Odborníci odhadujú, že 15 až 30 percent prípadov má genetické pozadie. Väčšinu však pripisujú súčasnému životnému štýlu, ktorý vedie od narušenej črevnej mikroflóry spôsobenej konzumáciou ultraspracovaných potravín, cez zvýšenú hladinu glukózy v krvi a inzulínovú rezistenciu, až po nadváhu, nedostatok spánku, akumuláciu mikroplastov v tele a nadmerné užívanie antibiotík.
Príznaky rakoviny konečníka
- slabosť, únava
- úbytok hmotnosti
- úzka, ceruzkovitá stolica
- červená krv v stolici
- bolesti brucha, bolesť konečníka
- pocit nedostatočného vyprázdnenia po stolici
- častejšie vyprázdňovanie, hnačka, zápcha
Mladí ľudia často vyhľadajú lekársku pomoc až v pokročilých štádiách, keď sa u nich prejavia rôzne symptómy. Ani tie si však nespájajú hneď s karcinómom, pretože štatisticky čelia nízkemu riziku – až 90 percent diagnostikovaných pacientov má nad 50 rokov. Aj samotní lekári môžu vnímať príznaky ako problémy s vyprázdňovaním, vyčerpanosť či nafúknutie oveľa vážnejšie u šesťdesiatnikov než u vitálneho tridsiatnika, ktorý nezodpovedá typickému profilu osoby s týmto ochorením. Nádory mladších ľudí bývajú často agresívnejšie, ale zároveň lepšie zvládajú intenzívnu terapiu.
Príznaky rakoviny hrubého čreva
Tieto symptómy sa objavujú aj pri iných ochoreniach. Podobné ťažkosti môžete mať pri zápaloch čreva, hemoroidoch či syndróme dráždivého čreva. Nepodceňujte ich a navštívte lekára, aby určil správnu diagnózu.
- slabosť, únava
- zmeny vo vyprázdňovaní – hnačka, zápcha, prípadne ich striedanie
- nevysvetliteľný úbytok hmotnosti
- nechutenstvo
- nadúvanie, bolesti brucha, plynatosť, kŕče v bruchu
- krv v stolici, čierna stolica
- anémia – nedostatok červených krviniek a/alebo krvného farbiva hemoglobínu
Alarmujúci nárast výskytu kolorektálneho karcinómu v mladšej vekovej skupine priviedol o.z. NIE RAKOVINE k tomu, aby sa viac sústredili na osvetu o včasnej diagnostike u mladších ľudí. Mnoho ľudí totiž žije v presvedčení, že rakovina hrubého čreva a konečníka sa ich netýka. Pravdou však je, že výskyt medzi mladšími ročníkmi ma stúpajúcu tendenciu. „Čoraz častejšie sa stretávame aj s prípadmi 30– či 40-ročných pacientov,“ upozorňuje onkológ Štefan Pörsök. „Preventívne prehliadky, zdravý životný štýl a včasná diagnostika môžu zachrániť život, no bohužiaľ, mnohí sa o tom presvedčia až v okamihu, keď je choroba v pokročilom štádiu.“

Odborníci sú stále ďaleko od toho, aby dokázali ukázať na konkrétneho „vinníka“ stojaceho za rakovinou hrubého čreva a konečníka so včasným nástupom. Domnievajú sa, že sa na tom podieľajú mnohé faktory od detstva až do dospelosti, ktoré sa navzájom synergizujú a postupne zvyšujú riziko ochorenia.
Hrozí vám rakovina hrubého čreva?
Rakovinu môžete dostať aj bez toho, aby sa vás týkali obvyklé riziká, pravdepodobnosť, že ochoriete, sa však s pribúdajúcimi rizikovými f* aktormi zvyšuje.
- vek nad 50 rokov
- výskyt polypov v hrubom čreve
- zápalové choroby čreva – Crohnova choroba, ulcerózna kolitída
- genetická predispozícia – ak mali rakovinu hrubého čreva pokrvní príbuzní
- strava s nízkym podielom vlákniny a vysokým podielom tuku
- cukrovka
- obezita
- fajčenie
- pitie alkoholu
- sedavý životný štýl
- rádioterapia v oblasti brucha