Vedci prinášajú dobré správy pre milovníkov vajec. Nový výskum naznačuje, že si vlastne chránite mozog, keď si pravidelne doprajete vajíčkovú omeletu. Alzheimerova choroba postihuje celosvetovo milióny ľudí, no zdá sa, že jednoduché potraviny na našom tanieri môžu zohrávať kľúčovú úlohu v jej prevencii.
Tím odborníkov skúmal viac ako tisíc seniorov počas takmer siedmich rokov. Výsledky prekvapili aj samotných výskumníkov – už jedno vajce týždenne dokáže výrazne znížiť riziko kognitívneho úpadku a demencie.
Cholín, látka hojne zastúpená vo vajciach, sa ukazuje ako hlavný hráč v ochrane mozgových funkcií. Tento objav otvára nové možnosti, ako si jednoducho udržať bystrosť mysle až do vysokého veku.
Čo presne vedci zistili
Vedci z prestížneho projektu Rush Memory and Ageing Project sledovali 1 024 seniorov s priemerným vekom 81 rokov. Všetci účastníci vyplnili detailné dotazníky o svojich stravovacích návykoch. Výskumníci ich zdravotný stav monitorovali dlhých 6,7 roka.
Výsledky prekvapili svojou jednoznačnosťou. Ľudia, ktorí jedli viac ako jedno vajce týždenne, mali riziko Alzheimerovej choroby nižšie o celých 47 % v porovnaní s tými, ktorí konzumovali vajcia zriedkavo.
Vedci skúmali aj mozgy 578 zosnulých účastníkov. Pri pitvách našli menej príznakov Alzheimerovej choroby u pravidelných konzumentov vajec. Tento fakt posilňuje teóriu, že niečo vo vajciach aktívne chráni mozgové tkanivo.

Prečo vajcia tak dobre pôsobia na náš mozog
Za ochranným účinkom vajec stojí predovšetkým látka zvaná cholín. Tvorí až 39 % z celkového pozitívneho vplyvu vajec na mozog. Cholín podporuje tvorbu acetylcholínu – neurotransmitera nevyhnutného pre dobré fungovanie pamäti.
Vajcia obsahujú aj ďalšie prospešné látky, ktoré posilňujú bunky v mozgu. Cholín konkrétne pomáha udržiavať neporušené membrány mozgových buniek a zlepšuje komunikáciu medzi neurónmi.
S rastúcim počtom ľudí trpiacich demenciou vedci čoraz viac zdôrazňujú význam stravy. Jednoduchá zmena jedálnička môže priniesť veľké benefity pre zdravie nášho mozgu v neskoršom veku.
Optimálna konzumácia pre najlepšie výsledky
Univerzitní odborníci Lauren Ball a Karly Bartrim analyzovali údaje z dlhodobých stravovacích dotazníkov. Sledovali, ako často účastníci jedli vajcia – či zriedka, niekoľkokrát týždenne alebo denne.
„Celkovo mali ľudia, ktorí konzumovali vajcia 1–6-krát týždenne, najnižšie riziko úmrtia počas sledovaného obdobia (o 29 % nižšie v prípade úmrtí na srdcové choroby a o 17 % nižšie v prípade celkových úmrtí) v porovnaní s tými, ktorí vajcia nejedli len zriedka alebo vôbec,“ uvádzajú výskumníci z The University of Queensland.

Dobrou správou je, že podľa vedcov: „Každodenná konzumácia vajec tiež nezvýšila riziko úmrtia.“ Napriek obavám z cholesterolu, ktorý sa vo vajciach nachádza, táto potravina nepredstavuje hrozbu, ale naopak, prináša významné zdravotné výhody.
Vysoký cholesterol sa často označuje ako „tichý zabijak“, pretože nespôsobuje symptómy, kým nevyvolá vážne zdravotné komplikácie ako srdcové choroby či mŕtvicu.