Postihujú kĺby, svaly aj kosti a orgány, trpia nimi milióny ľudí. Reumatické ochorenia sú častejšie, než si myslíme

Existuje ich viac než 100 typov a postihujú milióny ľudí na celom svete. Tieto autoimunitné a zápalové ochorenia – vyvolané neprimeranou imunitnou odpoveďou voči vlastným tkanivám, môžu postihnúť nielen kĺby, ale aj svaly, kosti a vnútorné orgány.

09.04.2025 08:00
kĺby, pohyb, zdravie kĺbov Foto:
debata

Do tejto skupiny ochorení patrí napríklad reumatoidná artritída, juvenilná artritída, psoriatická artritída, ankylozujúca spondylitída, lupus, dna či sklerodermia.

Na vlastný otvor: EMG – vyšetrenie syndrómu karpálneho tunela
Video
Zdroj: MALL.TV

Príznaky reumatických ochorení sú často podceňované ako „bežné bolesti“, ale môžu viesť k deformáciám kĺbov a závažným komplikáciám, ktoré znemožňujú každodenné činnosti, ako je chôdza či obliekanie. Patrí medzi ne bolesť kĺbov a svalov, zápal, opuch, začervenanie alebo stuhnutosť kĺbov, únava a celková slabosť, podráždenie a zápal očí, horúčka, vypadávanie vlasov, sucho v ústach či očiach, bolesť na hrudníku, záchvaty alebo cievne príhody.

Prvé týždne a mesiace po objavení symptómov sú známe ako „okno príležitosti“ – obdobie, keď môže včasná liečba výrazne znížiť riziko trvalého poškodenia kĺbov a orgánov. Odborníci odporúčajú začať liečbu do 12 týždňov od prvých príznakov.

seniori, manželia, beh, šport, pohyb Čítajte viac Cyklistika, beh alebo činky? Vedci zistili, ktorý typ pohybu je najúčinnejší pri problémoch so spánkom. Pri ľuďoch, ktorých trápi najviac, je však jeden háčik

Hoci si mnohí myslia, že tieto ochorenia súvisia so starnutím, až dve tretiny pacientov sú mladší ako 65-roční ľudia. Reumatické ochorenia sa navyše vyskytujú aj u detí – napríklad juvenilná idiopatická artritída postihuje približne 300 000 detí na svete a pri neliečení môže viesť k trvalým zdravotným následkom.

Reumatoidná artritída je chronické, postupne sa šíriace ochorenie, ktoré často vedie k invalidite a skracuje dĺžku života, preto je dôležité rozpoznať ho včas.

Najčastejšie reumatické ochorenia

  • Osteoporóza: Ubúdanie kostnej hmoty alebo rednutie kostí – kostra stráca hustotu a telo stabilitu, tým sa zvyšuje riziko pádu a lámania kostí. Zlomeniny sa následne ťažko hoja.
  • Fibromyalgia: Hovorí sa jej svalová reuma a prejavuje sa tvrdnutím svalstva a pretrvávajúcimi bolesťami svalov a šliach. K tomu sa pridružuje aj zvýšená citlivosť na tlak v daných oblastiach.
  • Reumatická artritída: Bolesti v kĺboch najmä prstov na rukách a celých rúk. Kĺby sú stuhnuté a v priebehu trvania ochorenia môže dôjsť k ich deformácii.
  • Artróza: Porucha chrupaviek kĺbov spôsobená ich nesprávnym alebo nadmerným zaťažením.
  • Ankylozujúca spondylitída: Chronický zápal kĺbov (najmä v rámci chrbtice), preto sa nazýva aj reuma chrbtice. Hlavným príznakom je hlboká chronická bolesť chrbta v miestach zápalu.
  • Dna: Ochorenie látkovej výmeny, ktoré spôsobuje zápal kĺbov a vzniká ako následok dlhodobo zvýšenej koncentrácie kyseliny močovej v tele. Zvyšovanie hladín kyseliny močovej v tele vzniká nesprávnou výživou alebo dedením.

Liečba reumatoidnej artritídy

Úprava životosprávy

Strava hrá dôležitú úlohu pri zmierňovaní zápalu v tele. Odporúča sa strava bohatá na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalový účinok. Omega-3 mastné kyseliny sa nachádzajú najmä v mastných rybách (losos, makrela, sardinky), vo vlašských orechoch či v ľanových semienkach. Antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením, obsahuje ovocie, zelenina a zelený čaj.

Pokojový režim a ochrana kĺbov

V období, keď je ochorenie v aktívnej fáze a vznikajú silné bolesti a zápal, je dôležité obmedziť pohyb postihnutých kĺbov. Pomáha aj dlahovanie, čo znamená dočasné znehybnenie kĺbu dlahou, aby sa znížila bolesť a zabránilo sa vzniku deformácií. Dôležité je kĺb pravidelne precvičovať, aby nedošlo k jeho stuhnutiu. Odporúča sa aj polohovanie končatín a izometrické cvičenia (špeciálne cvičenia, pri ktorých sa svaly napínajú bez pohybu kĺbov).

Lieky na potlačenie bolesti a zápalu:

  • Nesteroidné antireumatiká – tieto lieky tlmia zápal a bolesť, ale neovplyvňujú samotné ochorenie. Pri dlhodobom užívaní môžu mať vedľajšie účinky, napríklad poškodenie žalúdka alebo zvýšené riziko srdcových problémov.
  • Lieky modifikujúce priebeh choroby – spomaľujú progresiu ochorenia, tlmia autoimunitnú reakciu a zmierňujú zápalovú aktivitu. Pomáhajú chrániť kĺby pred poškodením.
  • Biologická liečba – moderná liečba, ktorá zasahuje do imunitného systému na bunkovej úrovni. Funguje na princípe blokovania cytokínov (molekúl, ktoré spôsobujú zápal). Klinické štúdie potvrdili, že biologická liečba výrazne znižuje aktivitu reumatickej artritídy a zlepšuje kvalitu života pacientov.
  • Glukokortikoidy – silné protizápalové lieky, ktoré rýchlo zmierňujú príznaky, ale pri dlhodobom užívaní môžu mať vážne vedľajšie účinky, ako je rednutie kostí, priberanie na váhe či vysoký krvný tlak, preto sa predpisujú s opatrnosťou a na čo najkratší čas.

Chirurgická liečba:

V pokročilých štádiách, keď sú kĺby vážne poškodené, môžu lekári odporučiť chirurgický zákrok.

  • Synovektómia – odstránenie zapálenej výstelky kĺbu, čím sa zníži zápal.
  • Rekonštrukčná chirurgia – oprava deformovaných kĺbov.
  • Totálna endoprotéza – výmena ťažko poškodeného kĺbu (napr. bedrového alebo kolenného) za umelý implantát.
imunitny-system Čítajte viac Každodenná činnosť, ktorú robí 90 % ľudí, dramaticky znižuje imunitu. Ako rázne zatočiť s tichým zabijakom?

Nepomýľte si ich

  • Vek nie je rozhodujúci: Na rozdiel od osteoartritídy, ktorá vzniká opotrebovaním kĺbov, je reumatoidná artritída autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda vlastné tkanivá.
  • Prítomná je symetria: Výsledkom je zvyčajne symetrické postihnutie kĺbov, napríklad na rukách. Kĺby bývajú na dotyk teplé, opuchnuté a postupom času a progresiou zápalu dochádza i k deformačným zmenám na kĺboch.
  • Ranná stuhnutosť trvá dlhšie: Najhoršie sú rána, keď je stuhnutosť kĺbov najsilnejšia a na rozdiel od osteoartritídy môže trvať hodiny.
  • Typické sú aj ďalšie symptómy: Napríklad celková slabosť, zvýšená únava, apatia, pokles telesnej hmotnosti, nezáujem o pohybovú aktivitu, zvýšená telesná teplota, poruchy spánku, no často aj psychické poruchy, depresie a stavy úzkosti.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #reuma #reumatické ťažkosti #reumatizmus