Fio bankaFio banka

Zrušenie zubných benefitov vyhnalo Slovákov zo zubných ambulancií. Prečo by sa tam mali vrátiť? Zuby ovplyvňujú naše duševné zdravie, varujú zubári

Menej preventívnych prehliadok, následných ošetrení aj návštev dentálnej hygieny. Minuloročné zrušenie zubných benefitov spôsobilo, že Slováci chodili k zubárom menej. Poisťovne teraz oznámili, že benefity sú späť. Prečo by sa mali vrátiť do ambulancií aj pacienti? Zubári upozorňujú, že zdravé zuby zásadne súvisia s naším duševným zdravím.

20.03.2025 10:00
zubár, zuby, zubná ambulancia Foto:
Zdravé zuby prispievajú aj k lepšiemu duševnému zdraviu
debata (3)

Benefity na zuby poskytovali zdravotné poisťovne od roku 2019 až do apríla minulého roka, kedy ich ministerstvo zdravotníctva nečakane zrušilo. Zubári už vtedy varovali, že ľudia budú chodiť na ošetrenia menej. A nemýlili sa.

Dôvera vrátila zubné benefity od 4. marca 2025
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) zverejnila prieskum, ktorý realizovala v prvej polovici marca na vzorke 705 respondentov. Až 492 z nich uviedli, že po zrušení zubných benefitov evidovali pokles návštev dentálnej hygieny, 259 respondentov evidovalo pokles preventívnych prehliadok a až 398 respondentov evidovalo pokles následných ošetrení. Návrat zubných benefitov vníma pozitívne 513 respondentov a 487 opýtaných považuje zubné benefity za motivačný nástroj pre návštevu zubnej ambulancie či dentálnej hygieny.

zubár, dieťa, zuby Čítajte viac Zubné benefity vracia aj štátna VšZP. Kto bude mať nárok, v akej výške ich poisťovne preplatia a na čo všetko ich možno využiť?

Návrat zubných benefitov ohlásili už dve zdravotné poisťovne – súkromná Dôvera ich vrátila od 4. marca, štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa ich spúšťa k 1. aprílu. Návrat benefitov na zuby avizuje aj Union.

Problémy ako zubný kaz, zápal ďasien či strata zubov môžu viesť k pocitom hanby, úzkosti a zníženému sebavedomiu.
SKZL
„Zubné benefity zvýšia dostupnosť prevencie, ako je dentálna hygiena či jednoduché ošetrenia ako sú plomby. Toto zníži celkové náklady na náročnejšie zákroky v budúcnosti, zlepší zdravie našich pacientov a bude ich motivovať navštevovať ambulancie pravidelne. Ako lekári môžeme niečo takéto len privítať“, hovorí prezident SKZL Igor Moravčík.
Práve dnes – 20. marca – si pripomíname Svetový deň ústneho zdravia. Organizuje ho Svetová federácia zubných lekárov (FDI) s cieľom zvýšiť povedomie o dôležitosti ústneho zdravia pre celkové zdravie a pohodu. Témou tohtoročného dňa je „A Happy Mouth is a Happy Mind“ – Šťastné ústa sú šťastná myseľ – čo zdôrazňuje prepojenie medzi zdravím ústnej dutiny a duševnou pohodou. zuby, úsmev, stomatológ, zubná Čítajte viac Víno, čaj alebo káva? Zubár urobil experiment a ukázal: pozrite sa, čo s vašimi zubami urobia tieto nápoje

Komora zubárov tiež poukázala na to, že zdravé zuby prispievajú aj k lepšiemu duševnému zdraviu. „Zdravý a estetický chrup pomáha jednotlivcom cítiť sa komfortne v spoločnosti, zvyšuje ich sebadôveru a uľahčuje sociálnu aj profesionálnu komunikáciu. Naopak, problémy ako zubný kaz, zápal ďasien či strata zubov môžu viesť k pocitom hanby, úzkosti a zníženému sebavedomiu,“ hovorí SKZL. „Zdravé ústa prispievajú k šťastnej mysli, a tým aj k lepšej kvalite života,“ doplnila komora.

Poradila tiež, ako si udržať zdravé zuby a ďasná:

  • Pravidelnú a správnu ústnu hygienu: Čistenie zubov aspoň dvakrát denne zubnou pastou s obsahom fluoridov, používanie medzizubných kefiek alebo zubnej nite na odstránenie povlaku z ťažko dostupných miest.
  • Vyváženú stravu: Obmedzenie príjmu cukrov a kyslých potravín pomáha predchádzať vzniku zubného kazu a podporuje celkové zdravie.
  • Pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára: Návšteva zubného lekára aspoň raz ročne umožňuje včasné odhalenie a liečbu problémov v ústnej dutine.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zuby #duševné zdravie #zubné benefity