Demencia postihuje viac ako 57 miliónov ľudí na celom svete. V súčasnosti neexistuje liek, preto je identifikácia a liečba rizikových faktorov, ako je depresia, dôležitou prioritou verejného zdravotníctva.
Nový výskum bol publikovaný v eClinicalMedicine, viedli Jacob Brain a Maha Alshahrani z Inštitútu duševného zdravia a Lekárskej fakulty Univerzity v Nottinghame, Univerzity v Adelaide a Centra excelentnosti pre demenciu na Curtin University v Austrálii.

„Naša štúdia ukazuje, že depresia je spojená so zvýšeným rizikom demencie v strednom aj neskoršom veku. To zdôrazňuje význam včasného rozpoznania a liečby depresie počas celého života – nielen kvôli duševnému zdraviu, ale aj ako súčasť širšej stratégie na ochranu zdravia mozgu. Verejné zdravotníctvo by malo klásť väčší dôraz na prevenciu porúch mozgu, vrátane zlepšenia prístupu k účinnej starostlivosti o duševné zdravie,“ uviedol Brain.
Možné prepojenia medzi depresiou a demenciou sú komplexné a môžu zahŕňať chronický zápal, poruchy osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky, cievne zmeny, zmeny neurotrofických faktorov a nerovnováhu neurotransmiterov. Riziko môžu zvyšovať aj genetické a behaviorálne faktory.
Predchádzajúce štúdie ukázali, že ľudia s depresiou majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku demencie v neskoršom veku, ale prebiehala debata o tom, v ktorom období života je depresia najrizikovejšia – či ide o depresiu, ktorá sa objaví v strednom veku (v 40. alebo 50. rokoch), alebo až v neskoršom veku (po 60. roku života).

Nový výskum zhromaždil všetky dostupné dôkazy a pridal novú analýzu, aby podrobnejšie preskúmal načasovanie depresie.
„Naše zistenia naznačujú, že depresia v neskoršom veku nemusí byť len rizikovým faktorom, ale môže byť aj skorým varovným signálom rozvíjajúcej sa demencie. Upresnením časového vývoja týchto javov naša práca pomáha usmerniť budúci výskum, liečbu a preventívne stratégie,“ vysvetlil Brain.
Tím uskutočnil tzv. umbrella review a metaanalýzu. Najskôr zhromaždili a vyhodnotili najkvalitnejšie dostupné dáta zo systematických prehľadov s metaanalýzami – čo je štatistická metóda, ktorá kombinuje výsledky viacerých štúdií pre spoľahlivejšie celkové odhady.

Potom zašli ešte hlbšie – extrahovali a opätovne analyzovali dáta z jednotlivých štúdií zahrnutých v týchto prehľadoch a pridali aj novšie štúdie, ktoré v skorších analýzach chýbali.
„Zamerali sme sa špecificky na to, kedy bola depresia meraná – či v strednom veku alebo v neskoršom veku – a vypočítali sme, o koľko sa tým zvyšuje riziko vzniku demencie. To nám umožnilo vytvoriť presnejší a aktuálny obraz o tom, ako depresia v rôznych životných obdobiach súvisí s rizikom demencie,“ uzavrel Brain.
Na Slovensku sa odhaduje, že demenciou trpí približne 60 000 ľudí. Predpokladá sa, že toto číslo bude v budúcnosti rásť. Najčastejšou formou demencie je Alzheimerova choroba.