S príchodom jari a leta sa každoročne objavuje aj sezónna alergia, známa aj ako senná nádcha alebo alergická nádcha. Milióny ľudí po celom svete počas tohto obdobia trápia príznaky ako kýchanie, svrbenie očí či upchatý nos.
Najnovšie výskumy potvrdzujú nárast počtu prípadov, pričom významným faktorom je klimatická zmena, ktorá situáciu ešte zhoršuje.
Rozšírenie jarných alergií
V Európe trpí rôznymi formami alergií viac ako 150 miliónov ľudí. Konkrétne sa sezónne alergie týkajú približne 20 % dospelých jedincov, pričom sa očakáva, že čoskoro bude alergiami postihnutá polovica Európanov.
Alergická nádcha, známa aj ako senná nádcha, postihuje približne 21 % dospelej populácie v Európe . Podľa European Climate and Health Observatory je peľová alergia jednou z najbežnejších foriem alergií, pričom jej prevalencia sa odhaduje na 40 % populácie.
Potravinové alergie sú tiež rozšírené, pričom odhady naznačujú, že 11 až 26 miliónov Európanov trpí potravinovými alergiami. Najčastejšie alergény zahŕňajú mlieko, vajcia, arašidy, orechy, ryby a morské plody.
Klimatická zmena výrazne predlžuje a zintenzívňuje peľovú sezónu. Medzi rokmi 1990 a 2018 sa v USA predĺžila peľová sezóna o 20 dní a koncentrácia peľu sa zvýšila o 21 %. Podobne aj vo Veľkej Británii začína sezóna peľu čoraz častejšie už v januári, píše denník The Guardian.

Účinná liečba jarných alergií
1. Liečivá:
- Antihistaminiká: Preferované sú antihistaminiká druhej generácie ako cetirizín alebo loratadín, ktoré účinkujú spoľahlivo a zároveň nespôsobujú ospalosť, uvádza The Sun.
- Kortikosteroidy v spreji: Pomáhajú zmierniť zápal v nosovej sliznici a patria k najúčinnejším pri liečbe upchatého nosa.
- Dekongestíva: Poskytujú rýchlu úľavu, no pri dlhodobom užívaní môžu viesť k zhoršeniu príznakov.
- Imunoterapia: Postupné vystavovanie sa alergénu (injekčne alebo pod jazyk) vedie k dlhodobej odolnosti voči alergii.
2. Podporné opatrenia:
- Čističky vzduchu: Používanie HEPA filtrov výrazne znižuje množstvo peľu v interiéri.
- Pravidelné upratovanie: Pranie posteľnej bielizne a zatváranie okien počas dní s vysokou koncentráciou peľu pomáha predchádzať symptómom.
- Preplachovanie nosa: Soľné výplachy nosových dutín pomáhajú vyplaviť alergény z nosa, uvádza Advent Health.

Prírodné liečby:
Mnohí pacienti hľadajú prirodzené alternatívy na zmiernenie príznakov alergie. Niektoré z nich môžu byť sľubné, no vyžadujú si obozretný prístup.
1. Deväťsil lekársky (Butterbur):
Výskumy naznačujú, že extrakt z deväťsilu môže byť rovnako účinný ako niektoré antihistaminiká – bez ospalosti ako vedľajšieho účinku.
Upozornenie: neupravovaný deväťsil obsahuje látky škodlivé pre pečeň. Vhodné sú len certifikované produkty bez pyrrolizidínových alkaloidov.
2. Kvercetín:
Tento flavonoid nachádzajúci sa v cibuli, jablkách a bobuľovom ovocí má protizápalové účinky a môže tlmiť uvoľňovanie histamínu. Niektoré štúdie ukazujú priaznivý účinok, ale chýba viac dôkazov.
3. Vitamín C:
Je známy ako antioxidant, ktorý môže znížiť hladinu histamínu v tele. Pravidelná konzumácia citrusov a iného ovocia bohatého na vitamín C môže pomôcť.
4. Probiotiká:
Zdravý črevný mikrobióm má vplyv na imunitu. Konzumácia fermentovaných potravín (napr. jogurt, kefír) môže pomôcť zmierniť alergickú reakciu, aj keď výskum je zatiaľ v počiatočnom štádiu.
5. Lokálny med:
Populárna domnienka hovorí, že konzumácia medu z miestneho prostredia pomáha telu zvyknúť si na peľ v okolí. Vedecké dôkazy sú však slabé – peľ v mede je často iného typu než ten, ktorý spôsobuje alergie.
Jarné alergie naďalej postihujú veľké množstvo ľudí, pričom vplyv klimatických zmien zhoršuje ich priebeh a predlžuje trvanie. Zatiaľ čo tradičné liečebné metódy zostávajú základom, vybrané prírodné doplnky môžu poskytnúť dodatočnú úľavu. Pred začatím akejkoľvek alternatívnej liečby sa však odporúča konzultácia s odborníkom, aby bola zabezpečená jej bezpečnosť a účinnosť.