Chcete mať zdravý mozog? Neurológovia odhalili 10 jednoduchých vecí, ktoré zanedbávame

Neurológovia prezradili svoje tajné zbrane proti úpadku mozgu. Ich prekvapivé rady sú také jednoduché, že ich môžete začať používať už dnes.

07.04.2025 06:00
mozog Foto:
Ilustračné foto.
debata

Predstavte si, že by ste mohli vďaka každodenným maličkostiam výrazne znížiť riziko demencie v budúcnosti. Nie je to sen – vedci zistili, že takmer polovica všetkých prípadov demencie sa dá oddialiť alebo im úplne predísť. A nepotrebujete na to žiadne drahé lieky či zložité procedúry!

„S ochranou mozgu nikdy nezačnete príliš skoro ani príliš neskoro,“ hovorí s úsmevom Dr. Eva Feldmanová z Michiganskej univerzity. „Ale čím skôr začnete, tým lepšie. Poškodenie mozgu sa totiž nedá vrátiť späť ako film.“ Jej slová pripomínajú, že prevencia je vždy jednoduchšia cesta než liečba.

Všeobecná lekárka MUDr. Jana Bendová o vitamíne C
Video
Zdroj: TV Pravda

Oslovili sme ôsmich neurológov s jednoduchou otázkou: „Čo robíte vy sami pre ochranu svojho mozgu?“ Ich odpovede nás milo prekvapili. Niektoré tipy poznáte, iné vás možno zaskočia, ale všetky si môžete zaradiť do života už od zajtra!

1. Prilba nie je len pre deti

Pamätáte si, ako vás rodičia stále posielali von s prilbou? Mali pravdu! Ochrana hlavy predstavuje základ prevencie mozgových porúch. Pri bicyklovaní, korčuľovaní alebo lyžovaní si vždy nasaďte prilbu – chránite si tým budúcnosť.

„Opakované údery do hlavy, aj keď sa zdajú malé, môžu časom viesť k veľkým problémom,“ vysvetľuje Dr. Feldmanová. „Na motocykli by ste nikdy nemali ísť bez prilby, aj keby vám to zákon dovoľoval.“ Vaša hlava je ako vzácna porcelánová váza – padne raz a škody môžu byť nenapraviteľné.

žena, spánok, zaspávanie, noc, zlý spánok, relax, posteľ Čítajte viac Nočné „upratovanie mozgu“ zlyháva u ľudí s poruchami spánku. Vedci objavili, ako tento proces znovu naštartovať

2. Štuple do uší nie sú len pre pokojný spánok

Možno ste to netušili, ale strata sluchu patrí medzi hlavné rizikové faktory pre rozvoj demencie. Keď kosíte trávnik, navštevujete hlučné koncerty alebo pracujete s hlučnými nástrojmi, chráňte si uši štupľami. Váš mozog vám to raz vráti!

„Časť mozgu, ktorá spracováva zvuk, sa nachádza blízko pamäťových centier,“ vysvetľuje Dr. Elizabeth Bevinsová z UC San Diego Health. „Nad 50 rokov by ste mali absolvovať test sluchu každé 1–3 roky. A načúvacie prístroje noste stále, nie len na návštevy. Váš mozog potrebuje zvukovú stimuláciu aj z bežného okolitého hluku.“

3. Oči – okno nielen do duše, ale aj do budúcnosti

Keď naposledy ste boli na očnom? Výskumy ukazujú fascinujúcu súvislosť medzi starostlivosťou o zrak a prevenciou demencie. Tretina ľudí nad 71 rokov so zrakovými problémami trpí aj demenciou – a to nie je náhoda!

„V neurológii máme takú zásadu, ktorá platí zvlášť pre dôchodcov: Používaj to, alebo to stratíš,“ hovorí Dr. Songová z Cedars-Sinai. „Náš mozog najlepšie pracuje so zmyslami, ktoré pravidelne používame.“ Doprajte preto svojim očiam pravidelné kontroly a noste okuliare, ak ich potrebujete. Je to jednoduchá investícia do zdravej budúcnosti.

4. Vaše telo bolo stvorené na pohyb, nie na sedenie

Vedeli ste, že už pol míle chôdze denne dokáže výrazne zlepšiť zásobovanie mozgu kyslíkom? Naše telá jednoducho potrebujú pohyb – a náš mozog ho miluje. Nemusíte behať maratóny ani tráviť hodiny v posilňovni.

„Skúste vymeniť klasickú kancelársku stoličku za jednoduchý stolček bez operadla,“ radí Dr. Kevin Bickart z UCLA. „Núti vás to zapájať svaly trupu a zlepšuje držanie tela.“ A čo je ešte lepšie – každých 20 minút sa postavte a trochu sa prejdite. Aj krátka prestávka na pohyb dokáže prebudiť unavený mozog a zlepšiť krvný obeh.

5. Čo jete dnes, tým vyživujete svoj mozog zajtra

Cholesterol nie je len problém srdca – ovplyvňuje priamo aj váš mozog. Červené mäso, mastné syry a sladené nápoje zvyšujú „zlý“ cholesterol, ktorý postupne upcháva cievy zásobujúce váš mozog kyslíkom.

„Strukoviny, celozrnné potraviny, ovocie a zelenina dokážu znížiť riziko kognitívnych problémov,“ potvrdzuje Dr. Fernando Testai z Illinoiskej univerzity. „Navyše pravidelné cvičenie a udržiavanie zdravej hmotnosti pomáha vášmu telu prirodzene regulovať hladiny cholesterolu.“ Nechajte si skontrolovať cholesterol – najmä ak máte cukrovku alebo rodinný výskyt srdcových ochorení.

cvicenie Čítajte viac Táto aktivita znižuje riziko rakoviny o 21 %. Zistite, ako zachrániť svoje zdravie jednoduchým trikom

6. Zuby a ďasná

Kto by si pomyslel, že čistenie zubov niťou môže chrániť pred demenciou? Vedci však našli prekvapivo silné spojenie medzi zdravím ústnej dutiny a zdravím mozgu. Pravidelná starostlivosť o zuby a ďasná znižuje riziko zápalov, ktoré by mohli „cestovať“ do mozgu.

„Infekcie z ústnej dutiny sa ľahko dostanú do prínosových dutín a ďalej do mozgu,“ upozorňuje Dr. Songová. „Môžu tam spôsobiť zápaly alebo dokonca krvné zrazeniny.“ Pravidelné návštevy zubára a každodenné čistenie zubov niťou nie sú len pre pekný úsmev – chránite si tým aj svoje kognitívne schopnosti do budúcnosti.

7. Priatelia

Viete, že osamelí ľudia majú vyššie riziko demencie? Sociálne kontakty predstavujú pre náš mozog rovnakú nevyhnutnosť ako kyslík či potrava. Pravidelné stretnutia s priateľmi, rodinou alebo účasť v komunitných aktivitách udržiavajú váš mozog aktívny a šťastný.

„Moji pacienti so silnou sociálnou sieťou sa tešia lepšiemu zdraviu,“ potvrdzuje Dr. Jessica Choiová z Cedars-Sinai. „Nemusíte sa stať dušou spoločnosti – stačí pravidelná večera s blízkym priateľom alebo rodinou, čitateľský klub alebo záhradkárska skupina.“ Vaše mozgové bunky doslova kvitnú, keď máte s kým zdieľať zážitky a myšlienky!

8. Dýchate vždy čistý vzduch? Váš mozog by mal

Smogovú situáciu už asi sledujete kvôli pľúcam, ale mali by ste aj kvôli mozgu. Nové výskumy ukazujú znepokojivé spojenie medzi znečisteným vzduchom a kognitívnym úpadkom. Mikročastice zo smogu sa dostávajú priamo do mozgu, kde spôsobujú zápalové procesy.

„Nie všetkým škodlivinám sa dokážeme vyhnúť,“ priznáva Deborah Cory-Slechta z Rochesterskej univerzity. „Ale v dňoch so zhoršenou kvalitou vzduchu alebo počas dymu z lesných požiarov môžete nosiť respirátor N95 a používať domáce čističky vzduchu.“ Dýchanie čistého vzduchu nie je luxus, ale nevyhnutnosť pre dlhodobé zdravie vášho mozgu.

post Čítajte viac Trápite sa zbytočne s počítaním kalórií? Odborníci odhalili metódu, ktorá môže zmeniť vašu postavu navždy

9. Starostlivosť o krk

O krku zvyčajne premýšľame, len keď nás bolí. Pritom práve ním prúdi krv do vášho mozgu. Poranenia krku môžu obmedziť prietok krvi a spôsobiť nedostatok kyslíka v mozgových bunkách. Chrániť si krk je rovnako dôležité ako chrániť si hlavu.

„Vyhnite sa náhlym prudkým pohybom krku,“ radí Dr. Songová. „Opatrne s masážnymi pištoľami a tzv. ‚hlbokými masážami‘ krku. Radšej sa sústreďte na hornú časť chrbta a ramená.“ A samozrejme – v aute vždy používajte bezpečnostný pás. Ak cítite bolesť alebo stuhnutosť krku po úraze, neodkladajte návštevu lekára.

10. Kvalitný spánok

Myslíte si, že spánok je len oddych? Omyl! Počas spánku váš mozog pracuje na plné obrátky – upratuje, triedi informácie a zbavuje sa odpadových látok. Nedostatok kvalitného spánku priamo súvisí s rozvojom demencie.

„Oddýchnutá myseľ je kľúčová pre zdravie mozgu,“ zdôrazňuje Dr. Feldmanová. „Spánok pomáha konsolidovať spomienky a odstraňovať bunkový odpad z mozgu.“ Ak pracujete na zmeny, zainvestujte do zatemňovacích roliet. Ak vás trápi nespavosť, skúste večernú meditáciu. Váš spánkový dlh môže časom prerásť do kognitívnych problémov!

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zdravie #demencia #spánok #prevencia chorôb #neurológia #zdravý mozog