Lieky bežne predpisované aj malým deťom súvisia s ich obezitou, varujú pediatri. U dievčat navyše môžu spôsobiť skorší nástup puberty

Lekári by mali byť opatrní pri predpisovaní antibiotík deťom mladším ako 2 roky. Výskum ukazuje, že deti potom majú vyššie riziko obezity.

11.05.2025 15:00
Obezita u detí. Kde hľadať hlavnú príčinu? Foto:
Obezita u detí. Kde hľadať hlavnú príčinu?
debata (1)

Užívanie antibiotík počas prvých dvoch rokov života súvisí s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI) v detstve. Hovorí o tom nová štúdia, ktorá bola prezentovaná koncom apríla na stretnutí Pediatric Academic Societies (PAS) 2025 v Honolulu.

Až 59 % slovenskej populácie sa nachádza v pásme nadváhy alebo obezity
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Vedci zistili, že deti, ktoré boli vystavené antibiotikám v prvých dvoch rokoch života, mali o 0,067 vyšší BMI upravený podľa veku a pohlavia, o 9 % vyššie riziko nadváhy a o 20 % vyššie riziko obezity v porovnaní s deťmi, ktoré antibiotiká neužívali.

Vedci nezistili žiadnu súvislosť medzi BMI a užívaním antibiotík pred tehotenstvom, počas tehotenstva alebo pri pôrode.

Obezita, deti Čítajte viac Alarmujúce prognózy: Obezita rastie, o desať rokov ňou bude trpieť každé druhé dieťa na Slovensku

Podľa vedcov je predpisovanie antibiotík malým deťom bežné. Väčšine detí sú antibiotiká predpísané počas prvých dvoch rokov života. Približne jedna štvrtina detí je vystavená antibiotikám počas tehotenstva a jedna tretina počas vaginálneho pôrodu.

„Vystavenie antibiotikám počas prvých dvoch rokov života má silnejšiu súvislosť s prírastkom hmotnosti v detstve ako vystavenie počas tehotenstva alebo iných raných období,“ uviedla Sofia Ainonen, lekárka z Univerzity v Oulu vo Fínsku a hlavná autorka prezentácie. „Lekári by mali byť opatrní pri predpisovaní antibiotík malým deťom, najmä zbytočných antibiotík na infekcie horných dýchacích ciest,“ varuje odborníčka.

Štúdia sledovala 33 095 detí narodených vaginálnym pôrodom vo Fínsku, aby zistila, či užívanie antibiotík pred tehotenstvom, počas perinatálneho obdobia a po pôrode súvisí s vyšším BMI vo veku dvoch a dvanástich rokov.

hypotyreoza Čítajte viac Málo známa diagnóza, ktorou môže trpieť až 5 % populácie, pomaly ničí zdravie: Neignorujte tieto tiché príznaky

Detská obezita je rastúcim problémom na celom svete – v roku 2022 bolo diagnostikovaných viac ako 159 miliónov školopovinných detí s obezitou.

Tento problém existuje aj na Slovensku. V marci na to upozornila štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Podľa jej dát počet detí s nadváhou a obezitou narastá a do roku 2035 bude týmito diagnózami trpieť polovica slovenských detí.

Nielen obezita, ale aj skoršia puberta. Podľa výskumu prezentovaného na prvom spoločnom kongrese Európskej spoločnosti pre pediatrickú endokrinológiu (ESPE) a Európskej endokrinologickej spoločnosti (ESE) majú dievčatá, ktoré dostali antibiotiká počas prvých mesiacov života, vyššiu pravdepodobnosť, že vstúpia do puberty skôr.

Riziko sa zvyšovalo najmä pri podaní antibiotík pred 3. mesiacom života, podaní do 14 dní po narodení a použití viacerých druhov antibiotík (viac ako 5 tried). Skorá puberta je stav, pri ktorom sa sekundárne pohlavné znaky objavia predčasne, u dievčat pred 8. rokom.

Výskum uskutočnili odborníci z Hanyang University Guri Hospital a Hanyang University Medical Center (Južná Kórea). Analyzovali údaje 322 731 detí vo veku 0 – 12 mesiacov, deti sledovali až do veku 9 rokov (dievčatá) a 10 rokov (chlapci).

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #antibiotiká #obezita detí