„Počas týchto 50 rokov sa očkovanie podieľalo na 40 % zlepšení prežitia dojčiat. Viac detí dnes oslávi svoje prvé narodeniny – a žije ďalej – než kedykoľvek predtým v dejinách ľudstva. Samotná vakcína proti osýpkam tvorí 60 % z týchto zachránených životov,“ ozrejmila WHO.
„Na týchto úspechoch môžeme ďalej stavať a zachrániť ešte viac životov. Budúcnosť imunizácie znamená nielen dosiahnuť milióny detí, ktoré ešte nedostali ani jednu dávku očkovania, ale aj chrániť starých rodičov pred chrípkou, bábätká pred maláriou a RSV, tehotné matky pred tetanom a mladé dievčatá pred HPV,“ píše ďalej organizácia.
Vakcíny chránia pred viac ako 30 život ohrozujúcimi chorobami. Napriek tomu sú stále terčom nebezpečných mýtov, pre ktoré čoraz viac ľudí očkovanie odmieta. Napríklad v roku 2023 vynechalo svoju prvú vakcínu proti osýpkam 22 miliónov detí. Situácia s osýpkami je aktuálne kritická, v Európe je stav najhorší za posledných 20 rokov, v USA už zomreli na osýpky dvaja ľudia, vrátane dieťaťa – obaja nezaočkovaní.

„Sme na rozhodujúcom bode v histórii globálneho zdravia. Tvrdo vydobyté úspechy v boji proti ochoreniam, ktorým možno predchádzať očkovaním, sú v ohrození. Desaťročia spolupráce medzi vládami, humanitárnymi organizáciami, vedcami, zdravotníkmi a rodičmi nás priviedli až sem – do sveta, kde sme eradikovali kiahne a takmer úplne odstránili detskú obrnu,“ pripomína WHO. „Vakcíny sú dôkazom, že menej chorôb a viac života je možné, keď sa pre to rozhodneme.“
Zaočkovanosť klesá, výskyt čierneho kašľa rastie
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR oznámil, že z administratívnej kontroly pravidelného povinného očkovania vo všetkých ambulanciách všeobecných lekárov pre deti a dorast v SR k 31. augustu 2024 vyplynulo, že zaočkovanosť detí na celoslovenskej úrovni opäť mierne klesla, a to o 0,2 % až 1,2 % podľa jednotlivých druhov očkovania.
„Je prirodzené, že rodičia chcú chrániť svoje dieťa a umožniť mu čo najlepší štart do života. Rozumieme, že pri témach o očkovaní cítia niektorí neistotu a majú otázky. Významnou súčasťou ochrany dieťaťa je však aj očkovanie,“ píše ÚVZ SR.
„Nevystavujme deti zbytočnému riziku a doprajme im rovnakú ochranu, akú sme mali vďaka očkovaniu my sami,“ zdôraznil úrad.

Poukázal tiež na to, že na Slovensku máme aktuálne zvýšený výskyt čierneho kašľa. Ide o ochorobu, proti ktorej existuje očkovanie. V roku 2024 zaznamenal úrad 7 306 prípadov čierneho kašľa, v tomto roku zaznamenáva v priemere zhruba 150 prípadov každý týždeň.
„Najohrozenejšou skupinou sú najmenšie deti, ktoré ešte pre vek nemôžu byť očkované. V tomto roku sme práve vo vekovej skupine 0-ročných detí zaznamenali najvyšší výskyt ochorenia a, bohužiaľ, aj dve úmrtia,“ oznámil ÚVZ SR.
Najväčší úspech medicíny
Očkovanie patrí medzi najväčšie úspechy modernej medicíny. Vďaka nemu sa nám podarilo poraziť ochorenia, ktoré ešte pred pár desaťročiami zabíjali milióny ľudí na celom svete. Pri príležitosti Európskeho imunizačného týždňa, ktorý sa dnes končí, to uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Očkovanie nie je liečba, je to prevencia. Nečaká, kým sa objaví problém, ale naopak, chorobám predchádza. A to má obrovskú hodnotu, podčiarkol ŠÚKL. „Vždy je jednoduchšie chorobe predísť, než ju liečiť a vyrovnávať sa s jej, niekedy trvalými, následkami,“ hovorí riaditeľ štátneho ústavu Roman Dorčík. „Očkovanie znižuje mieru výskytu ochorenia a tým aj mieru hospitalizácií a úmrtí, čo má pozitívny dopad na celu spoločnosť,“ dodal.

Štátny ústav tiež pripomenul, že očkovanie chráni nielen jednotlivca, ale aj jeho okolie. Takýto jav sa nazýva kolektívna imunita a funguje ako dáždnik – keď je zaočkované dostatočné množstvo ľudí, choroba sa nemá ako šíriť. A vďaka tomu môže dáždnik chrániť aj tých, ktorí sa zo zdravotných dôvodov očkovať nemôžu – napríklad novorodencov, seniorov, pacientov s oslabenou imunitou alebo ľudí s alergiami.
Problém nastáva, keď v tomto pomyselnom dáždniku začnú vznikať diery – ak zaočkovanosť klesne pod účinnú úroveň, začnú sa vracať ochorenia, ktoré sme už nepovažovali za hrozbu. A presne to sa v súčasnosti deje vo viacerých krajinách sveta. „Aj na Slovensku poznáme prípady, kedy sa kvôli nízkej zaočkovanosti vracajú infekčné choroby ako napríklad čierny kašeľ,“ upozorňuje Dorčík.

Tieto choroby máme vďaka očkovaniu pod kontrolou
- Pravé kiahne boli nebezpečnou chorobou, ktorá sa často vracala v epidémiách. Prejavujú sa bolestivými vyrážkami na celom tele, bolesťou hlavy a vysokými teplotami. Úmrtnosť na kiahne dosahovala až 30%. Vďaka očkovaniu boli kiahne vyhlásené za eradikované, to znamená, že sa na svete už nevyskytujú a nepredstavujú hrozbu.
- Osýpky boli pred zavedením vakcíny častou príčinou detskej úmrtnosti. Choroba začína horúčkou, nádchou, zápalom spojiviek a bielymi škvrnami v ústach. Neskôr sa objaví červená vyrážka na tvári a tele. Komplikácie zahŕňajú zápal pľúc, encefalitídu a niekedy aj smrť.
- Čierny kašeľ spôsobuje spočiatku príznaky podobné nádche, neskôr dochádza k záchvatom silného kašľa. Môže viesť k zápalu pľúc, zástave dýchania alebo poškodeniu mozgu. Očkovanie, zavedené v 40. rokoch, dramaticky znížilo úmrtnosť.
- Detská obrna väčšinou prebieha bez príznakov, ale v niektorých prípadoch spôsobuje stuhnutosť šije, bolesti svalov a ochrnutie končatín alebo dýchacích svalov. Pred zavedením vakcíny v roku 1955 boli epidémie vážnym problémom.
- Tetanus je vážne ochorenie spôsobené baktériami, ktoré sa dostávajú do tela cez poranenú kožu. Spôsobuje silné svalové kŕče, záchvaty, zástavu dýchania a ochrnutie svalov. Úmrtnosť pred zavedením očkovania predstavovala 10 až 30%.
- Hepatitída B je vírusové ochorenie, ktoré napáda pečeň. U niektorých môže infekcia prejsť do chronickej formy, ktorá zvyšuje riziko cirhózy pečene a rakoviny pečene. Hepatitída môže viesť k chronickej forme až u 90% nakazených detí.
- Záškrt spôsobuje zápal hrtanu, sťažené dýchanie a môže viesť až k poškodeniu nervového systému. Pred zavedením očkovania ohrozoval životy mnohých detí.
- Rubeola je riziková najmä pre tehotné ženy a môže spôsobiť vrodené vady u novorodencov.
- Sezónne respiračné ochorenia (napríklad chrípka, COVID-19, RSV) sú najnebezpečnejšie pre starších ľudí, malé deti, tehotné ženy a ľudí so slabšou imunitou. Môžu spôsobiť vážne komplikácie, ako je zápal pľúc alebo hospitalizácia, v ťažkých prípadoch aj smrť. Očkovanie znižuje riziko nákazy, prípadne zmierňuje priebeh ochorenia.
- Rakovina krčka maternice je jedným z najzávažnejších onkologických ochorení žien, pričom takmer všetky prípady sú spôsobené infekciou ľudským papilomavírusom (HPV). Ochorenie v počiatočných štádiách často nevyvoláva žiadne príznaky, čo zdôrazňuje význam pravidelných preventívnych prehliadok.
Zdroj: ŠÚKL

Vakcíny sú bezpečné a účinné
O vakcínach koluje na internete veľa nepravdivých informácií – napríklad, že spôsobujú autizmus, alebo že obsahujú jedy. Tieto mýty nemajú žiadny vedecký základ, šíra strach a nedôveru v medicínske poznanie. „Vakcíny patria medzi najdôkladnejšie kontrolované lieky. Prechádzajú viacerými fázami klinického skúšania, musia byť bezpečné aj účinné, a po uvedení na trh sa ich bezpečnosť neustále sleduje,“ dodáva riaditeľ ŠÚKL-u.