V prieskume odpovedalo viac ako 23-tisíc ľudí na otázku, aký bol najväčší zdravotný problém v ich krajine v roku 2024. Až 45 percent uviedlo, že je to duševné zdravie. Nasledovali rakovina, stres a obezita.
„Jedným z vedľajších účinkov pandémie covid-19 bol zvýšený dôraz na duševné zdravie po celom svete. Dve najbežnejšie duševné zdravotné problémy na celom svete sú úzkostné poruchy a depresia. V roku 2021 sa odhadovalo, že približne 4,4 percenta svetovej populácie trpelo úzkostnou poruchou, zatiaľ čo 4 percentá trpeli depresiou. Miera depresie je vyššia u žien ako u mužov, pričom približne 4,3 percenta žien trpí depresiou v porovnaní s 2,9 percenta mužov,“ uvádza web Statista.

„Avšak miera samovrážd je v mnohých krajinách vyššia u mužov ako u žien. Jedným z pozitívnych výsledkov pandémie COVID-19 a pozornosti, ktorú venovala duševnému zdraviu, môže byť zníženie stigmy týkajúcej sa duševných problémov a vyhľadávania pomoci pri týchto problémoch. To by bol pozitívny vývoj, pretože mnoho ľudí po celom svete nemá alebo nemôže dostať potrebnú liečbu, ktorú potrebujú pre svoje duševné zdravie,“ dodal web, ktorý tento prieskum zverejnil.
Práve pandémia zanechala obrovské škody na našom duševnom zdraví. Zanechala za sebou milióny mŕtvych, no na ľudí negatívne vplývali aj lockdown a s ním spojená sociálna izolácia.

