Fio bankaFio banka

Je tuberkulóza na vzostupe? Expert vysvetľuje, aká je realita. Pomohlo by vrátenie povinného očkovania?

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií je tuberkulóza na vzostupe a šíri sa najmä medzi deťmi. Prečo je to tak?

12.03.2025 10:00
tuberkulóza kyslíková maska pacient Foto: ,
Tuberkulóza sa šíri najmä na východe a medzi deťmi.
debata

Epidemiologická situácia tuberkulózy na Slovensku poukazuje na vzostup v posledných dvoch sledovaných rokoch. Najvyšší výskyt ochorenia bol medzi deťmi, opakovane na východe Slovenska. Upozornilo na to Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Ide o zdravie - pediater Andrej Čižmár o tuberkulóze
Video
vysielané 29.4.2022 / Zdroj: TV PRAVDA

„V roku 2023 bolo do Národného registra tuberkulózy nahlásených 221 prípadov tuberkulózy. V porovnaní s rokom 2022 (155 prípadov) bolo o 66 prípadov viac a zároveň najviac v posledných piatich rokoch. Vyšší výskyt tuberkulózy oproti predchádzajúcim rokom bol zaznamenaný najmä u detí vo veku 0 – 4 roky a 5 – 9 rokov,“ opisuje NCZI.

alergia, žena, ambrózia, peľ Čítajte viac Jar so sebou neprináša len pekné počasie, ale aj postrach pre alergikov. Peľová sezóna sa rozbieha naplno, ako rozpoznáte alergiu?

Z celkového počtu 221 prípadov tuberkulózy išlo väčšinou o pľúcnu formu (196 prípadov), mimopľúcna forma sa vyskytla v 25 prípadoch. Podľa geografického rozloženia bol najvyšší výskyt tohto ochorenia v roku 2023 zaznamenaný v Prešovskom a Košickom kraji. Najnižší výskyt bol v Trnavskom a Nitrianskom kraji.

Najčastejšie príznaky tuberkulózy

  • Kašeľ – trvá viac ako 3 týždne, môže byť suchý alebo produktívny, teda s vykašliavaním hlienu. V neskorších štádiách môže byť prítomná aj krv
  • Únava – pocit únavy a slabosti
  • Horúčka a nočné potenie – horúčka, ktorá sa môže zhoršiť v noci a sprevádzaná silným potením
  • Úbytok hmotnosti – neúmyselný úbytok na váhe
  • Strata chuti do jedla – znížený apetít
  • Bolesti na hrudníku
  • Dýchavičnosť – ťažkosti s dýchaním, najmä v pokročilých štádiách ochorenia

Aj v roku 2022 bola najvyššia chorobnosť na tuberkulózu v oblasti východného Slovenska, a to v Prešovskom a Košickom kraji. Taktiež bola najvyššia chorobnosť tiež u detí vo veku 0 – 4 roky, následne u starších osôb vo veku 80 – 84 rokov. Za sledované obdobie pätnástich rokov klesla hrubá miera chorobnosti na tuberkulózu oproti roku 2009 o 57,1 percenta. NCZI realizoval zber dát v spolupráci s Národným ústavom tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.

spánok, ospalosť Čítajte viac Riziko až piatich chorôb klesne, ak budete robiť pravidelne jednu vec. Vedci zistili, že zabraňuje demencii, depresii či mŕtvici

Čísla opäť klesli

Expert na tuberkulózu Ivan Solovič, ktorý pôsobí ako primár v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch, pre Pravdu objasnil, že zverejnené čísla NCZI sú za rok 2023. Minulý týždeň bol ukončený zber dát za rok 2024 a čísla sa opätovne vrátili na 135 prípadov, čo je 2,5 prípadu na 100-tisíc obyvateľov. Čo spôsobilo nárast v roku 2023?

Odborník na tuberkulózu doc. MUDr. Ivan Solovič. Foto: Bianka Stuppacherová
doc. MUDr. Ivan Solovič, Csc. Odborník na tuberkulózu doc. MUDr. Ivan Solovič.

„Mali sme epidémiu v obci Hranovnica, kde sme mali 30 prípadov,“ vysvetlil Solovič. Podľa jeho slov išlo o osoby z marginalizovaného prostredia, ktorí nemajú prístup k čistej vode. Túto epidémiu sa podarilo podchytiť, za minulý rok tam boli evidované už len dva prípady a tento rok iba jeden. „Ak pozitívny pacient, ktorý navonok vylučuje tuberkulózne bacily, nie je izolovaný a adekvátne liečený, nakazí desať ďalších. Keby sme tam tých 30 pacientov minulý rok nechali, tento rok by sme mali 300 prípadov. Našťastie sa to zastavilo,“ vysvetlil odborník.

chripka Čítajte viac Táto bežná potravina „preprogramuje“ váš imunitný systém. Môže zabrániť vážnemu zápalu pľúc

Tri najrizikovejšie regióny z pohľadu výskytu tuberkulózy na Slovensku sú Prešovský kraj (7,7 prípadu na 100-tisíc obyvateľov), Košický kraj (3,1 na 100-tisíc obyvateľov) a Bratislavský kraj (2,61 na 100-tisíc obyvateľov). Zatiaľ čo na východnom Slovensku sa choroba šíri najmä vo vylúčených komunitách, na západe je to najmä medzi ľuďmi bez domova.

Pomohlo by povinné očkovanie?

Očkovanie proti tuberkulóze nie je na Slovensku povinné od roku 2012. Podľa Soloviča je súčasný stav postačujúci a znovuzavedenie tohto očkovania ako povinného nie je potrebné. „WHO odporúča povinné očkovanie v krajinách, kde je výskyt viac ako 10 na 100-tisíc obyvateľov,“ uviedol. Očkovať sa má cielene tam, kde je epidémia a to na základe nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR. „Ideálne, ak sú očkované deti zdravotníkov, lekárov, sestier, deti rodičov, ktorí sú vystavení v rámci svojej profesie možnému kontaktu s aktívnou tuberkulózou,“ radí lekár a dodáva, že je ideálne, ak sa dieťa dá zaočkovať, nie však hneď po narodení. „Najlepšie vo veku 18 mesiacov ako doplnkové očkovanie, keď vieme, že zvládlo všetky povinné očkovania veľmi dobre, potom vieme realizovať aj očkovanie proti tuberkulóze,“ doplnil Ivan Solovič.

Liečba je behom na dlhú trať

Podľa Soloviča je problémom to, že pacienti často nechápu, že liečba tuberkulózy je dlhodobý proces. „Liečia sa, kým kašlú krv, majú príznaky, nočné potenie, chudnú. Akonáhle sa stav zlepší, prestanú užívať liečbu. Žiaľ, na rozdiel od bežného zápalu pľúc, ktorý trvá dva-tri týždne, liečba tuberkulózy je dlhodobá. Tuberkulózny bacil má rôzne vývojové štádiá, jeho kultivácia trvá 4 až 6 týždňov, liečba je podmienená až štvorkombináciou liekov po dobu dva mesiace. Potom nasleduje pokračovacia fáza, aby sa zahubili aj tie posledné mykobaktérie, ktoré sú ešte životaschopné. Liečba trvá 4 až 6 mesiacov. Problém je, že naši pacienti to nie sú ochotní akceptovať a liečbu prerušujú, preto dochádza k recidívam,“ objasnil uznávaný lekár Solovič.

MUDr Marek Kopacik Čítajte viac Rozhovor s odborníkom na mamografiu: Ženy by nemali na vyšetrenie čakať pol roka a brať si naň celý deň dovolenku

Početné prípady nakazených detí sú podľa jeho slov spôsobené tým, že v rizikových oblastiach žijú rodiny, ktoré majú veľa detí a choroba sa medzi nimi rýchlo šíri. „Ak napríklad žijú v jednej izbe a najmä v zime nevetrajú,“ opísal.

Choroba sa podľa neho nešíri len migráciou z Ukrajiny. „Pre nás sú rizikovou skupinou navrátilci z Veľkej Británie, najmä z Bristolu. Sú to mestá, ktoré majú výskyt tuberkulózy podstatne horší ako na Slovensku,“ uzavrel Ivan Solovič.

Tuberkulóza – TBC

Tuberkulóza je infekčné ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje pľúca, ale môže zasiahnuť aj iné orgány, ako sú obličky, kosti alebo lymfatické uzliny. Ochorenie je spôsobené baktériou Mycobacterium tuberculosis, ktorá sa šíri vzduchom pri kašľaní, kýchaní alebo rozprávaní osoby, ktorá je infikovaná. Tuberkulózne ochorenie si vyžaduje okamžitú liečbu, neliečené môže byť veľmi vážne a dokonca smrteľné.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #tuberkulóza