Fio bankaFio banka

Neuveriteľné zistenie vo výskume postcovidového syndrómu. Vedci oznámili prekvapujúcu vec

Tehotné ženy majú podľa novej štúdie nižšie riziko, že sa u nich po nákaze koronavírusom rozvinie postcovidový syndróm.

09.04.2025 10:00
tehotenstvo Foto:
Tehotné ženy majú nižšie riziko, že ich postihne postcovidový syndróm.
debata (12)

Tehotenstvo môže ponúknuť určitú ochranu pred rozvojom postcovidového syndrómu. Zistila to nová štúdia Weill Cornell Medicine, University of Rochester Medical Center, University of Utah Health a Louisiana Public Health Institute. Publikovaná bola v časopise Nature Communications.

Tehotenstvo a očkovanie proti covid-19
Video
Archívne video / Zdroj: UNLP Košice

Predchádzajúci výskum sa zameriaval najmä na tehotné ženy, ktoré boli postihnuté poscovidovým syndrómom, ktorý trvá mesiace po tom, čo sa človek zotaví z infekcie SARS-CoV-2. Štúdia pomáha vyplniť kritickú medzeru v poznatkoch o postcovidovom syndróme u žien, ktoré sa nakazili koronavírusom počas tehotenstva.

covid Čítajte viac Ďalší benefit vakcíny proti covidu. Zaočkovaní ľudia majú o 27 percent nižšie riziko tejto nepríjemnej komplikácie

„Táto populácia je taká dôležitá a zraniteľná, ale nemali sme žiadne dôkazy o ich riziku dlhého covidu, ktoré by nám pomohli pri starostlivosti,“ povedal Chengxi Zang z Weill Cornell Medicine, ktorý výskum spoluviedol. „Dúfame, že tieto nové údaje pomôžu klinikom vyvinúť lepšie stratégie prevencie a liečby dlhého covidu pre tehotné ženy a pomôžu tým, ktorí sú najviac ohrození,“ nádeja sa vedec.

Výskumníci využili údaje z dvoch veľkých štúdií založených na elektronických zdravotných záznamoch: National Patient-Centered Clinical Research Network (PCORnet) a National COVID Cohort Collaborative (N3C) v rámci iniciatívy RECOVER Národných inštitútov zdravia.
Analyzovali údaje o približne 72 000 ženách, ktoré sa nakazili covidom-19 počas tehotenstva medzi marcom 2020 a júnom 2023, a o približne 208 000 vekovo a demograficky zodpovedajúcich ženách, ktoré neboli tehotné, ale počas tohto obdobia sa nakazili. Hľadali príznaky postcovidu 180 dní po tom, čo sa ženy zotavili z infekcie. mrna vakcina Čítajte viac Šéf ŠÚKL povedal pravdu o vakcínach proti covid-19. Zmenili mRNA vakcíny DNA očkovaných a je z nich "kukurica"? Celé je to takto

Tím zistil, že miery dlhodobých komplikácií spojených s covid-19 sú nižšie medzi tehotnými ženami ako u porovnávaných žien, ktoré neboli tehotné počas infekcie. Tieto zistenia boli konzistentné v oboch veľkých databázach a potvrdili sa aj vtedy, keď výskumníci použili rôzne metódy na definovanie dlhého covidu. Táto konzistencia zvyšuje dôveru vo výsledky.

Zang a jeho kolegovia zistili, že približne 16 zo 100 tehotných žien malo poscovid, v porovnaní s približne 19 zo 100 netehotných žien. Dlhý covid je definovaný ako prítomnosť príznakov ako napríklad kognitívne problémy, poruchy spánku, dýchavičnosť, pľúcna fibróza, bolesť na hrudníku, cukrovka, edém, podvýživa, bolesť kĺbov, horúčka, malátnosť a únava.

„Hoci sme pozorovali, že tehotné ženy majú významné riziko dlhého covidu, bolo prekvapivo nižšie ako u tých, ktoré neboli tehotné, keď mali infekciu SARS-CoV-2,“ povedal Zang. „Avšak niektoré podskupiny sa zdali byť obzvlášť zraniteľné.“

testovanie Covid 19 Šamorín Čítajte viac Prežili ťažký covid, no stále nemajú vyhrané. Vedci objavili, aké obrovské riziko im hrozí aj roky po hospitalizácii

Skupiny s vyšším rizikom

Medzi tehotnými ženami výskumníci zistili, že určité skupiny mali vyššie riziko postcovidu ako iné. Väčšie riziko rozvoja postcovidu mali napríklad ženy, ktoré mali pri pôrode 35 a viac rokov, identifikovali sa ako čierne alebo boli obézne či mali iné metabolické choroby. Tento rizikový faktor bol však stále nižší ako u ich porovnateľných netehotných žien.

„Ďalší výskum faktorov, ako je neprimeraný prístup k zdravotnej starostlivosti, sociálno-ekonomické faktory a štruktúrny rasizmus, nám môže pomôcť pochopiť zvýšené riziko dlhého covidu v týchto skupinách a nájsť spôsoby, ako ich chrániť,“ skonštatoval Zang.

„Hypoteticky predpokladáme, že zmenená imunitná a zápalová reakcia, ktorá trvá približne šesť týždňov po pôrode, môže prispieť k zníženiu rizika dlhého covidu,“ nazdáva sa Zang a dodal, že sú potrebné ďalšie štúdie o postcovide u tehotných žien.

Ochorenie covid-19 môže viesť k vážnym dlhodobým účinkom, známym ako post covid-19 stav (PCC). Bežne sa tiež označuje ako dlhý covid alebo postcovidový syndróm. Post covid-19 stav je charakterizovaný rôznymi symptómami, ktoré sa zvyčajne objavia do 3 mesiacov od počiatočného ochorenia covid-19 a trvajú najmenej 2 mesiace. PCC môže ovplyvniť schopnosť osoby vykonávať každodenné činnosti, ako je práca alebo domáce práce, a obmedziť sociálnu účasť. Väčšina pacientov s covidom sa úplne zotaví, no približne u 6 ľudí zo 100 sa vyvinie PCC. Medzi bežné príznaky PCC patria únava, dýchavičnosť, bolesť svalov alebo kĺbov a poruchy spánku. Aj keď sú dáta obmedzené, šanca na rozvoj post covid-19 stavu sa zdá byť teraz nižšia ako na začiatku pandémie. Avšak vírus sa stále šíri a každá nová infekcia je spojená s rizikom. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v marci vyhlásilo, že určitou ochranou proti tomuto syndrómu je očkovanie proti covidu-19.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 12 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #tehotenstvo #Covid-19 #postcovidový syndróm