Fio bankaFio banka

Slovenskí vedci odhalili ohniská nebezpečnej choroby. Číha nielen v prírode, ale napríklad aj v mlieku. V ktorých okresoch je situácia najhoršia?

Kliešťová encefalitída je nebezpečná choroba, ktorá sa šíri aj na Slovensku. Vedci zistili, v ktorých okresoch sa nachádzajú jej ohniská.

13.03.2025 10:00
Zdravie kliešte Foto:
Kliešťová encefalitída sa nešíri len z prisatého kliešťa, ale aj zo surového mlieka.
debata (1)

S príchodom jari a pekného počasia pribúda aj ľudí v prírode, na prechádzkach či v lese. Okrem príjemného oddychu by sme nemali zabúdať ani na nebezpečného obyvateľa našej prírody. Kliešť je aktívny už od 5 stupňov Celzia. Jednou z chorôb, ktorá sa s ním spája, je kliešťová encefalitída. A tá sa môže šíriť nielen z prisatého kliešťa, ale napríklad aj z nepasterizovaného mlieka.

Vedci z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v spolupráci s ďalšími expertami teraz zverejnili rozsiahlu štúdiu, v ktorej mapovali ohniská výskytu vírisu kliešťovej encefalitídy na Slovensku. Výsledky publikovali vo vedeckom časopise Ticks and Tick-borne Diseases.

6 trikov, ktoré okamžite uľavia po uštipnutí hmyzom
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Výskum potvrdil, že sledovanie protilátok u hospodárskych zvierat, ako sú ovce a kozy, je efektívnym nástrojom na identifikáciu oblastí s cirkulujúcim vírusom a môže prispieť k lepšiemu hodnoteniu rizika infekcie u ľudí.

encefalitida, kliešte Čítajte viac Táto nebezpečná choroba útočí na mozog. Vyskytuje sa aj na Slovensku, na boj proti nej je ideálny čas

„Protilátky proti kliešťovej encefalitíde boli potvrdené u približne desatiny z viac než tisícky skúmaných vzoriek krvi od oviec a kôz v 18 lokalitách na Slovensku. To svedčí o prítomnosti vírusu v daných oblastiach,“ hovorí vedúci výskumu Boris Klempa z BMC SAV.

Protilátky sa našli u zvierat v okresoch Krupina, Lučenec, Poltár, Detva, Stará Ľubovňa, Trenčín, Spišská Nová Ves, Zvolen, Košice okolie a Považská Bystrica. Podiel zvierat s protilátkami bol viac než dvojnásobne vyšší u oviec (11,9 percenta) ako u kôz (5 percent), čo naznačuje, že ovce môžu byť citlivejšie na infekciu alebo majú dlhšie pretrvávajúcu imunitnú odpoveď. Na základe týchto zistení sa vykonali cielené odbery kliešťov v okolí fariem, čo viedlo k detekcii vírusu v približne troch percentách vzoriek. „Podarilo sa nám izolovať tri nové varianty vírusu kliešťovej encefalitídy, ktorých genetická analýza poukázala na vysokú rôznorodosť vírusu na Slovensku,“ dodáva Klempa.
Kliešťová encefalitída predstavuje vážnu hrozbu pre verejné zdravie, keďže sa vírus prenáša nielen kliešťami, ale aj konzumáciou surového mlieka a mliečnych produktov od infikovaných zvierat.

Postihuje nervovú sústavu

„Kliešťová encefalitída je vážne akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu – mozog a miechu – a je možné sa pred ním chrániť očkovaním,“ ozrejmil Úrad verejného zdravotníctva SR.

kliešť Čítajte viac Ako vybrať kliešťa v 6 krokoch. A neurobte túto jednu častú chybu...

V roku 2024 bolo na Slovensku hlásených 174 prípadov kliešťovej encefalitídy, najviac z Banskobystrického a Žilinského kraja. V porovnaní s rokom 2023, kedy bolo zaznamenaných 192 prípadov, ide o mierny pokles počtu ochorení.

Práve zimné mesiace sú najlepším časom na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Základné očkovanie pozostáva z troch dávok očkovacej látky. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je bezpečné a vysoko účinné, výskumy opakovane preukazujú 95 až 99-percentnú účinnosť. Odporúča sa najmä ľuďom, ktorí môžu napríklad v rámci výkonu svojej práce prísť do kontaktu s kliešťami – zamestnanci v lesnom hospodárstve, poľovníci, zememerači – ale aj ľuďom, ktorí radi trávia svoj čas v prírode. Kliešte sa však môžu vyskytovať všade okolo nás – v mestskej zeleni, v záhradách či na cintorínoch.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Slovenská akadémia vied #kliešťová encefalitída