Fio bankaFio banka

Iveta s rakovinou čreva: "Najťažší boj sa odohráva vo vašej hlave"

„Keď vám lekár oznámi diagnózu, cítite, ako sa všetko okolo vás zastaví. Na chvíľu sa zdá, akoby ste sa ocitli v úplne inom svete,“ opisuje svoj prvý kontakt s rakovinou pacientka Iveta, ktorej nádorové ochorenie hrubého čreva diagnostikovali v päťdesiatke. „Ako čas plynul, uvedomila som si, že nebojujem iba s chorobou a vlastným telom - ten najťažší boj sa odohrával v mojej hlave."

10.03.2025 12:00 , aktualizované: 13.03.2025 08:29
Nie rakovine, rakovina, kolorektálny karcinóm,... Foto:
Osoby vo veku 50-75 rokov, obdržia každé dva roky od zdravotnej poisťovne test na skryté krvácanie do stolice.
debata

Nespočetné množstvo vyšetrení, chemoterapia, ožarovania, operácie… to všetko komplikovala neistota a strach. "Zrazu všetky tie veci, ktoré som ako zdravá žena považovala za životne dôležité, strácali význam. A naopak, bežné maličkosti, napríklad obyčajná prechádzka bez bolesti či nerušený spánok, sa stali mojimi najväčšími víťazstvami,“ dodáva.

Rakovina hrubého čreva a konečníka nemá v počiatočných štádiách výrazné príznaky, čo z nej robí nebezpečného „tichého zabijaka“. Inými slovami, tento typ rakoviny vás na problém včas neupozorní, preto je pravidelný skríning vo vekovej skupine 50 až 75 rokov zásadným krokom vedúcim k úspechom v liečbe.

Ako funguje národný skríning

  • Vekovo najohrozenejšia skupina z hľadiska výskytu rakoviny hrubého čreva a konečníka, čiže osoby vo veku 50–75 rokov, obdržia každé dva roky od zdravotnej poisťovne tzv. TOKS (test na skryté krvácanie do stolice). Tí, ktorí navštívia ambulanciu svojho všeobecného lekára, dostanú TOKS v rámci preventívnej prehliadky.
  • Skríningovú kolonoskopiu vykonáva gastroenterológ na skríningovom gastroenterologickom pracovisku raz za 10 rokov. Ak v čreve počas vyšetrenia nájde podozrivé výrastky – polypy, ktoré sa považujú za riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka, ihneď ich bezbolestne odstráni.
  • Princíp skríningu zrozumiteľne približuje ONKOKONTROLA.sk, projekt Ministerstva zdravotníctva SR, zdravotných poisťovní a pacientskych organizácií pod odborným dohľadom NOI.

Bývalí pacienti radia súčasným

Onkologické ochorenie znamená výraznú psychickú záťaž. Nastupujú obavy. Z budúcnosti, premeny, bolesti, samoty, no predovšetkým zo smrti. Okrem správnej liečby je nevyhnutná psychická podpora, ktorá chorému pomáha nabrať motiváciu a sily bojovať. Tím pacientskej organizácie NIE RAKOVINE dlhodobo obhajuje princípy priamej psychickej pomoci, aj nevyhnutnosť vzdelávania širokej verejnosti formou osvety.

Jana Pifflová Španková, prezidentka OZ NIE... Foto: NIE RAKOVINE
Jana Pifflova Spankova, prezidentka NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková, prezidentka OZ NIE RAKOVINE.

„Chorým v liečbe a ich príbuzným ponúkame možnosť navštíviť osobne jednu z našich pacientskych poradní, kde bývalí pacienti radia súčasným na základe svojich osobných skúseností s rakovinou,“ vysvetľuje prezidentka a spoluzakladateľka o.z. NIE RAKOVINE, Jana Pifflová Španková. Pomoc poradcov v Národnom onkologickom ústave v Bratislave využila aj Iveta a dnes otvorene hovorí, že bez ich podpory by boj s rakovinou zvádla len ťažko. „Všetci vám hovoria: Neboj, to dáš, vieme, čím si prechádzaš… Nie, nevedia. Nikto, kto nezažil to isté, nevie, ako sa cítite. Vďaka pacientskej poradni NIE RAKOVINE – a podpore ľudí, ktorí si v minulosti prešli tým, čo mňa ešte iba čakalo, som zistila, že aj v najtemnejších chvíľach môže byť pochopenie a solidarita tým najväčším zdrojom sily. Môj stav nie je ani zďaleka ideálny, ale žijem. A to je dôležité. Mám syna a rodinu, ktorí ma ešte potrebujú, mám priateľov a aj nových priateľov v pacientskej poradni, kde ma vždy podržia. A za to im veľmi ďakujem.“ Sieť pomoci o.z. NIE RAKOVINE dopĺňa online poradňa na www.nierakovine.sk, kde na otázky verejnosti odpovedajú skúsení lekári a psychológovia.

Foto: NIE RAKOVINE
NIE RAKOVINE, online poradňa, Iveta Chovancová

Podľa primára oddelenia malignít tráviaceho traktu z Národného onkologického ústavu, MUDr. Štefana Pörsöka, PhD., MPH, je táto iniciatíva viac než vítaná. Dôvodom je nebezpečenstvo plynúce z množiacich sa neoverených diskusných fór, ktoré môžu pacienta naviesť k nesprávnym rozhodnutiam či dokonca neskorému vyhľadaniu odbornej pomoci.

MUDr. Štefan Pörsök, PhD., z Národného... Foto: NIE RAKOVINE
Nie rakovine, MUDr. Štefan Pörsök MUDr. Štefan Pörsök, PhD., z Národného onkologického ústavu v Bratislave odpovedá záujemcom v online poradni na webe nierakovine.sk .

Najsilnejší sme spolu

Marec patrí aj podpore a pomoci pacientom trpiacim rakovinou hrubého čreva a konečníka. Súčasné nové kombinácie liečiv umožňujú prebrať lepšiu kontrolu nad ochorením a predlžujú život v primeranej kvalite i v pokročilých štádiách. „Do systému zdravotnej starostlivosti stále očakávame vstupy nových druhov liečby aj pre pacientov v takzvaných – posledných štádiách, kde doteraz známe liečby zlyhali. Chceli by sme, aby sa z úspechov modernej medicíny mohli čoskoro tešiť aj naši slovenskí pacienti. Preto neúnavne upozorňujeme nielen na odhaľovanie včasných štádií, ale aj na potreby pacientov vyžadujúcich v neskorých štádiách vyššie línie liečby,“ uzavrela Jana Pifflová Španková.

O.z NIE RAKOVINE je silným a profesionálnym hlasom apelujúcim na systémové zlepšenia v oblasti liečby, prevencie, diagnostiky, edukácie ako aj včasného prístupu inovatívnej onkologickej liečby pre každého slovenského pacienta. Hoci ide o beh na dlhú trať, pomôcť zefektívniť či urýchliť procesy dokáže svojou troškou každý.

„Sme nezisková organizácia, ktorej aktivity sú závislé od grantov, dotácií, 2 % z daní a individuálnych darov,“ vysvetľuje spoluzakladateľka NIE RAKOVINE, Bibiana Ondrejková. „Dary z 2 % sú preto dôležitým zdrojom prostriedkov, vďaka ktorým môžeme poskytovať chorým a ich rodinám individuálnu podporu v dôležitých obdobiach ich života – aby neboli sami, aby mali dostatok informácií, aby našli podporu a pomoc,“ uzavrela.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #rakovina #onkológia #rakovina hrubého čreva #karcinóm hrubého čreva