Podľa výskumníkov z University of Surrey môže byť bežná šálka čaju alebo kocka tmavej čokolády účinným prírodným pomocníkom pri znižovaní vysokého krvného tlaku a v niektorých prípadoch dokonca porovnateľným s účinkami liekov.
Štúdia sa zamerala na flavan-3-oly – prirodzene sa vyskytujúce látky, ktoré nájdeme v čaji, kakau, jablkách či horkej čokoláde. Vedci zistili, že tieto zlúčeniny priaznivo ovplyvňujú krvný tlak aj stav ciev. Konkrétne zlepšujú funkciu endotelu, teda vnútornej výstelky ciev, ktorá hrá kľúčovú úlohu v regulácii prietoku krvi, píše The Scottish Sun.
Poškodený endotel je spájaný so vznikom aterosklerózy a z nej vyplývajúcimi rizikami ako sú infarkt alebo mozgová príhoda. Zaujímavosťou je, že pozitívny vplyv flavan-3-olov na zdravie ciev sa prejavil nezávisle od zmien krvného tlaku, čo podľa vedcov naznačuje širší účinok na celý obehový systém.
„Tieto výsledky sú nádejou pre ľudí, ktorí chcú zlepšiť svoj tlak jednoduchými a chutnými úpravami jedálnička,“ povedal Christian Heiss, autor štúdie a profesor kardiovaskulárnej medicíny na University of Surrey.

Dôležité je nepreháňať to
Hoci výsledky znejú lákavo, odborníci upozorňujú, že čokoládu by sme mali konzumovať len v malých množstvách a radšej siahnuť po horkej verzii s vysokým obsahom kakaa. Flavan-3-oly takisto nenahrádzajú liečbu, ktorú predpíše lekár. Môžu však byť prospešným doplnkom k zdravej životospráve.
„Každodenné zaradenie potravín ako čaj, horká čokoláda, jablká alebo kakao do vyváženej stravy môže zabezpečiť dostatočný prísun flavan-3-olov,“ vysvetlil Heiss.
Zároveň dodal, že hoci ide o sľubné výsledky, potrebujeme ďalší výskum, aby sa potvrdil ich dlhodobý účinok: „Tieto látky nie sú náhradou za lieky alebo odborné odporúčania, no môžu byť vítaným doplnkom zdravého životného štýlu, hlavne u ľudí s vyšším tlakom.“
Oficiálne odporúčania už vyzdvihli flavan-3-oly
Už v roku 2023 Academy of Nutrition and Dietetics odporúčala zvýšiť príjem potravín s obsahom flavan-3-olov a vyhýbať sa pritom pridanému cukru. Odporúčané zdroje: čaj, bobuľové ovocie, jablká a kakao.
Akadémia vyhodnotila, že príjem v rozmedzí 400–600 mg denne je podporený mierne silným dôkazom o ochranných účinkoch na srdce a metabolizmus. Výsledky ukazujú, že flavan-3-oly môžu prispieť k zlepšeniu krvného tlaku, hladiny cholesterolu aj regulácie cukru v krvi.

Kľúč k tlaku nemusí byť len v znížení soli
Ďalšia štúdia, tentoraz z University of Waterloo, priniesla ďalší zaujímavý poznatok. Podľa vedcov môžu potraviny bohaté na draslík, ako banány či brokolica, účinnejšie znížiť tlak než len obmedzenie príjmu soli.
„Zvyčajne sa pri vysokom tlaku odporúča obmedziť soľ,“ vysvetlila profesorka Anita Layton. „Naša štúdia však ukazuje, že zvýšenie príjmu draslíka – prostredníctvom potravín – môže mať ešte silnejší efekt.“
Melissa Stadt, hlavná autorka výskumu, upozornila, že naše telo sa zrejme vyvinulo tak, aby lepšie fungovalo na strave bohatej na draslík a chudobnej na sodík. Presne opačne, ako je to bežné v dnešných západných diétach. To môže byť dôvod, prečo je vysoký krvný tlak častejší v priemyselných spoločnostiach než v izolovaných komunitách.
Ako prirodzene znížiť vysoký krvný tlak
1. Znížte príjem soli: Dospelí by nemali prekročiť denný limit 6 gramov (približne 1 čajová lyžička). Vhodnou náhradou môže byť soľ s nižším obsahom sodíka a vyšším obsahom draslíka.
2. Obmedzte alkohol: Pravidelné pitie nad 14 jednotiek týždenne zvyšuje riziko hypertenzie.
3. Viac pohybu: Už aj každodenná prechádzka má pozitívny efekt. Odporúčaných je aspoň 150 minút aktivity týždenne.
4. Vyskúšajte izometrické cviky: Napríklad plank alebo výdrž v drepe majú výborný vplyv na tlak.
5. Prestaňte fajčiť: Hoci fajčenie priamo nespôsobuje chronickú hypertenziu, zvyšuje tlak krátkodobo, zhoršuje funkciu ciev a zvyšuje riziko komplikácií.
6. Obmedzte kofeín: Káva môže spôsobiť náhly nárast tlaku, najmä u ľudí s hypertenziou.
7. Schudnite: Nadváha zvyšuje záťaž pre srdce a zhoršuje reguláciu tlaku. Pomôžu vám všetky vyššie uvedené kroky.