1. Nemám čas
Pracovné stretnutia, rodina, koníčky, vždy sa nájde niečo „dôležitejšie“. Oddialenie kolonoskopie môže viesť k rakovine, ktorá sa skryte šíri a postupom času bude čoraz ťažšie ju vyliečiť. Ak si nájdete čas na STK svojho auta, prečo nie na preventívnu prehliadku, ktorá môže rozhodnúť o vašom živote?
2. Nemám žiadne príznaky
Rakovina hrubého čreva sa vyvíja postupne z nezhubných polypov, ktoré je v 98 percentách prípadov možné odhaliť a odstrániť počas kolonoskopie. V počiatočných štádiách sa príznaky vyskytujú len zriedka. Keď sa objavia, ochorenie už môže byť v pokročilom štádiu. Kľúčom k úspešnej liečbe je včasné odhalenie.
3. Bude to bolieť
Väčšina ľudí nepociťuje žiadne ťažkosti, niekto môže byť citlivý na tlaky v oblasti brucha alebo mierne bolesti. Vyšetrenie môžete absolvovať na vybraných pracoviskách v celkovej anestéze alebo v analgosedácii. Pri celkovej anestéze vám podajú anestetikum do žily. Vyšetrenie absolvujete v narkóze a nebudete si naň pamätať. Po jeho skončení sa prebudíte a o 30 až 60 minút účinok anestézy odznie.
Pri analgosedácii vám do žily zavedú umelohmotnú kanylu, cez ktorú dostanete liek na upokojenie a proti bolesti. Počas vyšetrenia nebudete nič cítiť, ale budete pri vedomí. Rovnako budete musieť počkať vyše 30 min, kým účinok odznie. V oboch prípadoch môžete nemocnicu opustiť len v sprievode ďalšej osoby. Od januára ale existuje ďalšia možnosť, ktorá je vhodná, ak nemáte nikoho, kto by po vás prišiel. Po ultrarýchlej analgosedácii do minúty zaspíte a do pol hodiny sa prebudíte úplne bdelí. Rátajte s tým, že ani v jednom prípade nebudete môcť šoférovať.
4. Rakovina hrubého čreva sa ma netýka
Ak máte hrubé črevo, týka sa vás aj toto ochorenie. Slovensko je v rámci krajín OECD na prvom mieste v úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Každý týždeň zomrie až 32 Slovákov v dôsledku tejto diagnózy. Odporúča sa, aby každý absolvoval vyšetrenie na prekancerózne polypy a rakovinu hrubého čreva vo veku 50 rokov, prípadne skôr, ak existujú rizikové faktory.
5. Som žena, je nízka pravdepodobnosť
Miera výskytu rakoviny hrubého čreva u mužov na Slovensku je tretia najvyššia v rámci EÚ, v prípade žien sme na piatom mieste. Je to druhý najčastejší zhubný nádor u mužov a tretí najčastejší u žien. U žien je len o niečo menšia pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia, preto pohlavie pri odporúčaniach skríningu nehrá rolu.

6. Analgosedáciu neuhrádza poisťovňa
Je pravda, že zdravotné poisťovne doposiaľ nepristúpili k úhrade analgosedácie, hoci je definovaná v Katalógu zdravotných výkonov. Pre mnohých pacientov je preto „bezbolestná“ kolonoskopia stále nedostupná a zákrok zo strachu či finančných dôvodov odkladajú.
7. Kolonoskopia je nebezpečná, mohlo by sa mi pretrhnúť črevo
Kolonoskopia je veľmi bezpečné vyšetrenie. Riziko perforácie hrubého čreva je menšie ako 1 ku 1 000. Naproti tomu riziko rakoviny hrubého čreva je oveľa vyššie a predstavuje reálnu hrozbu pre významné percento populácie.
8. Hanbím sa
Lekári chápu, aké citlivé môže byť toto vyšetrenie. Zdravotnícky personál vynaloží maximálne úsilie, aby bola kolonoskopia čo najpohodlnejšia, súkromná a dôstojná. Mnohí pacienti po vyšetrení hovoria, že ich obavy z trápneho zákroku boli zbytočné.
9. Stačí mi test na okultné krvácanie
Domáce testy sú síce pohodlné, no nie sú dostatočne spoľahlivé pri hľadaní polypov a dokonca ani rakoviny hrubého čreva v ranom štádiu. Môžete tak zostať nediagnostikovaní príliš dlho. Navyše, ak je váš test pozitívny, na potvrdenie výsledkov budete aj tak potrebovať kolonoskopiu.
10. Rakovine sa nedá zabrániť
Väčšina kolorektálnych karcinómov začína ako prekancerózne polypy – výrastky na vnútornej stene hrubého čreva. Kolonoskopia je zlatým štandardom na ich nájdenie a bezbolestné odstránenie skôr, ako sa zmenia na rakovinu.
Test na skryté krvácanie do stolice TOKS | Skríningová kolonoskopia |
---|---|
Bezbolestné | Pre citlivejších ľudí miernenepríjemné, je potrebná príprava pred vyšetrením |
Jednoduché odobratie stolice po veľkej potrebe | Lieky na upokojenie a proti bolesti počas vyšetrenia |
Absolvovanie každé 2 roky | Absolvovanie každých 10 rokov |
Prítomnosť polypov je zaznamená ako krv v stolici | Polypy sú zaznamenané priamo na kamere |
Pri pozitívnom teste nasleduje detailné vyšetrenie hrubého čreva a konečníka – kolonoskopia | Počas vyšetrenia sa polypy priamo odstraňujú, nie je nutné ďalšie vyšetrenie |