Fio bankaFio banka

Riziko až piatich chorôb klesne, ak budete robiť pravidelne jednu vec. Vedci zistili, že zabraňuje demencii, depresii či mŕtvici

Boj proti demencii, depresii, mŕtvici, úzkosti či poruchám spánku má podľa vedcov spoločného menovateľa.

08.03.2025 10:00
spánok, ospalosť Foto:
Pohyb pomáha znižovať riziko aj pri poruchách spánku.
debata

Benefity pohybu pre naše zdravie sú nespochybniteľné. Nová štúdia navyše naznačuje, že fyzická aktivita sa spája aj s nižším rizikom demencie, porúch spánku, depresie a ďalších ochorení.

Ľudia, ktorí sa venujú stredne intenzívnej až intenzívnej fyzickej aktivite, môžu mať nižšiu pravdepodobnosť rozvoja demencie, mŕtvice, úzkosti, depresie a porúch spánku. Vyplýva to z predbežnej štúdie, ktorá bude predstavená v apríli na stretnutí Americkej akadémie neurológie. Štúdia tiež ukázala, že čím viac času trávime sedením, tým je väčšie riziko, že sa u nás vyvinie niektoré zo spomínaných ochorení.

IDE O ZDRAVIE - MUDr. Vanda Valkučáková o depresii
Video
Vysielané 27.9.2022 / Zdroj: TV PRAVDA

„Tento výskum zdôrazňuje úlohu fyzickej aktivity a sedavého správania ako modifikovateľných faktorov, ktoré môžu zlepšiť zdravie mozgu a znížiť výskyt týchto ochorení,“ povedal autor štúdie Jia-Yi Wu z Fudan University v Šanghaji. „Je sľubné uvažovať o tom, že podpora ľudí v tom, aby zmenili svoj životný štýl, by mohla v budúcnosti zmierniť záťaž týchto ochorení,“ doplnil.

vitaminy Čítajte viac K zdravému srdcu skratky nevedú. Veríte aj vy týmto doplnkom stravy? Možno by ste to mali prehodnotiť

Vedci analyzovali dáta od vyše 73-tisíc ľudí z databázy zo Spojeného kráľovstva. Vekový priemer bol 56 rokov a po dobu sedem dní bola monitorovaná ich fyzická aktivita aj čas, ktorý trávili sedením. Definovali sa tiež parametre intenzívnej a stredne intenzívnej aktivity, čo mohla byť napríklad aj chôdza či upratovanie. Intenzívnejší pohyb bola napríklad cyklistika.

Ľudia, ktorí mali stredne intenzívny až intenzívny výdaj energie pri fyzickej aktivite, mali o 14 až 40 percent nižšiu pravdepodobnosť rozvoja týchto piatich ochorení v porovnaní s tými, ktorí mali nižší výdaj energie.
Ľudia, u ktorých sa nevyvinuli žiadne z týchto ochorení, mali priemerný denný výdaj energie pri stredne intenzívnej až intenzívnej fyzickej aktivite 1,22 kilojoulu na kilogram, v porovnaní s 0,85 pri ľuďoch, u ktorých sa vyvinula demencia, 0,95 pre tých, u ktorých sa vyvinuli poruchy spánku, 1,02 pre mŕtvicu, 1,08 pre depresiu a 1,10 pre úzkosť. mrtvica, mozog Čítajte viac Počet mladých ľudí, ktorí trpia mŕtvicami, narastá. Vedci zrejme prišli na príčinu

Čím viac času ľudia strávili sedením, tým vyššie bolo ich riziko rozvoja niektorého z týchto ochorení, pričom nárast sa pohyboval od 5 do 54 percent vyššie ako u tých, ktorí strávili najmenej času sedením.

„Niektoré predchádzajúce štúdie sa spoliehali na to, že ľudia sami nahlásili svoje úrovne aktivity,“ povedal Wu. „S naším veľkým počtom účastníkov a využitím zariadení, ktoré poskytujú objektívne merania úrovne aktivity, budú mať tieto výsledky dôsledky pre hodnotenie rizikových faktorov a vývoj intervencií na prevenciu rozvoja týchto ochorení,“ dodal výskumník.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #depresia #demencia #úzkosť #mŕtvica #fyzická aktivita #poruchy spánku