Srdcové problémy už nie sú výsadou starších ľudí. Lekári čoraz častejšie zaznamenávajú vážne kardiovaskulárne komplikácie u pacientov vo veku okolo dvadsiatich rokov. Odborníci upozorňujú na nebezpečný súbor trendov, ktoré stoja za týmto nárastom: prudký nárast vapovania, konzumácia energetických nápojov a zneužívanie stimulantov.
Tieto zdanlivo neškodné návyky môžu nenápadne spôsobiť trvalé poškodenie srdca, zvyšujú tlak, vyvolávajú nepravidelný rytmus a dokonca môžu viesť k zlyhaniu srdcového svalu. Rastúci počet štúdií spája tieto životné štýly s nečakanými kardiovaskulárnymi problémami u mladých.
Elektronické cigarety (vapy) sa stali medzi mladými nesmierne populárne, často prezentované ako „zdravšia“ alternatíva fajčenia. V Európe má skúsenosť s vapovaním viac ako 30 % pätnásťročných, pričom lákadlom sú sladké príchute a trendy marketing.
No kardiológovia varujú, že táto predstava o bezpečnosti je klamlivá. Vapovanie totiž dodáva telu nikotín, stimulant, ktorý zrýchľuje srdcový rytmus a zužuje cievy, spolu s množstvom ďalších chemikálií, ktorých dlhodobé účinky nie sú dostatočne preskúmané.

Najnovšie výskumy ukazujú priame spojenie medzi vapovaním a poškodením srdca. Jedna z najväčších štúdií svojho druhu zistila, že užívatelia e-cigariet majú o 19 % vyššie riziko srdcového zlyhania v porovnaní s tými, ktorí nikdy nevapovali. Riziko sa objavovalo bez ohľadu na vek či predchádzajúcu fajčiarsku históriu.
V laboratórnych podmienkach vedci navyše u adolescentných myší, ktoré boli vystavené vapovacím výparom, pozorovali skoré príznaky aterosklerózy, teda upchávania ciev, ktoré vedie k infarktom. Negatívne zmeny na srdcovom a pľúcnom tkanive boli najvýraznejšie u samcov, čo vyvoláva obavy, že mladí muži, ktorí dnes vapujú, môžu byť budúcimi pacientmi s vážnym srdcovým ochorením.

Skrytý tlak na mladé srdcia
Ďalším tichým rizikom pre srdce mladých je čoraz rozšírenejšie užívanie stimulantov, legálnych aj nelegálnych. Lieky ako Adderall či Ritalin, bežne predpisované na poruchu pozornosti (ADHD), sa často zneužívajú na zlepšenie výkonu, či už v škole alebo v práci. No dlhodobé užívanie týchto liekov môže potichu oslabovať srdcový sval.
Nedávna štúdia zistila, že mladí dospelí na dlhodobej liečbe stimulantmi mali výrazne vyššie riziko vzniku kardiomyopatie, choroby oslabujúcej srdce. Po ôsmich rokoch užívania bolo riziko až o 57 % vyššie ako u tých, ktorí stimulanty neužívali.
Drogy, ako kokaín, MDMA (extáza) či pervitín predstavujú ešte väčšie riziko. Tieto drogy dramaticky zvyšujú tlak, zrýchľujú tep a môžu spôsobiť vážne poruchy srdcového rytmu. Kardiológovia varujú, že konzumácia týchto látok je na vzostupe aj medzi mladými Európanmi, čo vedie k infarktom a poškodeniam koronárnych ciev už u dvadsiatnikov.
V jednej európskej štúdii sa ukázalo, že každý deviaty pacient na JIS srdcového oddelenia nedávno užil drogy, a títo pacienti mali trojnásobne vyššiu pravdepodobnosť ďalšej kardiovaskulárnej príhody do roka.

Energetické nápoje: Cukor, kofeín a arytmie
Tretím tichým zabijakom je naoko neškodná plechovka. Energetické nápoje, plné kofeínu a ďalších stimulantov ako taurín či guarana, sú dnes súčasťou každodenného života mnohých mladých ľudí. Až 30 % tínedžerov ich konzumuje pravidelne, informuje Healthline.
No rýchly príval energie môže mať katastrofálne následky. Lekárske správy opakovane spájajú ich konzumáciu so zvýšeným krvným tlakom, búšením srdca a dokonca infarktmi.
V jednej klinickej štúdii zaznamenali vedci zmeny v srdcovom rytme a zvýšený tlak už niekoľko hodín po tom, ako účastníci (vo veku 18–40 rokov) vypili takmer liter energetického nápoja. Tieto arytmie môžu byť život ohrozujúce, a vedci podčiarkujú, že nejde len o kofeín. Kokteil zložiek v týchto nápojoch má proarytmický účinok. Kardiológovia preto zaraďujú energetické nápoje medzi tzv. „arytmogénne potraviny“ – teda také, ktoré vyvolávajú poruchy srdcového rytmu.
Mixovanie s alkoholom alebo cvičením, čo je bežné najmä na párty a medzi športujúcimi, riziko ešte zvyšuje. „Energetický trh rastie, no kombinácia kofeínu a neregulovaných látok nás znepokojuje,“ hovorí doktorka Michael Ackerman z Mayo Clinic. U ľudí s genetickou predispozíciou môžu tieto nápoje doslova „odpáliť časovanú bombu“ v hrudi.
Ako sa brániť novému zabijakovi
Základom je povedomie. Mnoho mladých si myslí, že sú príliš mladí na srdcové problémy, takže príznaky ako bolesť na hrudi, búšenie srdca či dýchavičnosť prehliadajú. Lekári však vyzývajú na zvýšenú ostražitosť. Zdravotnícke úrady v niektorých krajinách už prijímajú opatrenia. Zakazujú aromatizované vapy pre tínedžerov, zavádzajú vekové limity na energetické nápoje či sprísňujú kontrolu nad stimulantmi.
„Mnohí si myslia, že je to len nevinná zábava, no nie je to tak,“ hovorí talianska výskumníčka Raffaella Nenna o vapovaní mladých. Ak mladí ľudia pochopia riziká a začnú premýšľať skôr, ako si potiahnu z vapu, zoberú pilulku alebo vypijú ďalšiu plechovku „energie“, môžu tým ochrániť svoje srdce na celý život.