Výskyt v jednotlivých krajinách sa líši, celkovo však ide o jednu z najpočetnejších príčin úmrtia. Koronavírus môže byť pre chorých osudným. Ako sa chrániť?
Čo robiť, aby ste sa tejto chorobe vyhli? Demencia prichádza nenápadne, postupne. Nemáte problém s pamäťou, rečou, orientáciou či racionálnym uvažovaním?
Po dôkladnom upratovaní (naťahovaní, ohýbaní, kľačaní či lezení štvornožky) sa môže stať, že vás niektoré časti tela začnú bolieť. Potrebujete pomôcť s úľavou?
Úlohou žlčníka je hromadiť žlč, zelenkastú tekutinu s obsahom žlčových solí. Vo videu rozpráva gastroenterológ doc. Ladislav Kužela.
Ministerstvo zdravotníctva vydalo tabuľku príznakov pri nástupe ochorenia, v ktorej porovnáva COVID-19, prechladnutie, chrípku a sezónne alergie.
Málokto si uvedomuje, že k najčastejším miestam v tele, kde sa tvoria metastázy viacerých nádorových ochorení, patria kosti.
Cukrovka, artróza, sivý zákal, infarkt... Starší človek sa v dôchodku stretáva s novými pocitmi a problémami. Starnúť sa ale dá aj zdravo. Ako na to?
S liekovou závislosťou sa stretol každý štvrtý Slovák, či už osobne, alebo vo svojom okolí. Na tento problém pritom len veľmi zriedkavo upozorní priamo lekár.
Pľúca sú primárnym cieľom koronavírusu. Po vdýchnutí spôsobuje problémy s dýchaním a môže sa vyvinúť zápal pľúc - pneumóniu, keď sa pľúca napĺňajú tekutinou.
Odklad skríningu rakoviny hrubého čreva počas pandémie COVID-19 môže mať smrteľné následky, tvrdí známy gastroenterológ MUDr. Ladislav Kužela.
Preležanina, odborne dekubit, je poškodenie kože, ktoré vzniká pri trení, častejšie následkom priameho tlaku na určitú časť tela, najmä u ležiacich pacientov.
Podľa dotazníka sa diskriminácia detí s cukrovkou prvého typu, ktorých je na Slovensku približne 2000, prejavuje aj vo vzdelávaní. Ako presne?
Jedálny lístok detí aj dospelých by mal byť vyvážený, pretože telo zo stravy denne prijíma veľa minerálov a vitamínov, ktoré potrebuje na správne fungovanie.
Denne na rakovinu umrie 38 ľudí. Časť z nich zabije zákerná rakovina pankreasu. Vo výskyte na 100-tisíc obyvateľov patrilo Slovensku v roku 2018 piate miesto.
Pani Zlatica zo Spišskej Novej Vsi mala päť detí. Dve zomreli na záhadnú chorobu, ktorá obom prepukla v štyroch rokoch. Jedno táto choroba pripútala na lôžko.
Nedostatkom vitamínu D trpí takmer polovica Slovákov. Déčko pritom zohráva dôležitú úlohu nielen v boji s osteoporózou, ale aj s novým ochorením COVID-19.
Cukrovka. Jedno z najrozšírenejších civilizačných ochorení. Aké typy existujú? Aké sú jej príznaky a rizikové faktory? Ako sa diagnostikuje?
Ide o histamínovú intoleranciu. Slovo "hit“ tiež znamená v angličtine udrieť a je pravda, že táto diagnóza často doslova udrie a mimoriadne znepríjemní život.
Luhačovická minerálka Vincentka sa používa na pitné a inhalačné kúry pri najrôznejších diagnózach. Existujú tri výnimky, keď sa jej užívanie neodporúča.
Aneuryzma je grécke slovo pre výduť. Ide o rozšírenie, vydutie tepny, ktoré pri istej veľkosti hrozí prasknutím. Zhovárame sa s MUDr. Petrom Vařejkom.
Pneumológ MUDr. Štefan Laššán, PhD., hovorí o rôznych typoch zápalu pľúc. Aký vyvolávateľ ich najčastejšie spôsobuje?
Atopia znamená sklon k alergii, je to vlastne vrodená vloha pre nadmernú reakciu imunitného systému. Atopická pokožka má dva hlavné príznaky – je suchá a svrbí.
Diagnóza kortikálna zraková porucha (označovaná skratkou CVI), sa považuje za najčastejšiu príčinu zrakového znevýhodnenia u detí v rozvinutých krajinách.
Správny stravovací režim ako súčasť životného štýlu je totiž jedným zo základných predpokladov úspešnej liečby pacienta s cukrovkou.
V liečbe pacientov s ochorením COVID-19 by sa mohla uplatniť kyselina acetylsalicylová, lacný liek, ktorý sa užíva pri nachladnutí, proti bolesti a zápalu.