Mýty o rakovine prsníka - ktoré z nich sú pravdivé?

09.11.2012 06:00
prsia - silikóny - hrudník - dekolt
Jeden z mýtov, ktorý sa hovorí v súvislosti s rakovinou prsníka, tvrdí, že menšie prsia sú menej rizikové. Je to výmysel. Autor:

V súvislosti s nádorovým ochorením - rakovinou prsníka sa medzi verejnosťou udomácnili množstvo informácií, ktoré nie sú celkom pravdivé. Viete, čo je mýtus a ako znie pravda súvisiaca s konkrétnymi informáciami?

Mýtus: Hrčky v prsníkoch sú bežné.
Pravda znie: Počas života si nájde hrčku v prsníku až 40 % žien. Našťastie, väčšinou ide o nezhubné nálezy, ktoré neohrozujú život, väčšina žien sa však prirodzene vyľaká. Dobrá rada znie – ak si v prsníku niečo nahmatáte alebo zbadáte akúkoľvek zmenu, nepodliehajte panike a navštívte odborného lekára. Popíšte mu všetko, čo o svojej hrčke viete (či rastie alebo sa mení, akú má konzistenciu). Potom absolvujte potrebné vyšetrenia, aby určil presnú diagnózu a podľa toho navrhol ďalšiu liečbu.

Mýtus. Nezhubná a zhubná hrčka sa prejavujú rozdielne.
Pravda znie: Nie je to vždy pravda a prejavy zhubného a nezhubného nálezu môžu byť podobné. Pri rakovine ide obyčajne len o jednu hrčku a na rozdiel od cysty môže byť tvrdšia a nepohyblivá – ani to však nie je pravidlo. Hrčka, ktorá na dotyk pôsobí hrozivo, môže byť celkom neškodná a, naopak, aj malá, mäkká a pohyblivá hrčka môže niekedy znamenať rakovinu. Spoľahlivo dokáže nález diagnostikovať len odborný lekár.

Mýtus. Hrčku treba najprv pozorovať až potom vyhľadať lekára.
Pravda znie: Nie, nie je to správne a žiaľ, čím sú ženy staršie, tým viac tento postup využívajú. Každý nález by mal vidieť lekár – len on môže spoľahlivo zhodnotiť, či stačí hrčku istý čas len pozorovať. Ak áno, presne vám opíše, ako často a čo máte kontrolovať, prípadne kedy prísť na ďalšiu lekársku prehliadku. Takzvané ,,pozorné vyčkávanie“ sa môže využiť u mladších žien, ktoré ešte menštruujú, ak je predpoklad, že ich nález súvisí s pôsobením pohlavných hormónov – je to však forma liečby, ktorú musí odporučiť lekár, nie žena sama. Najmä ženy po menopauze už nemávajú nálezy závislé od hormónov, preto u nich pozorovanie obyčajne nemá zmysel. Vo všeobecnosti sa odporúča vyhľadať lekára čo najskôr po tom, čo si hrčku nahmatáte. V lepšom prípade vás upokojí, že nejde o nič vážne. No ak by náhodou išlo o zhubné ochorenie, každý týždeň odkladania správnej liečby môže mať nezvratné následky a zhoršiť vyhliadky na úspešnú liečbu.

Mýtus. Hrčka v prsníku môže byť príznakom infekcie.
Pravda znie. Niekedy áno. Na začiatku sa ako prvý príznak zápalu objaví práve hrčka, ktorá môže, ale nemusí byť sprevádzaná začervenaním. Mastitída – zápal prsníkovej žľazy sa najčastejšie objavuje u dojčiacich žien. Spôsobuje ju baktéria, ktorá sa do mliečnych žliaz dostane cez bradavku. Lokalizované ložiská infekcie sa potom môžu prejavovať ako citlivé, horúce hrčky v prsníkoch. Mýtus: Ak som mala v minulosti cysty, nemusím sa obávať ani novovzniknutých hrčiek. Pravda. Niektoré ženy, ktorým v minulosti diagnostikovali cysty v prsníkoch, podliehajú falošnému pocitu bezpečia, že hrčka v prsníku u nich nie je dôvodom na znepokojenie, lebo pôjde určite znovu o cystu. Aj pre ne však platí, že akýkoľvek nový útvar v prsníku by mal odborne vyšetriť lekár a len on môže zhodnotiť, či ide o neškodný nález, ktorého sa skutočne netreba obávať.

Mýtus: Nosenie kosticových podprseniek zvyšuje riziko ochorenia.
Pravda znie: Žiadna z vedeckých štúdií to nepotvrdila. Na vznik rakoviny nemá žiadny vplyv skutočnosť, aké tesné oblečenie ženy nosia. Ani to, či nosíte podprsenku každý deň či vôbec, nezohráva žiadnu úlohu.

Mýtus: Používanie dezodorantov a antiperspirantov v podpazuší spôsobuje rakovinu prsníka.
Pravda znie: V súvislosti s antiperspirantmi sa hovorí tiež o tom, že môžu spôsobiť rakovinu prsníka preto, že obsahujú hliník. Pravda je, že hliník je karcinogén, ale nikdy nebolo štúdiami preukázané, že existuje jasný vzťah medzi používaním antiperspirantov a rakovinou prsníka. Mýtus: Len ženám, v rodine ktorých sa rakovina prsníka objavila, hrozí toto ochorenie. Pravda: Asi 70 % žien diagnostikovaných s rakovinou prsníka nemá v rodinnej anamnéze žiadne podobné prípady. Rovnako tak neplatí, že všetky ženy, ktoré majú rakovinu prsníka v rodine, ochorejú.

Mýtus: Čím menšie prsia, tým menšie riziko ochorenia.
Pravda znie: Neexistuje žiadne spojenie medzi veľkosťou pŕs a výskytom rakoviny.

Mýtus: Pravidelný screening vystavuje prsia radiácii.
Pravda znie: Mamografické vyšetrenie skutočne funguje na báze radiácie, ale dávky, ktoré žena pri absolvovaní testu dostane, sú minimálne.

Mýtus: Časté lietanie spôsobuje rakovinu, pretože sme počas neho vystavené radiácii.
Pravda znie: Nikdy nebolo zistené, že by častejšie lietanie zvyšovalo riziko ochorenia na rakovinu prsníka.

Mýtus: Náraz do prsníka môže spôsobiť jeho rakovinu.
Pravda znie: Úraz nikdy nie je pôvodcom rakoviny. Často sa však stane, že si žena práve po úraze všimne, že v prsníku niečo má a prisudzuje to úrazu.

Mýtus: Cysty sú predstupňom rakoviny.
Pravda znie: Nie sú a nemajú sa dokonca ani operovať. Správe sa tzv. punktujú, teda ich obsah sa vypúšťa ihlou. Ale je potrebné ich kontrolovať. V cyste môže niekedy vyrásť tzv. papilóm, ktorý sa môže výnimočne zmeniť v papilokarcinóm.

Mýtus: Rakovine prsníka sa dá predísť zdravým spôsobom života.
Pravda znie: Napriek tomu, že existujú ovplyvniteľné rizikové faktory, ako napríklad obezita, nevedia lekári stále ešte odpovedať na otázku, prečo sa u niektorých žien rakovina vyvinie a u iných nie. Mnohé rizikové faktory, akými sú napríklad vek, genetické predispozície, hustota prsného tkaniva či počet menštruačných cyklov, sa ovplyvniť nedajú.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku