Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR uvádza, že tohtoročná peľová sezóna sa rozbieha pomalšie ako minulý rok. Posun je viac ako dva týždne. Alergici by však už mali spozornieť. „Napriek nočným mrazom v uplynulom týždni sa už denné teploty šplhali do kladných čísel, čo prinieslo nárast denných koncentrácií peľu v ovzduší,“ uviedla o peľovej situácii uplynulého týždňa Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.
Ako dodala, v deviatom kalendárnom týždni tohto roka zachytil úrad peľ liesky a jelše na celom území Slovenska, ale väčšinou len v nízkych, maximálne stredných denných koncentráciách.
„V teplejších oblastiach Slovenska boli denné koncentrácie peľu liesky a jelše o niečo vyššie, ale len v Bratislave, Nitre a Banskej Bystrici sme koncom týždňa zaznamenali alergiologicky významné koncentrácie,“ dodala Lafférsová.

Uviedla tiež, že vzhľadom na predpovedané oteplenie a dostatok slnečného svitu sa predpokladá, že denné koncentrácie peľu v ovzduší sa v ďalšom týždni zvýšia na celom území Slovenska. „Naplno sa rozbehne peľová sezóna liesky a jelše. S ústupom mrazov a nárastom denných i nočných teplôt môžeme očakávať okrem nárastu denných koncentrácií peľu jelše a liesky v ovzduší aj rozšírenie peľového spektra jarných alergénov. Mierny nárast denných hladín predpokladáme aj u spór húb (plesní),“ uzavrela Lafférsová
Ako sa prejavuje alergia na pele?
- Časté kýchanie, ktorým sa telo snaží zbaviť alergénu
- Zápal nosovej sliznice a opuchnutá sliznica nosa, človek je nútený dýchať ústami
- Častý vodnatý výtok z nosa
- Svrbenie očí, nosa a hrdla, slzenie očí
- Kašeľ a podráždené hrdlo
- Únava
- U niektorých ľudí s alergiami na peľ sa môžu objaviť aj astmatické príznaky, ako sú dýchavičnosť, piskot alebo ťažkosti pri dýchaní
Ako odlíšiť alergiu od astmy?
O tom, ako odlíšiť alergiu od astmy, napísala Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie na svojom instagrame.

„Pískanie na prieduškách je veľmi typickým príznakom astmy. Môže sa vyskytovať aj pri iných ochoreniach, ale najčastejšie ide o astmu. Astma môže byť alergická alebo nealergická. Okrem pískania (odborne piskoty, wheezing) sa astma prejavuje aj stavmi dýchavice, tiesňami na hrudníku či chronickým suchým kašľom,“ opísala alergologička a imunologička Veronika Urdová, ktorá sa špecializuje na astmu.
„V prípade, že ide o astmu spôsobenú alergiou, pískanie sa objavuje najmä po kontakte s alergénom a sprevádzajú ho aj iné alergické príznaky, ako sú nádcha, svrbenie očí atď. Tento príznak môže byť vyvolaný aj napríklad infekciou dýchacích ciest, zmenou počasia, fajčením alebo inými škodlivými látkami v prostredí. Každopádne pískanie na prieduškách naznačuje, že u vás môže ísť o astmu, preto je potrebné vyhľadať lekára, ktorý bude pátrať po príčine ťažkostí a navrhne liečebný plán,“ objasnila lekárka.