Tekutiny sú dôležité, ale nie ľadový čaj. Radšej pivo

10.12.2012 14:00
alkohol, pivo, nápoj, krčma
Medzi pacientmi s močovými kameňmi sa vo všeobecnosti tvrdí, že pomáha piť pivo. Autor:

Podľa Dr. Johna Milnera, profesora z Urologickej kliniky Loyola University Medical Center, je pre ľudí, ktorí majú sklon k tvorbe najčastejšieho typu močových kameňov (vápnikovo-oxalátových), ,,ľadový čaj jednou z najhorších tekutín, aké môžu piť".

Ľadový čaj totiž obsahuje nielen množstvo cukru, ale oxaláty, ktoré sa môžu formovať do kryštálikov a upchávať močové cesty.

Medzi pacientmi s močovými kameňmi sa vo všeobecnosti tvrdí, že pomáha piť pivo, a to najmä českú Plzeň. „Záleží na tom, aký typ kameňa má konkrétny pacient,“ vysvetľuje doc. Ľupták. „Pacientom s urátovými alebo cystínovými kameňmi môžu tekutiny spôsobujúce alkalizáciu moču, napr. minerálka Fatra či spomínané plzenské pivo, pomôcť. Ustane kryštalizácia kameňa, dokonca sa môžu začať pomaličky rozpúšťať tak, že sa vyplavia von. Pacient však musí vedieť, aký typ kameňov má, čiže musí mať urobený chemický rozbor. Ten sa však robí len u pacientov s opakovanými infekciami a výskytom kameňov, pretože je to finančne nákladné.“

Príjem tekutín nad tri litre denne je však základom, z čoho minimálne 50 % by mala predstavovať obyčajná voda.

Druhy močových kameňov
vápnikovo-oxalátové 60–65 % pacientov
urátové (z kyseliny močovej) 5–15 % pacientov
struvitové 5–15 % pacientov
cystínové menej ako 1 %
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku