Mnohí ľudia stále vnímajú dentálnu hygienu len ako otázku vzhľadu – veď trochu zubného povlaku alebo jeden kaz predsa nie je tragédia. Lenže realita je úplne iná. Starostlivosť o zuby a ďasná má omnoho hlbší význam. Podľa odborníkov môže zanedbaná ústna starostlivosť ovplyvniť celý organizmus – od kardiovaskulárneho systému, cez obranyschopnosť tela, až po psychickú rovnováhu.
Pozitívny vplyv dentálnej hygieny na ústne zdravie potvrdzujú aj údaje zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá analyzovala vzťah medzi čerpaním príspevkov na dentálnu starostlivosť a stavom chrupu poistencov v rokoch 2021 až 2024.
Zistila napríklad aj to, že vďaka pravidelnej hygiene si poistenci poisťovne zachránili dokopy 2305 zubov, o ktoré by bez tejto starostlivosti prišli. Tí, ktorí navštevovali dentálnu hygienu, tiež menej často skončili na zubnej pohotovosti.
Rakovina, cukrovka, depresia
Nečakajte na prvý kaz, prvú bolesť alebo prvý stratený zub. Prevencia je v tomto prípade naozaj účinná investícia. Toto všetko vám hrozí, ak dentálnu hygienu odignorujete:
1. Zápaly a infekcie
Neošetrené kazy, paradentóza alebo zápal ďasien môžu prerásť do vážnych infekcií. Baktérie z ústnej dutiny sa môžu dostať do dýchacích ciest a spôsobiť alebo zhoršiť zápal pľúc. Škodlivé baktérie môžu vytvoriť na zuboch plak a je len otázkou času, kedy spôsobia zápal ďasien (gingivitídu).
2. Zvýšené riziko chronických ochorení
Výskumy ukazujú súvislosť medzi zlým stavom ústnej dutiny a chorobami ako:
- cukrovka,
- kardiovaskulárne ochorenia,
- zápalové ochorenia (napr. artritída).
3. Riziko rakoviny
Zdravotné problémy s ďasnami sa môžu spájať so zvýšeným rizikom niektorých typov rakoviny, najmä pankreasu. Nie je prekvapením ani súvislosť medzi zápalmi v ústnej dutine a výskytom rakoviny hrdla, pažeráka, žalúdka či hrubého čreva.
4. Problémy s trávením a výživou
Ak sú zuby v zlom stave, človek sa vyhýba pevnému jedlu. To vedie k horšiemu príjmu živín, zníženiu energie a celkovej slabosti organizmu.
5. Depresia zo zubov?
Okrem fyzických problémov zanedbanie dentálnej hygieny negatívne vplýva aj na duševné zdravie. Pokazené zuby, nepríjemný dych či zápaly ďasien oslabujú sebavedomie.
Ak sa človek hanbí za svoj chrup, prirodzene obmedzuje kontakty, čo je rizikový faktor pre úzkosti aj depresiu. Sprievodným javom duševných porúch môže byť aj pocit zlyhania a neschopnosti „postarať sa o seba“.
Využite zubné benefity
Ak stále váhate, či dentálnu hygienu potrebujete, možno vás presvedčí finančný príspevok. Zdravotná poisťovňa Dôvera má pre svojich poistencov v rámci benefitu Zdravé zuby príspevok na dentálnu hygienu.
Deťom prispeje sumou po 30 eur na dentálnu hygienu, ošetrenie alebo na pečatenie zubov päťkrát ročne. Dospelí majú nárok na príspevok na dentálnu hygienu dvakrát ročne po 30 eur.
Už v minulosti sa zubné benefity ukázali ako účinný stimul k návšteve odborníka. Ich prínos nedávno podčiarkol aj prieskum Slovenskej komory zubných lekárov. Ten realizovala v marci 2025 na vzorke 705 respondentov a výsledky sú jasné:
- 492 lekárov zaznamenalo pokles návštev dentálnej hygieny po zrušení zubných benefitov,
- 259 uviedlo pokles preventívnych prehliadok,
- 398 si všimlo pokles následných ošetrení.