Ani nie rok po tom, ako ako boli pre Slovákov zrušené benefity na zuby, sa táto obľúbená výhoda vracia. Benefity na zuby mohli Slováci využívať od roku 2019. Na to, aby poisťovňa prispela na niektoré zákroky či dentálnu hygienu, musel mať pacient absolvované preventívne prehliadky u zubára aj u všeobecného lekára. Od roku 2019 poisťovne vyplatili zubné benefity viac ako dvom miliónom poistencov. V apríli 2024 však ministerstvo zdravotníctva nečakane oznámilo, že táto výhoda sa ruší, lebo už splnila svoj edukačný účel.
Nie však nadlho. Návrat zubných benefitov ako prvá ohlásila súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. Svojim poistencom začala opäť prispievať na zubnú starostlivosť od 4. marca. Pri novom benefite Zdravé zuby kladie poisťovňa dôraz na zvýšenie prevencie.

Druhá súkromná poisťovňa Union pre Pravdu potvrdila, že aj jej poistenci získajú benefity na zuby. „Aktuálne pripravujeme zmeny v našej ponuke benefitov a už teraz môžeme potvrdiť, že sa budú týkať aj starostlivosti o zdravie zubov. Union priniesol dentálny benefit ako prvá zdravotná poisťovňa a podmienky jeho čerpania patrili vždy k najštedrejším na trhu. Naši klienti sa teda môžu tešiť na novú atraktívnu ponuku a to už čoskoro,“ skonštatovala hovorkyňa Unionu Kristína Baluchová. Bližšie podrobnosti o tom, ako bude tento benefit vyzerať, neuviedla. Rovnako tak nespresnila, kedy sa ho poistenci dočkajú.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) na naše otázky o znovuzavedení benefitu na zuby uviedla, že poskytuje svojim poistencom množstvo benefitov a výhod pre celú rodinu. „Každému poistencovi ponúkame ročne benefit vo výške až 100 eur, resp. až 800 eur pre rodinu, v rámci peňaženky zdravia, podľa ich potrieb. Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni je teda voľba benefitu na poistencoch. Navyše, na starostlivosť o chrup platíme našim poistencom až do 150 miliónov eur ročne,“ napísalo oddelenie komunikácie VšZP.
Zubári návrat benefitov vítajú
Prezident Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Igor Moravčík podčiarkol, že zubné benefity zohrávali zásadnú úlohu nielen v poskytovaní kvalitnej stomatologickej starostlivosti, ale aj v širšom kontexte celkovej prevencie. “Hoci samotné preventívne prehliadky v stomatológii sú hradené z verejného zdravotného poistenia, tieto benefity slúžili ako dôležitý stimul pre pacientov, ktorí vďaka nim boli motivovaní k včasnej sanácii chrupu a starostlivosti o dentálnu hygienu. Takýto stimulujúci mechanizmus pomáhal nielen včas identifikovať a liečiť problémy v dutine ústnej, ale prispieval aj k lepšiemu celkovému zdravotnému povedomiu,” povedal Moravčík.
Doplnil, že pozitívny presah zubných benefitov sa prejavoval aj v iných odboroch medicíny. Pravidelné následné komplexné ošetrenia zlepšovali celkový zdravotný stav pacientov a znižovali pravdepodobnosť rozvoja systémových ochorení, s ktorými sú často spojené zápalové stavy v ústach.

“So zrušením týchto benefitov však bol odstránený dôležitý stimul, ktorý pacientov podnecoval k pokračovaniu v nadväznej liečbe. Výsledkom je, že aj keď preventívne prehliadky zostávajú hradené, zhoršila sa dostupnosť zubnej starostlivosti pre určité skupiny obyvateľstva a chýba stimul na podstúpenie ďalších ošetrení, čo môže viesť k nárastu pokročilejších, zložitejších a náročnejších výkonov na liečbu stavov ústnej dutiny,” uviedol ďalej prezident SKZL.
Podľa jeho slov pocítili zubári po zrušení benefitov slabšiu návštevnosť vo svojich ambulanciách a táto situácia negatívne ovplyvňuje aj prevenciu v iných lekárskych odboroch, keďže pacienti s neliečenými ústnymi problémami často vykazujú zhoršený celkový zdravotný stav.
“Obnova benefitov by mohla výrazne pomôcť nielen v stomatológii, ale aj v celkovej prevencii. Po zavedení podmienky vyplatenia zubných benefitov v minulosti, a to absolvovanie preventívnej prehliadky u všeobecného lekára, sa výrazne zvýšila aj táto prevencia,” zdôraznil Moravčik.

Ako ďalej povedal, nové benefity Dôvery sú v menšom rozsahu ako tie predchádzajúce, no verí, že sa budú ešte rozprávať o ich možných doplneniach.
“Formy podpory pre našich dospelých pacientov by nemali byť len na dentálnu hygienu, ale napríklad aj na kvalitnejšie materiály pri zubnom ošetrení pre pacientov, ktorí sa pravidelne starajú o svoje ústne zdravie. Takéto opatrenia by motivovali ľudí riešiť svoje zubné problémy včas a zároveň by znížili náklady na komplikované zákroky v budúcnosti,” uzavrel Igor Moravčík.