Aktuálne prebieha celosvetová kampaň Týždeň mozgu (10.-16.3.2025). Jej cieľom je upriamiť pozornosť na ľudský mozog, jeho činnosť a na správanie, ktoré podporujú jeho fungovanie. „Náš mozog má rád výzvy, stimuláciu a cvičenie. Mozog je ako sval, ktorý potrebuje pravidelné cvičenie, aby sme boli v „dobrej forme“,“ vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Práve počas tohto týždňa bude pravidelne zverejňovať úlohy na precvičovanie mozgových závitov – koncentráciu, krátkodobú pamäť či pozornosť. Prvú zverejnil už včera, vyskúšajte, ako v nej obstojíte.
ÚVZ SR upozorňuje, že zdravý mozog je zásadný pre prežitie plnohodnotného života. „Mozog patrí k našim najdôležitejším orgánom – umožňuje nám myslieť, hýbať sa a komunikovať s okolím. Dáva nám schopnosť vnímať svet naokolo, cítiť emócie, pamätať si, učiť sa a sústrediť sa,“ zdôrazňuje úrad.
„Významnú úlohu v tom, ako bude mozog pracovať počas života, zohráva jeho štrukturálny vývin v období pred, okolo a krátko po narodení. V tom čase je mozog najtvárnejší a najcitlivejší voči stimulácii, rané zážitky preto môžu významne ovplyvniť ďalší život jednotlivca,“ dodal ďalej ÚVZ SR.

Mozog je najkomplexnejšia a najdôležitejšia časť nervovej sústavy, ktorá riadi všetky telesné funkcie a správanie. Mozog je zodpovedný za kognitívne schopnosti, ako je myslenie, pamäť, učenie, vnímanie a rozhodovanie. Okrem toho riadi aj motorické funkcie, srdcovú činnosť, dýchanie a ďalšie životne dôležité procesy. Je rozdelený do niekoľkých častí, z ktorých každá plní špecifickú funkciu, napríklad mozgový kmeň kontroluje základné funkcie ako dýchanie, krvný tlak, prehĺtanie, vylučovanie, zatiaľ čo mozgová kôra je zodpovedná za vyššie mentálne procesy.
Podujatia pri príležitosti Týždňa mozgu organizuje Slovenská Alzheimerova spoločnosť. Kalendár podujatí nájdete TU.