Fio bankaFio banka

Bolesť s ňou súvisiaca je jedným z najčastejších dôvodov odstránenia maternice u mladých žien

Endometrióza je, zjednodušene povedané, stav, pri ktorom tkanivo podobné výstelke maternice (tzv. endometrium) rastie mimo nej a to môže ovplyvniť všetko - od snahy splodiť dieťa až po každodenné fungovanie ženy. Rast tohto tkaniva je závislý od ženského pohlavného hormónu estrogénu, aj preto sa endometrióza bežne vyskytuje u žien vo veku medzi prvou menštruáciou a menopauzou, ale najčastejšie medzi 26. až 35. rokom veku.

15.03.2025 06:00
maternica, gynekológ, myómy, endometrióza, menzes Foto:
Endometrióza je veľmi rôznorodá. Lézie sú rôzne, od povrchových až po tie, čo prenikajú hlboko.
debata

Ak urobíme štatistický odhad na Slovensku, nejaké príznaky endometriózy by mohlo mať 120-tisíc žien, ale stredne závažné až závažné symptómy vyše 62-tisíc. Aj keď prevencia endometriózy neexistuje, jestvuje niekoľko pravdepodobných rizikových faktorov endometriózy, medzi ktoré patrí prvá menštruácia v skorom veku, nízky body mass index (BMI), krátky menštruačný cyklus a silné menštruačné krvácanie, ale aj zaujímavé spojenie ako citlivosť na slnečné žiarenie či výskyt dysplastických névov (veľkých materských znamienok). Endometrióza môže mať tiež genetický podklad, pretože sa vyskytuje v rámci rodín.

7 až 11 rokov od nástupu symptómov

„V prípade endometriózy je bežné, že diagnóza sa stanoví oneskorene, aj o 7 až 11 rokov od nástupu symptómov. Ženy v priemere navštívia lekára 7-krát, kým sa na odporúčanie dostanú ku špecialistovi,“ hovorí doc. MUDr. Mikuláš Redecha, PhD., líder úseku žena a dieťa Nemocnice Bory v Bratislave. Problém je aj v tom, že príznaky endometriózy sa prekrývajú s príznakmi iných gynekologických, urologických a gastrointestinálnych ochorení. Sú to myómy maternice, zápalové ochorenia panvy, cysty na vaječníku, syndróm dráždivého čreva, intersticiálna cystitída (chronický zápalový stav močového mechúra) a podobne. Nuž a veľmi často sa navyše endometrióza prekrýva s inými gynekologickými diagnózami.

V usmerneniach pre gynekológov sa píše, že o diagnóze endometriózy je potrebné uvažovať, ak žena hlási jeden alebo viac týchto príznakov: bolestivá menštruácia, bolestivý pohlavný styk, bolestivé močenie, bolestivé krvácanie z konečníka, hematúria (prítomnosť krvi v moči), neplodnosť a ďalšie.

„Dokonca ani negatívny výsledok zobrazovacích vyšetrení nevylučuje endometriózu,“ pokračuje doc. Redecha. Diagnostika máva svoje limity. Je veľkou výhodou, ak na endometriózu myslia aj iní špecialisti (napr. urológovia) a ak ambulantná a nemocničná sféra dokážu spolupracovať. Ochorene navyše sprevádza bolesť – panvová bolesť, bolesť pri menštruácii, počas pohlavného styku a podobne. Diagnostika býva o niečo rýchlejšia, ak pacientka plánuje počatie, lebo vtedy sa príčina jej neplodnosti začne intenzívne riešiť v reprodukčnom centre.

Liečbu treba dôsledne zvažovať

Endometrióza sa aj operuje a tento chirurgický zákrok môže byť konzervatívny alebo radikálny. Pri konzervatívnej metóde sa pomocou rôznych techník (ablácia, laser, elektrokoagulácia) odstránia nálezy endometriózy. Pri radikálnom zákroku dochádza dokonca k čiastočnému alebo úplnému odstráneniu postihnutého orgánu (napr. odstráneniu maternice, niekedy dokonca vaječníkov). „Bolesť súvisiaca s endometriózou je jedným z najčastejších dôvodov odstránenia maternice u žien vo veku 30 až 34 rokov,“ tvrdí doc. Redecha. „Ak sa však endometrióza rozšírila aj do iných oblastí, vyoperovanie maternice vôbec nemusí odstrániť nepríjemné príznaky tohto ochorenia.“

Po vykonaní operácie navyše veľmi často dochádza k návratu endometriózy, podľa štatistík 42 % žien s operáciami z dôvodu endometriózy dokonca podstúpilo tri a viac zákrokov! Nehovoriac o tom, že opakované chirurgické intervencie sú záťaž na psychiku a môžu spôsobiť aj problémy s plodnosťou. Problémy s plodnosťou má približne tretina žien s endometriózou.

„Zaslepia receptor“ a zabránia tak tvorbe estrogénov

„Návrat príznakov ochorenia môže zmierniť pooperačná liečba liekmi a odporúča sa, aby bola pacientkam ponúknutá na zlepšenie krátkodobého aj dlhodobého výsledku operácie najmä z hľadiska bolesti, a tiež, ak si neželajú ihneď otehotnieť,“ tvrdí doc. Redecha Súčasná inovatívna liečba liekmi (jedna tableta denne) tzv. antagonistami GnRH nie je časovo obmedzená a môže sa užívať dlhodobo. Skratka GnRH síce znamená „gonadotropín vylučujúci hormón“, ale tieto lieky nie sú hormónmi, iba „zaslepia receptor“ a zabránia tak tvorbe estrogénov. Navodzujú teda akoby „umelú menopauzu“. „Aby sa však znížili nežiaduce menopauzálne príznaky, dodatočne sa pridávajú malé množstvá hormónov (tzv. add back liečba) na udržanie hladín estrogénu a gestagénu na nízkej úrovni,“ vysvetľuje gynekologička MUDr. Michaela Grossová, PhD. To umožní predchádzať rednutiu kostí (vieme, že pád hladiny estrogénu, resp. menopauza ako taká vedú k zníženej mineralizácii kostí). Samozrejme, liečba má logicky antikoncepčný účinok a nie je vhodná ani pre ženy, ktoré už majú rednutie kostí alebo trpia poruchami zrážanlivosti krvi. A, samozrejme, ani pre tie, ktoré v danom čase chcú otehotnieť.

Novšie stratégie liečby vnímajú endometriózu ako celoživotné ochorenie. Podávanie jednej tablety denne tzv. GnRH antagonistu so spomínanou tzv. add back liečbou, ktorý je schválený na liečbu endometriózy, je možné dlhodobo, nástup účinku je rýchly a po zastavení liečby nastáva rýchly návrat k tvorbe vlastných hormónov (ak ide o ženu v plodnom veku). Treba po konzultácii s odborníkom vždy zvažovať za a proti. Dlhodobé užívanie liekov proti bolesti ani chirurgické zákroky tiež nepatria medzi šetrné terapie. „Bolesť súvisiaca s endometriózou môže totiž pretrvávať napriek operácii na odstránenie endometriotických lézií alebo postihnutých orgánov,“ dodáva na záver MUDr. Grossová.

Farmakologická liečba bolesti súvisiacej s endometriózou (liečba liekmi)

Prvá línia: kombinovaná hormonálna antikoncepcia (použitie mimo schválenej registrácie, čiže nie primárne ako antikoncepcia, ale na riešenie endometriózy) a gestagény (skupina ženských pohlavných hormónov, ktorá vzniká v druhej polovici menštruačného cyklu) – takáto liečba však nie je účinná až u jednej tretiny pacientok

Druhá línia: tzv. agonisti FnRH (podávajú sa injekčne, užívanie obmedzené na 6 mesiacov) a antagonisti GnRH (v tabletách, s doplňujúcou liečbou je možné podávať ich dlhodobo)

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #maternica #krvácanie #menštruácia #endometrióza #výstelka maternice