Je bezpečné užívať lieky na alergiu každý deň? Niektoré môžu narobiť viac škody ako úžitku

Alergie trápia milióny ľudí každý rok, no nie všetky lieky sú vhodné na každodenné užívanie. Niektoré môžu pri dlhodobom používaní dokonca spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

12.05.2025 06:00
lieky na alergiu Foto:
Hoci tieto lieky sú považované za bezpečné, nie sú úplne bez rizika.
debata

Sezónna nádcha, známa aj ako alergická nádcha alebo senná nádcha, trápi viac než 20 % dospelých jedincov v Európe. Najhoršie mesiace pre alergikov bývajú marec až jún, keď sa vo vzduchu vyskytuje najviac peľu.

Imunoalergológ vo videu hovorí o prvej pomoci, pri anafylaktickom šoku po bodnutí hmyzom ako včela alebo osa
Video
Predvedie, ako sa používa adrenalínové pero Epi-Pen. / Zdroj: TV Pravda

Pre tých, ktorí sa snažia udržať alergické príznaky pod kontrolou, sú dostupné rôzne druhy liekov. Pomáhajú najmä pri symptómoch ako je kýchanie, svrbenie očí alebo upchatý nos. Nie všetky sú však určené na dlhodobé každodenné užívanie, uvádza Health.

Niektoré lieky, ako sú nosové spreje s kortikoidmi alebo špeciálne lieky proti zápalu nazývané antagonisty leukotriénových receptorov, môžeš užívať aj dlhodobo bez väčších obáv.

„Antagonisty leukotriénových receptorov sú lieky na predpis, ktoré sa už mnoho rokov používajú pri astme a alergiách a majú dobrý bezpečnostný profil aj pri dlhodobom užívaní,“ povedal William Reisacher, odborník na ORL a alergie z Weill Cornell Medicine a New York-Presbyterian Hospital.

pitie vody Čítajte viac Odborníci varujú: Táto každodenná rutina vás môže zabiť. Naučte sa, ako prekonať neviditeľného nepriateľa

Hoci tieto lieky sú považované za bezpečné, nie sú úplne bez rizika. Niektoré lieky môžu byť spájané so zvýšeným výskytom neurologických a psychických problémov. Nosové steroidné spreje, ak sa používajú denne, môžu spôsobovať podráždenie nosovej sliznice, krvácanie z nosa a v extrémnych prípadoch dokonca aj perforáciu nosovej prepážky.

„Denné používanie nosových steroidov, ako sú Flonase alebo Nasacort (konkrétne názvy liekov v USA, pozn. red.), môže zvýšiť riziko perforácie nosovej prepážky a krvácania z nosa," uviedla Tania Farmer, otorinolaryngologička a hlavná medicínska ambasádorka spoločnosti Nampons.

Okrem toho upozorňuje, že dlhodobé užívanie nosových steroidov môže zhoršiť očné ochorenia ako katarakta či glaukóm. „Existuje aj známa súvislosť so zhoršením sivého zákalu a glaukómu, takže ľudia s očnými problémami by mali byť opatrní," dodala s tým, že u detí môže dlhodobé používanie ovplyvniť rast, hoci to zatiaľ nie je úplne potvrdené.

Na druhej strane, existuje skupina liekov, ktoré by sa denne užívať nemali. Ide najmä o antihistaminiká, či už samotné alebo v kombinácii s dekongestívami (látkami na odpuchnutie sliznice).

„Antihistaminiká by sa mali užívať podľa potreby, nie pravidelne, a len vtedy, keď príznaky ako kýchanie, svrbenie a tečúci nos výrazne znižujú kvalitu života,“ zdôraznil Reisacher.

Antihistaminiká sa delia na dve základné skupiny – sedatívne (prvá generácia ako Benadryl alebo Atarax) a nesedatívne (druhá generácia ako Claritin, Allegra či Zyrtec). Prvá generácia má tendenciu prenikať cez hematoencefalickú bariéru, čo spôsobuje ospalosť a v dlhodobom horizonte aj závažnejšie komplikácie.

alkohol Čítajte viac Nevinné drinky, ktoré devastujú mozog: Vedci poznajú presný počet „pohárikov“, po ktorých prichádza problém

„Pri niektorých antihistaminikách prvej generácie, ako je difenhydramín, sa zistila súvislosť so zvýšeným rizikom demencie pri dlhodobom užívaní,“ varuje doktorka Farmer. Našťastie, druhá a tretia generácia sú z tohto pohľadu bezpečnejšie.

No aj tieto „bezpečnejšie“ antihistaminiká by sa nemali užívať dennodenne bez konzultácie s lekárom. Nadmerné užívanie môže viesť k strate účinku či závislosti.

Antihistaminiká s pridanými dekongestívami, označené písmenom „D“ (napríklad Claritin-D alebo Benadryl-D), so sebou nesú ďalšie riziká. Môžu spôsobiť zvýšený krvný tlak, búšenie srdca, úzkosť alebo problémy so spánkom.

A čo tí, ktorí preferujú prírodné riešenia?

Našťastie, existujú aj možnosti, ako zmierniť príznaky alergie bez liekov.

Medzi overené tipy patria: pravidelné používanie fyziologického roztoku alebo nosných výplachov, čističky vzduchu, zvlhčovače, vetranie len počas nízkej koncentrácie peľu, vyhýbanie sa kobercovým povrchom, udržiavanie poriadku, vyzúvanie sa po príchode domov a vylúčenie domácich zvierat z izby, kde spíte.

Doktorka Farmer odporúča aj tieto jednoduché opatrenia: zdravá strava, kvalitný spánok a dostatočná hydratácia organizmu i samotnej nosovej sliznice. Krvácanie z nosa je totiž počas alergickej sezóny častým problémom.

Ak napriek týmto opatreniam bojujete s intenzívnymi príznakmi, odborníci radia navštíviť alergiológa. Ten môže potvrdiť diagnózu a navrhnúť vhodnú liečbu, vrátane imunoterapie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Lieky na predpis #peľová alergia #zdravie a prevencia #lieky na alergiu