Fio bankaFio banka

Poznáme skryté nebezpečenstvá číhajúce vo vašej kuchynskej špajze: Tieto návyky vás môžu stáť zdravie

Vaša špajza ukrýva viac hrozieb, než si myslíte. Tieto potraviny a návyky môžu vážne ohroziť vaše zdravie.

16.04.2025 06:00
spajza Foto:
Ak budete dbať na bezpečné skladovanie a zodpovedné zaobchádzanie s potravinami, dokážete eliminovať väčšinu rizík.
debata

Vaša kuchynská špajza sa môže zdať ako bezpečné miesto pre trvanlivé potraviny, no v skutočnosti v nej číhajú riziká, ktoré môžu ohroziť vaše zdravie. Najnovšie štúdie upozorňujú na viaceré riziká spojené s bežnými potravinami a návykmi v domácnostiach.

Na Slovensku je asi 100 mamografických pracovísk, väčšina z nich však nespĺňa prísne kritériá kvality
Video
Certifikovaných pracovísk, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy, je momentálne dvadsaťpäť. Na jednom z nich pracuje MUDr. Marek Kopáčik, rádiológ skríningového pracoviska Trnava. Už od roku 2006 pôsobí v Inštitúte zobrazovacej diagnostiky Trnava, kde sa špecializuje na mamodiagnostiku. / Zdroj: TV Pravda

Tu je to najdôležitejšie, čo by ste mali vedieť, aby bola vaša kuchyňa naozaj bezpečná.

1. Bylinky a koreniny: Skrytý zdroj kontaminácie

Hoci bylinky a koreniny dodávajú jedlám chuť, môžu byť tiež nositeľmi škodlivých baktérií. Najnovšie výskumy ukazujú, že práve tieto často prehliadané prísady môžu byť zdrojom potravinových infekcií, čo mnoho domácností vôbec netuší.

2. Plastové náradie a teflónové panvice

Čierne plastové varešky, plastové dosky na krájanie či nepriľnavé panvice môžu pri používaní uvoľňovať toxické látky do jedla, uvádza Pocket Mags. Podľa odborníkov sa pri vysokých teplotách z týchto výrobkov môžu uvoľniť chemikálie ako napríklad decabromodifenyléter (decaBDE), ktoré sú považované za zdraviu škodlivé.

ranna rutina Čítajte viac Táto ranná rutina vám pomôže dožiť sa 100 rokov: Odborníci na dlhovekosť prelomili mlčanie

3. Obaly na potraviny

Okrem samotných zložiek potravín sa do nášho tela môžu dostať aj chemikálie z obalov. Vedci identifikovali tisíce rôznych látok z obalov v ľudskej krvi či dokonca materskom mlieku. Riziko uvoľňovania týchto látok rastie pri vysokých teplotách, ako aj pri skladovaní mastných či kyslých potravín v plastových alebo papierových obaloch.

4. Nesprávne skladovanie potravín

Uchovávanie jedla pri nesprávnych teplotách vytvára ideálne podmienky pre rast baktérií. Najrýchlejšie sa množia v tzv. teplotnej rizikovej zóne medzi 5 °C a 60 °C. Vysoko rizikové potraviny by sa preto mali skladovať mimo tohto rozsahu, píše Better Health.

5. Škodce v špajze

Neviditeľné nebezpečenstvo predstavujú aj škodce ako moľa obilná či plochuška skladová. Tieto drobné tvory si pochutnávajú na obilninách, cereáliách, sušenom ovocí či múke a ľahko sa prehryzú aj cez obal. Potraviny tak kontaminujú a znečistia.

6. Expirované produkty

Skladovanie potravín po dátume spotreby môže viesť k ich pokazeniu, no aj k zdravotným ťažkostiam. Pravidelne kontrolujte dátumy spotreby a bez váhania vyhadzujte všetko, čo už nie je vhodné na konzumáciu.

studene ruky Čítajte viac Máte neustále studené ruky? Môže ísť o prvý príznak prehliadnutého vážneho ochorenia

Ako na bezpečnú špajzu?

Aby ste sa vyhli týmto skrytým hrozbám, dodržiavajte nasledovné zásady:

- Pravidelne kontrolujte a obmieňajte zásoby: Používajte systém „prvé dnu, prvé von“, aby ste spotrebovali staršie potraviny skôr ako novšie.

- Skladujte v uzatvárateľných nádobách: Sypké potraviny uchovávajte v tesne uzavretých nádobách, čím zabránite napadnutiu škodcami a zachováte ich čerstvosť.

- Sledujte teplotu skladovania: Špajza by mala byť suchá a chladná. Chladničku nastavte na maximálne 4 °C.

- Zbavte sa nevhodných obalov: Ak môžete, preneste jedlo z plastových obalov do sklenených alebo nerezových nádob.

- Vzdelávajte sa: Naučte sa základné pravidlá bezpečného zaobchádzania s potravinami a ich správneho uskladnenia.

Ak budete dbať na bezpečné skladovanie a zodpovedné zaobchádzanie s potravinami, dokážete eliminovať väčšinu rizík a udržať vašu kuchyňu zdravým prostredím pre celú rodinu.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Potraviny #zdravá výživa #zdravie a prevencia