Tento liek počas kolonoskopie je ako sklápací nožík, v okamihu "sklapnete", ale vedia vás rýchlo zobudiť

Rakovina hrubého čreva vzniká postupne z nezhubných polypov, ktoré je možné v 98 % prípadov odhaliť a dokonca aj odstrániť počas kolonoskopie. Slováci sa jej však vyhýbajú z dôvodu pretrvávajúcej dogmy o údajnej bolesti pri tomto vyšetrení. Pravda je taká, že najnepríjemnejšia je fáza je skôr príprava čreva na tento úkon spočívajúca v diéte a jeho čistení preháňadlom, pacienti sa však aj tak najviac boja samotného vyšetrenia s pomocou tenkého ohybného optického prístroja. Ten sa zavádza cez konečník.

31.03.2025 13:00
kolonoskopia, Na vlastný otvor, rakovina... Foto:
Kolonoskopia. Najnepríjemnejšia časť je príprava na ňu - vypitie preháňadla.
debata

„Aj ja som len sraľo,“ hovorí moderátor Patrik Herman, ktorý preventívnu kolonoskopiu absolvoval už päťkrát, keďže jeho otec na diagnózu rakoviny hrubého čreva zomrel. „Naposledy som kolonoskopiu absolvoval v tzv. analgosedácii. Je to úplne komfortné,“ povedal vo vestibule Polikliniky Bezručova pri príležitosti marca – mesiaca boja proti rakovine hrubého čreva.

Vo vestibule Polikliniky Bezručova počas... Foto: Bianka Stuppacherová
kolonoskopia, rakovina hrubého čreva, Poliklinika Bezručova Vo vestibule Polikliniky Bezručova počas tlačovej konferencie v rámci mesiaca boja proti rakovine hrubého čreva: Zľava R. Fides, profesor Tibor Hlavatý, Jana Pifflová Španková, Patrik Herman, pacient Marián.

„Máme za sebou päť rokov skríningu rakoviny hrubého čreva prostredníctvom testu na skryté krvácanie v stolici,“ konštatuje Jana Španková, prezidentka OZ NIE RAKOVINE. „Podľa údajov zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne však iba tretina pacientov s pozitívnym testom na krvácanie do stolice išla následne na kolonoskopiu! Máme 32–33 percentnú účasť na skríningu (vyhľadávaní bezpríznakových prípadov), čo je o niečo málo lepšie ako priemer Európskej únie s číslom 30,6 percenta. Lenže tento relatívny úspech sa následne niekde stráca, lebo sme krajina, ktorá má aj tak tretí najvyšší výskyt tejto rakoviny u mužov a v prípade žien sme na piatom mieste. Ide pritom o ochorenie, ktoré sa dlho vyvíja a je možné ho včas podchytiť. Každý zachránený život sa začína prvým krokom, a to podstúpením úplne neinvazívneho testu na okultné krvácanie a následne kolonoskopiou.“

V pravej časti čreva je rakovina zákernejšia

V roku 2022 bolo na Slovensku novodiagnostikovaných 4 219 prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka a v tom istom roku ochoreniu podľahlo 2 232 pacientov. To je viac ako 52 % zo všetkých nových prípadov. „Príznaky rakoviny hrubého čreva sú na začiatku nenápadné a väčšinou bez špecifických prejavov. Závisia aj od toho, v ktorej časti čreva rakovina rastie. Ak je v ľavej časti čreva a konečníka, je tam typický príznak krvácania do stolice, k čomu sa neskôr pridružia bolesti, neskôr chudnutie ako symptómy pokročilého ochorenia. Ak sa rakovina nachádza v pravej časti čreva, typickým príznakom je málokrvnosť, najmä z nedostatku železa,“ vysvetľuje prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti. Pri pokročilej málokrvnosti je človek unavený, nevládze, zadýchava sa. Ale to je natoľko nešpecifický príznak, že napríklad starší človek si ho v zásade nevšíma. Myslí si, že prišiel o kondičku.

"Pozitívny test na skryté krvácanie do stolice si vyžaduje ďalšie kolonoskopické vyšetrenie. Často nejde o rakovinu, ale o polypy. Dajú sa odstrániť počas samotnej kolonoskopie a tak je možné predísť 98 % prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. Nenápadné polypy totiž často nemajú príznaky, ale rastú aj 15 rokov, kým sa z nich vyvinie rakovina.

Kolonoskopia na vlastnej koži: Dá sa to prežiť
Video
Záchranár Vít Samek vám "na vlastný otvor" ukáže, že obava z preventívnej prehliadky tohto druhu je síce pochopiteľná, vyšetrenie nazývané kolonoskopia sa však dá zvládnuť. Aj s pomocou medikamentov. Pozrite si video, minimálne budete vedieť a vidieť, do čoho idete. / Zdroj: TV Pravda

„Pacienti sa však kolonoskopii vyhýbajú a ako najčastejší dôvod udávajú strach z bolesti,“ vysvetľuje medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova prof. Hlavatý. Ak pacient, ktorý nepatrí do rizikovej skupiny, absolvuje preventívnu kolonoskopiu, a tá bola v poriadku, má na desať rokov pokoj. Má akoby 10-ročnú záruku, že rakovinu hrubého čreva nedostane. „Pacientom z rizikových skupín, napr. takým, čo mali v rodine tento typ rakoviny pred šesťdesiatkou, dávame záruku na päť rokov,“ dodáva prof. Hlavatý. Takí musia chodiť na kolonoskopiu častejšie. Veľmi výnimočne sa vyskytuje tzv. intervalová rakovina, ktorá môže vzniknúť medzi dvoma odporúčanými kolonoskopickými vyšetreniami. Je to však možno jeden prípad na päťtisíc kolonoskopií.

Tento liek účinkuje v rámci analgosedácie počas... Foto: Bianka Stuppacherová
kolonoskopia, rakovina hrubého čreva, analgosedácia Tento liek účinkuje v rámci analgosedácie počas kolonoskopie veľmi rýchlo - pacienta doslova "vypne" a po 20 minútach "zapne". Domov môže odísť sám, šoférovať však nesmie.

Rýchlo zaspí a rýchlo sa zobudí

V súčasnosti by sa už pacienti bolestivosti pri kolonoskopickom vyšetrení naozaj nemuseli báť. Je totiž možné vykonať ju s pomocou analgosedácie. „Pri analgosedácii podávame pacientovi do žily sedatíva v kombinácii s liekmi proti bolesti. Pacient je počas výkonu pri vedomí, je však utlmený a bolesť necíti. Zákrok si neskôr dokonca ani nemusí pamätať. Po zákroku ho sledujeme v prebúdzacej miestnosti minimálne polhodinu a následne odchádza domov v sprievode druhej osoby,“ vysvetľuje prof. Hlavatý.

Najnovšie je k dispozícii ultra rýchlo účinkujúce sedatívum. Je ako sklápací nožík, pacient po jeho podaní do žily doslova odkväcne, bum. Upadne do hlbokého spánku a potom sa rýchlo zobudí. Na Bezručovej, kde vykonávajú 7 % všetkých kolonoskopií v SR, ho už vyskúšali na niekoľkých desiatkach pacientov a spoľahlivý účinok pretrváva 15–20 minút. Ak vyšetrenie náhodou trvá dlhšie, pacientovi z neho dopichnú. Keďže sa pacient zobudí úplne bdelý, môže domov odísť aj sám (nesmie však šoférovať) a nepotrebuje nevyhnutne sprievod.

Niečo iné je narkóza, keď pacient musí byť strážený anestéziológom. V celkovej anestéze absolvujú kolonoskopiu napr. všetky deti. Ďalej pacienti, ktorí sa naozaj nadmerne boja, alebo takí, u ktorých sa predpokladá komplikovaný priebeh vyšetrenia – po náročných operáciách, mnohých cisárskych rezoch, keď sa predpokladá zúženie čreva alebo zrasty, jednoducho, ide o medicínske dôvody, keď môže byť vyšetrenie bolestivé.

Kolonoskop je tenká ohybná hadička. Foto: SHUTTERSTOCK
Kolonoskopia, hrubé črevo, rakovina hrubého čreva Kolonoskop je tenká ohybná hadička.

Napriek tomu, že analgosedácia je definovaná v Katalógu zdravotných výkonov, zdravotné poisťovne dosiaľ nepristúpili k úhrade tohto výkonu. Treba si ju hradiť z vlastných zdrojov a cena za analgosedáciu sa pohybuje od 20 cca do 70 eur. Napríklad na Bezručovej stojí analgosedácia počas kolonoskopie 49 eur pre poistencov Dôvery a VšZP, poistenci ZP Union ju však majú zadarmo, aj keď nemajú ročnú kartu polikliniky. Zástupcovia lekárskej obce dlhodobo upozorňujú, že poisťovňami hradená analgosedácia pri kolonoskopii je vo väčšine európskych krajín štandardom. Sprístupnenie „bezplatnej bezbolestnej“ kolonoskopie čo najširšiemu okruhu pacientov môže významne pozitívne ovplyvniť dosiaľ negatívne štatistiky výskytu a úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka na Slovensku.

Bezbolestná kolonoskopia s injekciou. Čo to znamená?

Vyšetrenie v analgosedácii (utlmení): Pri podaní analgosedácie dostáva pacient silné sedatíva do žily. Pred vyšetrením sa zavedie krátka tenká umelohmotná kanyla do žily na predlaktí a tesne pred vyšetrením dostáva pacient dávku lieku na upokojenie a vždy aj silný liek proti bolesti. Počas výkonu sa monitoruje hladina okysličenia krvi a pulzová frekvencia pacienta. Pacient je pri vedomí, ale utlmený a necíti bolesť, alebo len minimálne. Po výkone je potrebné počkať na ústup účinku liekov v prebúdzacej miestnosti. Obvykle pacient zostáva po výkone v sledovaní asi 30 minút, môže to však byť aj dlhšie. Účinok sedatív po podaní analgosedácie pretrváva okolo 12 hodín, preto pacient nemôže celý deň šoférovať alebo vykonávať činnosti vyžadujúce zvýšenú pozornosť. Po podaní analgosedácie musí odísť domov v sprievode druhej osoby, ktorá na pacienta dáva pozor.

Vyšetrenie v celkovej anestézii (narkóze): Celkovú anestéziu zabezpečuje anestéziológ a anestéziologická sestra vo vyčlenených termínoch. Na rozdiel od analgosedácie je pri celkovej anestézii pacient v bezvedomí a okolnosti výkonu vôbec nevníma. Celková anestézia sa vykonáva pomocou podávania anestetika do žily pacienta. Anestéziológ upravuje dávku lieku tak, aby bol pacient počas vyšetrenia v narkóze. Keďže sa podávajú krátko účinkujúce anestetiká, pacient sa po ukončení podávania do niekoľkých minút prebúdza a v priebehu 30–60 minút po výkone účinok odznie do tej miery, že môže v sprievode inej osoby odísť. Rovnako ako pri analgosedácii však nemôže celý deň šoférovať ani vykonávať činnosti vyžadujúce zvýšenú pozornosť.

(Viac na www.nierakovine.sk, www.kolonoskopia.sk, www.krca.sk)

Ako funguje národný skríning rakoviny hrubého čreva

  • Vekovo najohrozenejšia skupina z hľadiska výskytu rakoviny hrubého čreva a konečníka, čiže osoby vo veku 50–75 rokov, dostanú každé dva roky od zdravotnej poisťovne tzv. TOKS (test na skryté krvácanie do stolice). Tí, ktorí navštívia ambulanciu svojho všeobecného lekára, dostanú TOKS v rámci preventívnej prehliadky.
  • Skríningovú kolonoskopiu vykonáva gastroenterológ na skríningovom gastroenterologickom pracovisku raz za desať rokov. Ak v čreve počas vyšetrenia nájde podozrivé výrastky – polypy, ktoré sa považujú za riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka, ihneď ich bezbolestne odstráni. Poisťovne hradia preventívnu kolonoskopiu každému poistencovi staršiemu ako 50 rokov raz za desať rokov.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #rakovina hrubého čreva #kolonoskopia #kolorektálny karcinóm