Lieky na chudnutie ako Ozempic a Wegovy by mohli v najbližších rokoch od základov zmeniť prístup k medicíne. Odborníci tvrdia, že vďaka ich schopnosti spomaliť nástup ochorení súvisiacich so starnutím by mohli otvoriť dvere do úplne novej éry zdravotnej starostlivosti.
Britská vláda už pracuje na tom, aby sa tieto lieky stali dostupnejšími pre širšiu skupinu ľudí. Doteraz ich mohli užívať najmä pacienti s nadváhou, no lekári zdôrazňujú, že ich prínosy siahajú oveľa ďalej, dokonca aj k ľuďom, ktorí netrpia obezitou.
Výsledky rozsiahlej štúdie, do ktorej sa zapojilo viac než 17-tisíc účastníkov, preukázali, že užívanie týchto liekov viedlo k zníženiu počtu úmrtí na srdcové infarkty a mozgové príhody o polovicu. Navyše mali okamžitý ochranný účinok na srdce, informuje portál LBC.
Profesor John Deanfield, kardiológ z University College London, vyzval na čo najširšie sprístupnenie injekčnej liečby: „Tieto lieky robia pozoruhodné veci pri zlepšovaní mnohých chorôb. Nejde len o lieky na chudnutie, ovplyvňujú biologické procesy chorôb súvisiacich so starnutím.“

Podľa neho je už teraz známe, že majú priaznivý vplyv nielen na srdcovo-cievne ochorenia, ale aj na stav pečene, obličiek, psychické zdravie a dokonca aj rakovinu. Ešte väčšie očakávania vzbudzujú prebiehajúce štúdie, ktoré skúmajú ich účinok na spomalenie kognitívneho úpadku a vývoj demencie. „Veľmi sľubne vyzerajú aj prebiehajúce štúdie, ktoré skúmajú účinky týchto liekov na úbytok kognitívnych schopností a demenciu. Toto je vzrušujúci nový svet, v ktorom by tieto lieky mohli zohrávať významnú úlohu nielen pri liečbe mnohých chorôb, ale aj pri riešení problému starnutia a dlhovekosti,“ uviedol Deanfield.
Aj keď sú zatiaľ určené výhradne pre pacientov s nadváhou, tlak na ich širšie nasadenie narastá. Deanfield verí, že ich využitie sa čoskoro rozšíri: „Ak by sme to rozšírili – pretože nejde len o lieky na chudnutie, ale aj o liečbu srdcových ochorení – mohlo by z nich profitovať oveľa viac ľudí.“
Farmaceutická spoločnosť Lilly, ktorá vyrába podobný liek Mounjaro, kritizuje súčasné tempo zavádzania liečby a apeluje na vládu, aby zvážila aj širší ekonomický prínos.
„Výzva spojená s obezitou je naliehavá a musí byť prioritou pre NHS aj vládu,“ uviedol hovorca spoločnosti. „Obávame sa, že oneskorený prístup k liečbe obezity v rámci NHS povedie k prehĺbeniu zdravotných nerovností – keďže obezita je častejšia v sociálne znevýhodnených komunitách.“

Obezita má vplyv aj na starnutie mozgu
Nedávny výskum prezentovaný na summite American Physiology Summit odhalil znepokojujúce prepojenie medzi obezitou, stravou s vysokým obsahom tukov a zrýchleným starnutím mozgu. Štúdia realizovaná na myšiach naznačuje, že nadmerný príjem tukov môže poškodzovať cievy v mozgu, čo vedie k zníženému prísunu kyslíka a následnému zhoršeniu kognitívnych funkcií.
Dr. Sharon Negri, hlavná autorka štúdie na University of Oklahoma Health Sciences Center, vysvetlila, že zápal spôsobený obezitou spúšťa starnutie endotelových buniek, ktoré vystielajú mozgové cievy. Tento proces narúša ich schopnosť regulovať prietok krvi, čím sa znižuje prísun kyslíka do oblastí mozgu dôležitých pre pamäť a učenie.
V štúdii sa myši, ktoré konzumovali stravu so 60 % obsahom tuku, vyznačovali zvýšeným výskytom starnúcich buniek v mozgovom cievnom systéme v porovnaní s myšami na štandardnej diéte. Zároveň dosahovali horšie výsledky v kognitívnych testoch, čo naznačuje, že poškodenie ciev v dôsledku tukovej diéty môže prispievať k zhoršeniu mentálnych schopností.
Zaujímavé je, že keď vedci postihnuté myši liečili liekom Navitoclax, ktorý odstraňuje starnúce bunky, ich kognitívne schopnosti sa zlepšili. Tento objav dáva nádej na vývoj liečby zameranej na spomalenie kognitívneho úpadku spôsobeného obezitou.
Ďalšie výskumy tieto zistenia potvrdzujú. Štúdia z Ohio State University preukázala, že už tri dni konzumácie mastnej stravy môžu narušiť pamäť a vyvolať zápal v mozgu starších potkanov, ešte predtým, než sa vyvinie samotná obezita.