa spoliehali na to, že ľudia sami nahlásili svoje úrovne aktivity,“ povedal Wu. „S naším veľkým počtom účastníkov a využitím zariadení, ktoré poskytujú objektívne merania úrovne aktivity, budú mať tieto výsledky dôsledky pre hodnotenie rizikových faktorov a vývoj intervencií na prevenciu rozvoja týchto ochorení,“ dodal výskumník.