Fio bankaFio banka

Pre onkopacientov je nádejou "liečba šitá na mieru". Tí s nádormi žlčových ciest takú zatiaľ nemajú, tí s leukémiou sú na tom lepšie

Pacientom so zriedkavými, no mimoriadne agresívnymi formami rakoviny ako akútna myeloblastová leukémia, glióm (nádor na mozgu) či cholangiokarcinóm (vzniká v žlčovodoch), svitá nová nádej v podobe liečby „šitej na mieru“.

29.03.2025 06:00
Výskum v oblasti precíznej medicíny by mohol v súčasnosti ponúknuť nádej na lepšie výsledky
Video
Odpovedajú onkológovia MUDr. Matej Hrnčár a MUDr. Eva Mikušková. / Zdroj: TV Pravda

Vďaka precíznej (personalizovanej) medicíne, ktorá umožňuje detailnú analýzu biologických a genetických vlastností nádoru, ktorým sa následne prispôsobí aj účinná terapia, možno dosiahnuť pozitívne výsledky u pacientov so závažnými onkodiagnózami. Na Slovensku však chýba nielen dostupnosť detailnej diagnostiky, ale aj inovatívnych terapií.

,Netreba si klamať, netreba si nič prikrášľovať, slovenský onkologický pacient je v rámci Európskej únie pacientom druhej kategórie. Vynakladáme veľmi málo finančných prostriedkov v rámci zdravotníckeho systému na jedného obyvateľa, v podstate iba polovicu európskeho priemeru. A iba tretinu financií na osvetu a prevenciu. Na Slovensku trvá cesta pacienta od diagnostiky až po samotnú liečbu veľmi dlho. Je to 5–6 mesiacov oproti jednému, dvom mesiacom priemeru EÚ. Zaostávame aj za susednou Českou republikou," tvrdí Patrik Herman z občianskeho združenia NIE RAKOVINE.

Ročne na Slovensku pribudne 40-tisíc nových prípadov rakoviny, pričom až 14-tisíc pacientov chorobe podľahne. V porovnaní s priemerom EÚ je u nás úmrtnosť na rakovinu výrazne vyššia a ročne zomrie o 2 500 ľudí viac. Medzi najčastejšie diagnózy patria rakovina pľúc, hrubého čreva a konečníka, prostaty a prsníka, ale sú tu aj stovky pacientov so zriedkavejšími diagnózami v tomto smere, napr. akútna myeloblastová leukémia, glióm či cholangiokarcinóm. Problémom nie je len nedostatočná prevencia, ale aj komplikovaná cesta pacienta od diagnostiky po liečbu.

Na tlačovej konferencii zľava: Richard Fides z... Foto: Grape
tlačová konferencia, precízna medicína, Grape, liečba šitá na mieru Na tlačovej konferencii zľava: Richard Fides z agentúry Grape, Patrik Herman z OZ NIE RAKOVINE, prednosta Matej Hrnčár, primárka Eva Mikušková a MUDr. Peter Kalina.

Pokročila diagnostika nie je dostupná pre všetkých

Precízna alebo personalizovaná medicína ponúka namiesto univerzálnej terapie riešenie šité na mieru každému pacientovi. Cielená onkologická liečba je účinnejšia, minimalizuje vedľajšie účinky a zlepšuje prognózu aj kvalitu života pacienta. Ak základné diagnostické metódy, ako biochemické analýzy, naznačujú prítomnosť nádoru, je nevyhnutné vykonať ďalšie podrobné vyšetrenia vrátane odberu vzorky tkaniva. Získaný biologický materiál sa podrobí histologickej analýze, ktorá potvrdí prítomnosť nádoru, určí jeho malignitu (zhubnosť, určenie rizika) a klasifikuje konkrétny typ nádoru. Po tejto základnej diagnostike nasleduje nadstavbová, ktorá detailne analyzuje biologické vlastnosti nádoru, hovoríme napríklad o génovom sekvenovaní. Takzvané sekvenovanie novej generácie (NGS) umožňuje presnú analýzu génových mutácií, čím podporuje personalizovanú „na telo šitú“ terapiu a zlepšuje prognózu ochorenia. „Precízna alebo personalizovaná medicína v onkológii používa špecifické informácie o nádore a jeho mikroprostredí, aby pomohla stanoviť diagnózu, naplánovať liečbu, zistiť, ako dobre liečba funguje, alebo urobiť prognózu,“ vysvetľuje RNDr. Ján Sedlák, DrSc., z Nadácie výskum rakoviny. Na Slovensku však takáto pokročilá diagnostika nie je dostupná pre všetkých onkologických pacientov.

Nádory žlčových ciest majú málo možností liečby

Zatiaľ čo v zahraničí sa tzv. precízna medicína stáva štandardom, Slovensko výrazne zaostáva. „Napríklad pacienti s nádormi žlčových ciest majú málo možností liečby, tá je málokedy efektívna a zároveň toxická. Precízna medicína by im však otvorila možnosti, ako zlepšiť výsledky pri liečbe tohto zákerného ochorenia. Jej kľúčovým prvkom je správna a včasná predikčná diagnostika (ide o diagnostiku, ktorá sa snaží predvídať alebo odhadnúť vývoj zdravotného stavu) vrátane vyšetrenia mutácií. To by umožnilo personalizovaný prístup k terapii. Zacielením liečby by pacienti pociťovali menej nežiaducich účinkov a počas liečby by mohli mať lepšiu kvalitu života,“ vysvetľuje MUDr. Matej Hrnčár, PhD., prednosta Onkologickej kliniky SZU Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Akútna leukémia, gliómy či cholangiokarcinóm sú agresívne typy rakoviny, ktoré sa rýchlo rozvíjajú a vyžadujú si okamžitú liečbu. Práve precíznou medicínou možno dosiahnuť u pacientov s týmito diagnózami pozitívne klinické výsledky. „Pri akútnej myeloblastovej leukémii sa v rámci jednej takejto diagnózy ukrýva skupina diagnóz s rôznymi genetickými podtypmi a my hľadáme cieľ, na ktorý by sme sa mohli zamerať. Niečo, čo by dokázalo zabrániť množeniu zlej bunky. Cieľová liečba znamená postihnúť chorobu doslova v jej prapodstate. Šijete ju na mieru konkrétnemu pacientovi s konkrétnym typom mutácie. Znamená to, že dvaja pacienti s akútnou myeloblastovou leukémiou, dokonca aj v rovnakom veku, môžu mať odlišnú terapiu,” hovorí MUDr. Eva Mikušková, PhD., primárka oddelenia onkohematológie II. na Klinike onkohematológie LFUK a NOÚ v Bratislave.

„Výskum v oblasti precíznej medicíny by mohol v súčasnosti ponúknuť nádej na lepšie výsledky napríklad aj pre pacientov s gliómom, a to v zmysle predĺženia a zachovania kvality ich života,“ hovorí MUDr. Peter Kalina, CSc., z II. neurologickej kliniky LF UK a UNB.

Z liečby šitej na mieru však môže benefitovať nielen pacient, ale aj štát. Odborníci z oblasti onkológie a diagnostiky sa zhodujú v tom, že práve precízna medicína je spôsob, ako zachrániť viac ľudských životov a zmeniť tak negatívne štatistiky úmrtnosti na onkologické diagnózy na Slovensku.

Inovatívne lieky v SR

Inovatívne lieky sú pre personalizovanú medicínu nevyhnutné, no ich dostupnosť u nás je stále nedostatočná. Dostupnosť inovatívnych liekov je pritom kľúčová – od roku 2021 sa síce počet kategorizovaných inovatívnych liekov na Slovensku zvýšil z 31 na 60, no stále zaostávame aj za krajinami V4. Napríklad v Českej republike je dostupných 74 takýchto liekov. Na inovatívne lieky, ale aj na zdravotnú starostlivosť stále hľadíme výlučne ako na náklady, nie na investíciu. Celkové výdavky na zdravotnú starostlivosť, ktoré Slovensko vynaložilo v rokoch 2020–2022, boli 1 592 eur na jedného obyvateľa. Predbehli nás Bulhari, Poliaci, ale napríklad aj Česi s nákladom 2 664 eur na obyvateľa.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com chyba Newsletter
Viac na túto tému: #onkológia #onkologické lieky #leukémia #akútna myeloblastová leukémia #nádory žlčových ciest