Obľúbená hudba dokáže zväčšiť priemer ciev – ako cvičenie či lieky

17.11.2008 23:15
hudba - slúchadlá - relax - pohoda - dvojica
Pri obľúbenej hudbe sa priemer ciev zväčší asi o 26 percent. Autor:

Pri počúvaní obľúbenej hudby sa rozširujú cievy a krv v nich prúdi plynulejšie, čím sa znižuje riziko vzniku krvných zrazenín, infarktu a mozgovej mŕtvice.

Príjemná hudba, ktorá lahodí ušiam, prospieva aj srdcu. K tomuto záveru dospeli americkí vedci. Zistili, že ľuďom, ktorí počúvajú obľúbenú hudbu, sa rozširujú cievy, akoby sa smiali alebo užívali lieky podporujúce prúdenie krvi. „Ide o výrazný efekt,“ tvrdí podľa agentúry Reuters riaditeľ preventívnej kardiológie medicínskeho centra na Marylandskej univerzite v Baltimore Michael Miller. „Priemer ciev sa zväčšil ako pri cvičení. Podobný vplyv majú lieky, napr. statíny a ACE inhibítory.“

Keď sa cievy rozšíria, krv v nich tečie plynulejšie a je menej pravdepodobné, že by sa vytvorili krvné zrazeniny, ktoré spôsobujú srdcový infarkt a mozgovú mŕtvicu. Pružné cievy tiež lepšie odolávajú kôrnateniu.

Millerov tím testoval desať zdravých žien a mužov – nefajčiarov, ktorým bolo povedané, aby si so sebou priniesli obľúbenú hudbu. Prvú polhodinu strávili počúvaním svojich obľúbených nahrávok a ďalšiu polhodinu počúvaním hudby, ktorá v nich vyvoláva pocit úzkosti. Výskumníci robili súčasne ultrazvukové testy, ktoré zachytávajú funkciu ciev.

Ak ľudia počúvali príjemne znejúcu hudbu, priemer ich ciev sa zväčšil asi o 26 percent. V prípade hudby, ktorá sa im nepáčila, väčšinou išlo o heavy metal, sa priemer ich ciev zmenšil o 6 percent.

Millera vraj napadlo, že príjemné melódie by mohli mať na organizmus priaznivý vplyv, keď zistil, že plynulejší tok krvi spôsobuje smiech. „Rozmýšľal som, pod vplyvom čoho by sa ešte ľudia mohli cítiť príjemne – samozrejme, okrem tmavej čokolády. A napadla mi hudba… tá mi robí naozaj dobre,“ vysvetlil vedec.

Väčšina dobrovoľníkov zvolila country, ale podľa Millera nie je hudobný žáner taký dôležitý ako individuálny vkus.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku