Jarné počasie len tak pozýva do prírody. Alebo aspoň do záhrady či do parku pred panelák. Tam všade však môžu striehnuť kliešte, ktoré sa po zime prebudili k životu a ich sezóna sa opäť postupne rozbieha.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava upozornil, že kliešť sa najčastejšie prisaje do vlasatej časti hlavy, do slabín a podpazušia, za uši, do podkolennej jamky a na intímne miesta.
„Kliešťovú encefalitídu netreba podceňovať. Ide o vážne akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu – mozog a miechu. Má však aj dlhodobé následky, medzi ktoré patria bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie, dlhodobé neurologické problémy až ochrnutie. Ochorenie môže v rizikových prípadoch skončiť úmrtím,“ varuje RÚVZ Bratislava. Odporúča tiež pri týchto príznakoch ihneď vyhľadať lekára.

Okrem infikovaných kliešťov sa kliešťová encefalitída môže prenášať aj niektorými potravinami. Rizikové sú výrobky z nepasterizovaného ovčieho alebo kozieho mlieka.
„Surové ovčie alebo kozie mlieko preto treba pred konzumáciou prevariť. Syr vyrobený zo surového mlieka je zas potrebné opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 °C,“ vysvetľuje regionálny úrad.
Ako ďalej vysvetlil, k nákaze u človeka dochádza v priemere 1 až 2 týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii tepelne nespracovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa. Inkubačný čas však môže byť v rozmedzí 2 až 28 dní.

Tieto základné zásady ochrany pred kliešťami by sme mali mať všetci na pamäti:
- vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov – okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie
- v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela – dlhé nohavice, ponožky (do ktorých si zasuniete nohavice), vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte, pokrývku hlavy
- používajte repelenty a hneď po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo a osprchujte sa

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde sa odporúča ľuďom, ktorí v rámci výkonu svojej práce môžu prísť do kontaktu s kliešťami, ako sú napríklad zamestnanci v lesnom hospodárstve, zememerači, značkári turistických chodníkov, zamestnanci horských chát a lanoviek a podobne. Toto očkovanie sa odporúča aj ľuďom, ktorí trávia svoj voľný čas v prírode – psíčkarom, hubárom, turistom a podobne.
Ohniská kliešťovej encefalitídy
Vedci z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v spolupráci s ďalšími expertami mapovali ohniská výskytu vírusu kliešťovej encefalitídy na Slovensku. Sledovali protilátky u hospodárskych zvierat, ako sú ovce a kozy. Protilátky sa našli u zvierat v okresoch Krupina, Lučenec, Poltár, Detva, Stará Ľubovňa, Trenčín, Spišská Nová Ves, Zvolen, Košice okolie a Považská Bystrica. Podiel zvierat s protilátkami bol viac než dvojnásobne vyšší u oviec (11,9 percenta) ako u kôz (5 percent), čo naznačuje, že ovce môžu byť citlivejšie na infekciu alebo majú dlhšie pretrvávajúcu imunitnú odpoveď.

Ako správne vybrať kliešťa
- Dôležité je kliešťa vybrať čo najskôr
- Kliešťa ničím nenatierajte
- Použiť môžete rôzne pomôcky – špeciálny háčik alebo kartu na kliešte z lekárne alebo aj pinzetu
- Kliešťa nechytajte holými rukami. Môžete použiť rukavice
- Pinzetou alebo háčikom uchopte kliešťa čo najbližšie pri koži. Nekrúťte ním. Môžete ho vybrať smerom na hor alebo ho jemne „vykývať“, kým sa nepustí kože sám
- Ranu vydezinfikujte
- Niekoľko týždňov venujte pozornosť tomu, či sa u vás neprejaví niektorý príznak ochorenia spájaného s kliešťom. Ak sa napríklad objaví okolo miesta prisatia kliešťa červený kruh, mohlo by ísť o boreliózu