Stravovacie návyky môžu mať väčší vplyv na naše zdravie, než by sme si možno želali pripustiť. Najnovšia štúdia z USA varuje, že pravidelná konzumácia bieleho baleného chleba by mohla zvýšiť riziko úmrtia na rakovinu hrubého čreva o viac ako tretinu.
Avšak, nie je to len o chlebe. Vedci tiež poukazujú na to, že šunka, slanina a sladené nápoje sú rovnakými vinníkmi, ktorých účinky na zdravie nemožno prehliadať.
Okrem toho existujú potraviny, ktoré nám môžu pomôcť chrániť sa pred týmito rizikami. Medzi nimi nájdeme „tmavožltú“ zeleninu, ako sú sladké zemiaky a mrkva, a nečakane aj kávu. Tieto potraviny majú potenciál poskytnúť určitú ochranu pred negatívnymi účinkami na zdravie. Pozrime sa bližšie na tieto zistenia a pochopme, prečo je náš každodenný výber jedál taký dôležitý.
Alarmujúci nárast rakoviny u mladších generácií
Za posledných 30 rokov sa počet prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí na celom svete zvýšil o 80 percent. Vedci sa pokúšajú zistiť, čo spôsobuje tento znepokojujúci trend. Možno sa ani nečudujete, že moderný životný štýl, s jeho stúpajúcou hladinou stresu a narastajúcou obezitou, môže na tomto trende niesť svoj podiel.
V neposlednom rade sa hovorí aj o znečistení prostredia a neviditeľných plastových časticiach v pitnej vode ako o možných faktoroch prispievajúcich k rozvoju tejto choroby.
Nový výskum však odhaľuje možnú prehliadanú príčinu – potraviny s vysokým obsahom „zápalových látok“, informuje portál AOL. Tieto látky, ktoré bežne konzumujeme, môžu drasticky zvyšovať riziko ochorenia. Zahrnutie zdravých potravín do stravy je preto dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Potraviny, ktoré môžu zhoršiť naše zdravie
Na prvom mieste sa v zozname potravín, ktoré môžu zvyšovať naše zdravotné riziká, objavujú výrobky ako spracované mäso (slanina, šunka, klobásy), sladené nápoje a rafinované sacharidy, kam patrí biely chlieb a cestoviny. Tieto položky patria do kategórie potravín s vysokým zápalovým potenciálom.
Okrem zápalu spájaného s takýmito potravinami je tu ešte ďalší aspekt, ktorým je ich príspevok k obezite, čo je ďalší známy rizikový faktor rakoviny. Pokiaľ si obľúbili tieto potraviny aj vaše deti, možno je načase prehodnotiť ich miesto v rodinnom jedálničku. Predsa zdravie začína v kuchyni.
Tu je zoznam potravín, ktorým by ste sa mali pokúsiť vyhnúť alebo ich výrazne obmedziť:
- Spracované mäso (slanina, šunka, klobásy)
- Sladené nápoje
- Biely chlieb a cestoviny
- Potraviny s rafinovanými sacharidmi
- Droby
Jedlá, ktoré nás môžu ochrániť
Na druhom konci tohoto spektra sú potraviny, ktoré majú „protizápalové“ vlastnosti, a teda môžu znižovať riziko rakoviny. Tu patria káva, tmavožltá zelenina ako mrkva a sladké zemiaky, ale aj víno a áno, dokonca aj pizza! Prekvapuje vás to? Pizza je považovaná za protizápalovú vďaka varenej paradajkovej omáčke, ktorá obsahuje antioxidant lykopén.

Za začlenenie týchto potravín do vašej stravy vám vaše telo poďakuje. Je dôležité udržiavať rovnováhu a pamätať, že pestrosť a množstvo živín, ktoré vašemu telu dodáte, môže mať veľký vplyv na to, ako sa bude brániť proti chorobám.
Výskum posilnený dôkazmi
Štúdia publikovaná na výročnej konferencii Americkej spoločnosti pre klinickú onkológiu (ASCO) priniesla jasný obraz: pacienti s rakovinou hrubého čreva, ktorí konzumovali veľké množstvo zápalových potravín, mali o 36 percent vyššie riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí tieto potraviny konzumovali menej.
Odborníci, ktorí prispeli k týmto zisteniam, zdôraznili potrebu prepojenia zdravej stravy s pravidelným cvičením. Dr. Catherine Elliottová z organizácie Cancer Research UK podotkla, že potrebujeme viac výskumu, aby sme lepšie pochopili, ako strava ovplyvňuje liečbu rakoviny. Všetko nasvedčuje tomu, že správna kombinácia stravy a životného štýlu môže mať synergický a tým významný ochranný efekt.
Stravovacie návyky teda nemôžeme podceňovať. Ak chceme efektívne chrániť naše zdravie a zdravie našich blízkych, mali by sme sa zamerať na pestrosť a kvalitu potravín.
Zdravá a vyvážená strava, založená na veľkom množstve ovocia, zeleniny, celozrnných produktov a bielkovín z fazule či chudého mäsa, môžu byť kľúčovými elementmi v prevencii chorôb. Obmedzte príjem spracovaných potravín a jedál s vysokým obsahom tuku, soli a cukru. Stanete sa tak aktívnou súčasťou príbehu o vašom zdraví a dlhovekosti.