Vedci varujú, že bežný problém s nohami, ktorý postihuje milióny ľudí po celom svete, by mohol zvýšiť riziko vzniku demencie až o 23 percent. Tento stav môže naznačovať problém so zhoršeným prekrvením tela, ktorý je často spájaný s rizikom pre vznik demencie, choroby, ktorá ničí pamäť.
Kórejskí výskumníci, ktorí analyzovali dáta takmer pol milióna ľudí, zistili, že ľudia trpiaci týmto problémom majú o 23,5 percenta vyššiu pravdepodobnosť diagnostikovania demencie. Riziko bolo obzvlášť vysoké u mužov a u tých, ktorí nadmerne fajčili alebo pili, ukázala štúdia zverejnená v časopise PLOS One.
Kŕčové žily vznikajú vtedy, keď ventilky v žilách, ktoré riadia prietok krvi, nefungujú správne. To spôsobí, že sa krv hromadí, vytvára tlak na žilu, čo vedie k jej opuchu a skrúteniu. Tento problém je častejší u starších ľudí, obéznych osôb, tehotných žien alebo tých, ktorí trávia veľa času sedením či státím, informuje The Scottish Sun.

Predchádzajúce výskumy ukázali, že kŕčové žily sú spojené s poškodením orgánov, vrátane zmien v bielej hmote mozgu, a so zvýšeným zápalom, ktorý môže aktivovať neurozápalové procesy, spojené s demenciou a cievnou kognitívnou poruchou. „Súčasné mechanizmy naznačujú, že ďalšie výskumy vzťahu medzi kŕčovými žilami a demenciou môžu poskytnúť nové informácie o prevencii a liečbe demencie,“ uviedli výskumníci z Kyung Hee University College of Medicine v Soule.
V tejto štúdii bolo analyzovaných zdravie 396 767 Kórejčanov, s priemerným vekom 56 rokov. Okolo 5 000 účastníkov, teda viac ako jedno percento, malo kŕčové žily. Tieto údaje boli sledované počas 13 rokov, pričom 14 percent z týchto účastníkov bolo diagnostikovaných s demenciou. Výskumníci zistili, že osoby trpiace kŕčovými žilami mali vyššie riziko rozvoja tejto choroby.
Pacienti, ktorí podstúpili liečbu, mali však o 43 percent nižšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť cievnou demenciou v porovnaní s tými, ktorí liečbu neabsolvovali. Cievna demencia je spôsobená zníženým prietokom krvi do mozgu.
Iná štúdia sa pozrela na analýzu údajov 9 601 pacientov s kŕčovými žilami a 38 404 kontrol. Zistila, že prítomnosť kŕčových žíl bola spojená s vyšším výskytom Alzheimerovej choroby. Závažnejšie prípady kŕčových žíl (s komplikáciami) mali ešte vyššie riziko.

Kŕčové žily a ich liečba
Kŕčové žily sú rozšírené žily, ktoré sú pod kožou opuchnuté a skrútené. Zvyčajne sa objavujú na nohách, môžu vyzerať hrboľato a vyčnievať z pokožky. Tieto žily môžu spôsobovať rôzne nepríjemnosti, ako sú:
- Bolesti, ťažoba alebo pocit únavy v nohách
- Svrbenie, zmeny farby pokožky, suchosť alebo šupinatenie kože
- Opuchnuté členky alebo nohy
Tieto príznaky sa zvyčajne zhoršujú pri dlhšom státí a môžu sa zmierniť, keď si nohy oddýchnu. Kŕčové žily sa môžu bez liečby zhoršovať, ale tento proces býva veľmi pomalý, rozvíja sa počas niekoľkých rokov.
Nie vždy je potrebné ich liečiť, ale ak máte bolesti, ťažobu, opuchnuté nohy, svrbenie alebo kožné zmeny, je vhodné konzultovať ochorenie so špecialistom. Medzi dostupné spôsoby liečby patria:
- Procedúry na blokovanie prietoku krvi v žilách – penová skleroterapia
- Chirurgické odstránenie kŕčových žíl
- Používanie kompresných pančúch
„Na záver, naša štúdia naznačuje, že prítomnosť kŕčových žíl môže byť spojená so zvýšeným rizikom vzniku demencie,“ uviedol výskumný tím.

Štúdia však mala svoje obmedzenia. Po prvé, vedci nemohli dokázať, že kŕčové žily sú priamou príčinou demencie, len to, že existuje medzi nimi spojitosť. Po druhé, údaje sa zameriavali iba na prítomnosť kŕčových žíl, nie na ich závažnosť. Preto autori navrhujú budúce štúdie, ktoré by sa zamerali na to, či závažnejšie formy kŕčových žíl zvyšujú riziko demencie.