Transakčná daň sa dotkla aj ambulancií, pocíti ju aj pacient. Hrozí na Slovensku kolaps ambulantnej zdravotnej starostlivosti?

Stále žijeme v dobe, keď dávame do zdravotníctva 10 eur, ale chceme za to 20 eur, hovorí všeobecný lekár a prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth.

23.04.2025 08:00
Marián Šóth, asl Foto: ,
Prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth.
debata (8)

Ministerstvo zdravotníctva s dvojmesačným meškaním zverejnilo vyhlášku k prerozdeleniu financií pre zdravotníctvo. Dostanú ambulancie dosť peňazí? A hrozí na Slovensku kolaps ambulantnej zdravotnej starostlivosti? Všeobecný lekár a prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth opísal aj to, ako sa transakčná daň dotkla ambulantných lekárov. Najviac ju cítiť pri drahých liekoch, ktoré sa nenakupujú vo veľkom, ale jednotlivo pre konkrétnych pacientov – napríklad aj tých s onkologickým ochorením.

Lekár Marián Šóth: Transakčná daň nás veľmi intenzívne znevýhodňuje
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Ministerstvo zdravotníctva pred niekoľkými dňami zverejnilo vyhlášku k prerozdeleniu financií pre zdravotníctvo. Ako ju hodnotíte? Dostanú ambulancie dosť peňazí?

Ambulantní poskytovatelia sú v hendikepe oproti nemocniciam. Je tam výrazný rozdiel medzi financovaním nemocníc a ambulancií, hovorí sa o rozdiele niekoľko desiatok percent. Zdravotná starostlivosť sa výraznejšie poskytuje v ambulantnej sfére a vidíme to dennodenne – zhruba 60 až 70 percent zdravotnej starostlivosti sa poskytuje v ambulanciách. Aj keď chápem, že nemocničná zdravotná starostlivosť môže byť drahšia z hľadiska jedného pacienta ako pri ambulantnej starostlivosti. No v nepomere k financovaniu to vidíme ako veľkú diskrimináciu voči ambulantným poskytovateľom.

Na druhej strane, treba povedať, že konečne niekto pochopil, že šetrenie v tejto sfére nie je možné. To znamená, aj ambulantná sféra je momentálne vyňatá z úsporných opatrení, čo sme veľmi radi, pretože minulé rozpočty hovorili o šetrení hlavne v ambulantnej sfére. A pokiaľ dochádzalo k dofinancovaniu v ambulanciách, vždy to bolo viazané na nejaké úspory. Po tejto stránke sme radi.

FNsP, prešov, nemocnica Čítajte viac Nerovné financovanie nemocníc: Systém si žiada zmeny, najviac stráca pacient

No musíme povedať, že platí nerovnaký meter na to, ako sa pristupuje k výkladu zákona. Pokiaľ by ambulantní poskytovatelia alebo akýkoľvek občan na Slovensku nedodržal zákon, tak by to bolo striktne postihovateľné. Keďže ministerstvo zdravotníctva dva mesiace nevydalo vyhlášku, ktorá je zákonom daná, že má vyjsť k 1. februáru, tak sa nič nedeje. Ambulantní poskytovatelia a celé zdravotníctvo tým trpí.

Treba tiež povedať, že nedofinancovanie rezortu znamená celkovo stratu akéhokoľvek pokroku alebo zostabilizovania ambulantnej sféry a celého zdravotníctva. Veľmi radi sa porovnávame s Českou republikou, čo nie je porovnateľné z pohľadu toho, koľko finančných zdrojov ide do zdravotníctva v Českej republike na počet obyvateľov v porovnaní so Slovenskou republikou. Stále žijeme v dobe, keď dávame do zdravotníctva 10 eur, ale chceme za to 20 eur. A to proste takto nejde. Musíme dosaturovať celé zdravotníctvo tak, ako je treba, a potom môžeme hľadať nejaké úspory.

ASL SR vystríhala aj pred kolapsom ambulantného sektora. Je toto stále hrozbou?

Hrozba nie je taká, že to príde zo dňa na deň, ale je to plíživý stav, ktorý nás ohrozuje dennodenne. Výpadky ambulancií v oblasti primárnej sféry – všeobecní lekári, pediatri, gynekológovia, ktorí pre vek ukončia svoju činnosť a okolití mladší lekári majú o to viac práce.

peniaze Čítajte viac Transakčná daň dostihla aj zamestnancov. Firmy pre ňu znižujú výplaty a faktúry a nútia ľudí, aby im ju vracali. Vyjsť ich to môže stovky eur ročne

A v špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti sa nám deje už bežne, že poskytovateľ ukončuje zmluvu so zdravotnou poisťovňou a ide na hotové. Znamená to, že sa stane úplne súkromnou praxou, pacient platí celú zdravotnú starostlivosť. V minulosti sa to týkalo veľkých miest, ale postupne sa tento stav plíživo blíži aj do malých miest, do dedín. Ide o špecialistov, ktorí majú pacientov, ktorí sú ochotní zaplatiť – a dnes je bežná prax, že pacient je ochotný platiť za zdravotnú starostlivosť, pretože je preňho z hľadiska času aj priestoru nedostupná. Toto vidíme ako blížiaci sa kolaps celého zdravotníctva, pretože ak zlyhá ambulantná sféra, zlyhá aj nemocnica.

ASL SR informovala, že jej členovia hlásia prvé skúsenosti s transakčnou daňou. Ako sa transakčná daň dotkla ambulantných lekárov?

Transakčná daň nás veľmi intenzívne znevýhodňuje. Mnohé ambulancie, či už všeobecní lekári, ale hlavne špecializovaná ambulantná zdravotná starostlivosť, musia nakupovať materiál k zdravotnej starostlivosti, a ten je zaťažený transakčnou daňou.

Nielen, že poskytovateľ musí zaplatiť transakčnú daň z daného prevodu, ale súčasne je transakčnou daňou zaťažený aj predchádzajúci výrobca, dodávatelia. Ten materiál enormne navyšuje, ale je to súčasť zdravotnej starostlivosti, ktorá nie je kompenzovaná o transakčnú daň. Znamená to, že poskytovateľ je znevýhodnený, lebo na jednej strane musí nakupovať drahšie – to už nehovoríme o celej konsolidácii, ale len o transakčnej dani – ale on to nemá ako pretaviť do ceny svojej práce. Lebo musí byť viazaný zdravotnou poisťovňou, a tá v súčasnej dobe hovorí o reštrikciách z hľadiska rozpočtu pre zdravotníctvo. Na druhej strane je viazaný aj tým, koľko dostane finančných zdrojov za daný výkon, ktorého je tento materiál súčasťou.

Petra Sopková, Katarína Juhaniaková, pediatričky, Brezno Čítajte viac Dve mladé lekárky sú v metropole Horehronia veľkou posilou. Jedna z nich preberá „štafetu“ po pediatričke, ktorá liečila aj ju

Asociácia uviedla príklad, že za liek, ktorý podá onkológ pacientovi v ambulancii, sa platí transakčná daň trikrát – zaplatí ju distribútor pri nákupe od výrobcu, lekáreň pri nákupe od distribútora a ambulantný poskytovateľ pri nákupe z lekárne. Dotkne sa podľa vás toto aj cien liekov, budú drahšie?

Áno, samozrejme, tento postup hovorí o tom, že sú to drahé lieky. Hovoríme o onkologických liekoch, ktoré sú jedny z tých najdrahších liekov. To znamená, že sú z hľadiska percenta postihnuté najvyššou transakčnou daňou. To nie je paušálna daň za jednotku, ale podľa ceny. Čím je materiál alebo liek pre poskytovateľa drahší, tým je aj transakčná daň väčšia a mnohokrát nemôže lekár alebo zdravotnícky pracovník – onkologická ambulancia alebo jednodňová zdravotná starostlivosť – nakúpiť veľký objem, pretože je to viazané na toho pacienta ako takého.

Alebo pri jednodňovej zdravotnej starostlivosti, ktorá rieši napríklad operácie očí, kde je tá šošovka individuálna a teda ju musí poskytovateľ kúpiť zakaždým extra. To je tá nevýhoda, že kupujeme drahé lieky alebo drahý materiál, ktorý je jednotkový. Nekupuje sa jedenkrát za kvartál, ale musí sa to nakúpiť za každého pacienta.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 8 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #asociácia súkromných lekárov #transakčná daň #ambulantní lekári