Jedna hodina pozerania sa do obrazovky po ľahnutí do postele zvyšuje riziko nespavosti o 59 percent a skracuje čas spánku o 24 minút. Štúdiu zverejnil časopis Frontiers in Psychiatry.
„Typ činnosti na obrazovke sa nezdá byť taký dôležitý ako celkový čas strávený používaním obrazoviek v posteli,“ povedala hlavná autorka štúdie Gunnhild Johnsen Hjetlandová z Nórskeho inštitútu verejného zdravia. „Nenašli sme žiadne významné rozdiely medzi používaním sociálnych médií a inými činnosťami na obrazovkách, čo naznačuje, že samotné používanie obrazovky je kľúčovým faktorom v narušovaní spánku – pravdepodobne kvôli presunu času, keď používanie obrazovky oneskoruje spánok tým, že zaberá čas, ktorý by inak bol venovaný odpočinku,“ vysvetlila výskumníčka.

Dobrú noc, pevný spánok?
Používanie obrazovky vplýva na spánok štyrmi spôsobmi: upozornenia narúšajú spánok, čas strávený na obrazovke nahrádza čas spánku, činnosti na obrazovke vás udržujú bdelými, takže zaspávate dlhšie, a vystavenie sa svetlu oneskoruje cirkadiánne rytmy.
„Problémy so spánkom sú veľmi časté medzi študentmi a majú významné dôsledky pre duševné zdravie, akademický výkon a celkovú pohodu, ale predchádzajúce štúdie sa primárne zameriavali na adolescentov,“ povedala Hjetlandová. „Vzhľadom na rozšírené používanie obrazoviek v posteli sme sa rozhodli preskúmať vzťah medzi rôznymi činnosťami na obrazovkách a spánkovými vzorcami. Očakávali sme, že používanie sociálnych médií bude silnejšie spojené so zlým spánkom, vzhľadom na jeho interaktívnu povahu a potenciál pre emocionálnu stimuláciu,“ objasnila.
Na preskúmanie vedci použili prieskum zdravia a pohody študentov z roku 2022, ktorý je národne reprezentatívnou štúdiou o nórskych študentoch. Skúmali 45 202 účastníkov v dennom vysokoškolskom štúdiu vo veku 18 až 28 rokov.
Vedci následne rozdelili odpovede do troch kategórií: jedna, kde účastníci uviedli, že používali len sociálne médiá, jedna, kde účastníci nespomínali sociálne médiá, a jedna, kde účastníci vybrali niekoľko aktivít, vrátane sociálnych médií.
Vedci zistili, že zvýšenie času používania obrazovky po ľahnutí si o jednu hodinu zvyšuje pravdepodobnosť symptómov nespavosti o 59 percent a skráti čas spánku o 24 minút. Používanie sociálnych médií však nebolo škodlivejšie než iné činnosti na obrazovkách. Nenašiel sa žiadny významný vzťah medzi časom stráveným používaním obrazovky a výberom činnosti, čo naznačuje, že aktivita sama o sebe neovplyvňuje množstvo času, ktorý ľudia zostanú bdelí. To naznačuje, že obrazovky znižujú čas spánku tým, že nahrádzajú odpočinok, nie tým, že zvyšujú bdelosť: rôzne aktivity by sa očakávali, že ovplyvnia bdelosť rôzne.
„Ak máte problémy so spánkom a podozrievate, že čas strávený na obrazovke môže byť faktorom, skúste znížiť používanie obrazoviek v posteli, ideálne prestať aspoň 30–60 minút pred spánkom,“ navrhla Hjetlandová. „Ak používate obrazovky, zvážte vypnutie upozornení, aby ste minimalizovali rušenie počas noci,“ dodala výskumníčka.