Nová štúdia: Manželstvo môže výrazne ovplyvniť riziko vážnej choroby. Kto je vo výhode?

Vedci odhalili prekvapivé spojenie medzi vzťahom a zdravím mozgu. Ukázalo sa, že výhodu má ten, koho by ste tipli najmenej.

09.04.2025 13:30
demencia manzelstvo Foto:
Manželský status môže výrazne ovplyvniť riziko demencie
debata (2)

Najnovší výskum priniesol nečakané poznatky o vzťahu medzi rodinným stavom a rizikom vzniku demencie.

V rozpore s dlhoročným presvedčením, že manželstvo prináša zdravotné benefity, rozsiahla štúdia naznačuje, že slobodní ľudia môžu mať v skutočnosti nižšie riziko vzniku demencie v porovnaní s tými, ktorí sú zosobášení.

Škodí káva zdraviu alebo je to superpotravina?
Video
Na kávu sa názory líšia už odpradávna. Škodí nám, alebo prospieva? Nič nie je len negatívne, alebo úplne ružové. Poďme sa s Petrom Havlíčkom pozrieť na to pekné, čo nám káva dáva. / Zdroj: MALL.TV

Výskum uskutočnili odborníci z Lekárskej fakulty Floridskej štátnej univerzity a Univerzity v Montpellier. Analyzovali údaje viac než 24 000 Američanov vo veku 50 rokov a viac, ktorých sledovali až 18 rokov prostredníctvom Národného centra pre koordináciu Alzheimerovej choroby.

Výsledky ukázali, že slobodní ľudia – vrátane vdov, rozvedených či tých, ktorí nikdy neuzavreli manželstvo – mali výrazne nižšie riziko vzniku demencie. Konkrétne, u rozvedených osôb bolo riziko nižšie o 34 %, u nikdy zosobášených o 40 % a u vdov o 27 % v porovnaní so ženatými či vydatými jedincami.

tehotenstvo Čítajte viac Neuveriteľné zistenie vo výskume postcovidového syndrómu. Vedci oznámili prekvapujúcu vec

Spochybnenie zaužívaných predstáv

Tieto zistenia vyvracajú tradičný názor, že manželstvo je univerzálne prospešné pre zdravie a dĺžku života. Predchádzajúce výskumy síce spájali manželstvo s pozitívnymi zdravotnými dopadmi, ako nižším rizikom srdcových chorôb či vyššou strednou dĺžkou života, no aktuálna štúdia naznačuje, že dynamika manželského vzťahu môže mať na kognitívne zdravie zložitejší vplyv, než sa predpokladalo.

Odborníci uvádzajú niekoľko hypotéz, ktoré by mohli objasniť, prečo majú slobodní jedinci nižšie riziko demencie:

  • Sociálne kontakty: Slobodní ľudia si často budujú širšiu sieť sociálnych vzťahov a častejšie sa zapájajú do spoločenských aktivít mimo domova. Takáto sociálna angažovanosť je známa ako faktor, ktorý chráni pred kognitívnym úpadkom.
  • Kvalita manželstva: Zdravotný stav môže významne ovplyvniť aj kvalita manželského vzťahu. Vysoká miera stresu alebo nespokojnosti v manželstve môže eliminovať potenciálne pozitívne účinky manželstva a naopak zvýšiť riziko mentálneho úpadku, píše San Francisco Chronicle.
  • Stres z opatrovania: Manželia častejšie preberajú zodpovednosť za starostlivosť o partnera, čo môže byť dlhodobo stresujúce a môže prispievať k rozvoju kognitívnych porúch. Slobodní ľudia sú vo všeobecnosti menej vystavení tomuto typu záťaže.
MUDr. Alena Korenčíková, SLK Piešťany Čítajte viac Americký Slovák s Parkinsonovou chorobou sa po tretíkrát lieči v Piešťanoch: "Keby mi to nepomáhalo, tak by som tu nebol."

Zváženia a obmedzenia

Hoci sú tieto zistenia zaujímavé, je dôležité k nim pristupovať opatrne. Autori štúdie upozorňujú, že u slobodných ľudí môže dôjsť k diagnostikovaniu demencie neskôr než u ženatých či vydatých, keďže nemajú partnera, ktorý by si všimol prvé príznaky a podnietil ich k vyhľadaniu lekára.

Táto štúdia zdôrazňuje potrebu ďalšieho výskumu o tom, ako rôzne aspekty manželského stavu a kvality vzťahu ovplyvňujú kognitívne zdravie. Budúce výskumy by sa mali zamerať na rôznorodejšie skupiny a zohľadniť faktory ako socioekonomické postavenie, kultúrne rozdiely a meniacu sa povahu partnerských vzťahov v modernej spoločnosti.

Nedávne zistenia naznačujú, že slobodní ľudia môžu mať nižšie riziko vzniku demencie, čím spochybňujú doterajšie presvedčenie o ochrannom vplyve manželstva na mozgové zdravie. Výsledky poukazujú na dôležitosť kvality a dynamiky medziľudských vzťahov, ako aj širších sociálnych väzieb pri pochopení a prevencii kognitívnych porúch.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #manželstvo #demencia #výskum #zdravie a prevencia #zdravá duša