Čo je osteoporóza a prečo vlastne vzniká?

Osteoporóza - (riedke kosti) je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, ktorá sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kosti, čo vedie k oslabeniu pevnosti kosti a tým k zvýšenej lámavosti.

15.10.2012 13:51
shutterstock 54758206 Foto:
Ľuďom môžu kosti rednúť roky a často to zistia až vtedy, keď prídu k lekárovi so zlomeninou.
debata (1)

Od konca minulého storočia sa problém osteoporózy dostal do povedomia nielen zdravotníckej, ale aj širokej laickej verejnosti. Čoraz viac sa o ňu zaujímajú aj ekonómovia. Z osteoporózy sa stal obrovský zdravotnícky a sociálno-ekonomický problém. Náklady na diagnostiku a liečbu dosahujú obrovské sumy a stále rastú.

Postihuje najmä starších ľudí a ženy po prechode. Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a asi každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov. To predstavuje asi 6 až 8 % populácie. Osteoporóze sa nevenuje pozornosť pre ňu samotnú, ale pre jej komplikácie – zlomeniny, ktoré spôsobuje. Medzi najčastejšie miesta zlomenín patria kosti predlaktia, stavce a horný koniec ramennej a stehennej kosti.

Najobávanejšou zlomeninou je zlomenina krčka stehennej kosti. V roku 1990 sa vyskytlo na svete zhruba 1,5 milióna takých zlomenín, v roku 2050 sa očakáva, že ich bude až 4,5 mil. Má závažné následky. Asi tretina ľudí po zlomenine krčka stehennej kosti do roka zomiera, približne tretina je odkázaná na opateru iných a len zvyšok sa zahojí úplne. Táto zlomenina je na siedmom mieste najčastejších príčin úmrtí hospitalizovaných pacientov v SR.

Prečo vlastne vzniká osteoporóza?

Kosť je živé tkanivo. Počas života sa kostná hmota stále obmieňa. Neprestajne v nej prebiehajú dva úzko späté procesy – odbúravanie a novotvorba. Vo fáze rastu a dospievania prevažuje novotvorba kosti. Po 35. roku života nastáva prevaha odbúravania kosti na úkor novotvorby a kostná hmota v tele postupne ubúda. Keď sa jej množstvo zníži pod normálnu hranicu, kosti začnú rednúť a začína osteoporóza. Je to vlastne výsledok nerovnováhy medzi tvorbou a odbúravaním kosti.

Presná príčina osteoporózy nie je úplne známa. K ubúdaniu kostnej hmoty a k narušeniu štruktúry kosti dochádza v priebehu starnutia u každého človeka, čo je príčinou tzv. senilnej osteoporózy. U žien sa však pridružuje ešte ďalší faktor – menopauza. Spôsobuje ju ukončenie tvorby ženských pohlavných hormónov, hlavne estrogénov vo vaječníkoch. Asi u tretiny žien sa potom vyvinie tzv. postmenopauzálna osteoporóza.

Popri týchto dvoch hlavných rizikových faktoroch (vek a menopauza) bolo doteraz zistených niekoľko ďalších, nemenej dôležitých:

1. Genetické faktory – množstvo kostnej hmoty je asi na 60 percent dané geneticky, významným rizikových faktorom je preto prítomnosť osteoporotických zlomenín u matiek, čo má za následok vysoké riziko osteoporózy u dcér. Geneticky podmienené sú aj mnohé vývojové poruchy spojené s osteoporózou, napr. osteogenesis imperfecta, Marfanov syndróm a pod.

2. Faktory vzrastu – nepriamo súvisia s genetickými. Zvlášť rizikový typ je nízka, chudá, štíhla blondína. Naopak obezita je z tohto pohľadu ochranný faktor. Obézne ženy zriedka trpia na osteoporózu.

3. Faktory životného štýlu – týkajú sa výživy, návykových činností a mobility. Z výživových faktorov sú to hlavne: nedostatočný prívod vápnika, horčíka, vitamínu D a stopových prvkov; nadmerný prívod fosforu, sodíka a živočíšnych bielkovín; nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínu a fajčenie. Významným faktorom životného štýlu je nedostatok pohybu a nadmerné pohodlie vo vzťahu k fyzickej aktivite, ktoré obrazne povedané nenúti kosti, aby boli dostatočne pevné. Ďalšou skupinou ohrozených sú osoby so zníženou pohyblivosťou, a najmä pripútané na lôžko, napríklad dlhodobo chorí či ľudia po mozgových príhodách.

4. U žien sú hlavnými rizikových faktormi predčasný prechod (hlavne pred 45. rokom), neskorý začiatok menštruácie v detstve, dlhšie trvajúce vynechanie menštruácie, viacnásobné a dlhšie trvajúce dojčenie, ale ohrozené sú aj ženy, ktoré nerodili.

5. Osteoporóza býva aj dôsledkom iných ochorení, a to najmä endokrinologických (poruchy prištítnych teliesok, štítnej žľazy, nadobličiek, pohlavných žliaz, cukrovka I. typu), nefrologické (porucha funkcie obličiek), gastroenterologické (ochorenia žalúdka, čriev, pečene a žlčníka), chronické zápalové choroby (reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída, chronická obštrukčná pľúcna choroba), stav po transplantáciách.

6. Osteoporózu môžu podporovať aj niektoré lieky, napríklad hormóny nadobličiek a štítnej žľazy, lieky na úpravu krvnej zrážanlivosti, chemoterapia pri onkologických ochoreniach, lieky proti kŕčom a pod.

Zdroj: osteoporoza.sk

1 debata chyba