Nedostatok slnečného svetla uspáva a deprimuje

Keď bunkám chýba slnečné svetlo, duša ľahšie podľahne melanchólii a telo únave. Umelé svetlo nepomáha. Zimná depresia je fakt, ktorý sa týka asi 25-tich percent ľudí.

15.12.2008 21:26
žena - únava - posteľ - budík - depresia Foto:
Optimálne je ukladať sa k spánku dve-tri hodiny pred polnocou.
debata

Ľudské telo je v zime rýchlejšie unavené a žiada sa mu viac odpočinku a spánku. Únava sa často objavuje hneď po zotmení, pretože vyššia produkcia melatonínu tlmí aktivitu a navodzuje malátnosť. Nedostatkom slnečného svetla trpí približne 25 percent ľudí, najmä ženy stredného a vyššieho veku.

Zistilo sa, že vďaka krátkym zimným dňom a krátkodobemu aktívnemu pohybu na dennom svetle sa biologické hodiny u citlivejšieho organizmu akoby „pokazia“ a únava, nervozita či životná znechutenosť potom ovládnu celého človeka. Výskumy tiež preukázali, že umelé svetlo pri „zimnej rozladenosti“ organizmu nepomáha; naopak, môže prispieť k ešte väčšej dezorientácii, ak výrazne ukrajuje z veľmi prospešného spánku pred polnocou – ľudia, ktorí chodia spávať dve-tri hodiny pred polnocou a ráno vstávajú s vychádzajúcim slnkom, sú v lepšej psychickej a fyzickej kondícii ako tí, ktorí zvolili výrazne posunutý či dokonca opačný rytmus spánku a bdenia.

Najoptimálnejšie by bolo, keby sa ľudia naučili žiť bez dlhého večerného svietenia a ráno sa zobúdzali s vychádzajúcim slnkom. K tomu by mohol prispieť tzv. svetelný budík, ktorý začína približne hodinu a pol pred zobudením zalievať priestor stupňujúcimi sa dávkami svetla až po hranicu slnečného letného dňa. Organizmus tak plynule prechádza zo spánku do reality – bez pípania budíka či vyhrávania nastaveného rádia, ktoré telo doslova šokujú.

Čo môže zmierniť zimnú rozladenosť?

  • Pravidelný, čo najdlhší pobyt na čerstvom vzduchu počas dňa.
    • Používanie halogénových žiaroviek, ktorých svetlo sa najviac podobá slnečnému svetlu.
    • Ukladanie sa do postele pred 22. hodinou.
    • Obklopovanie sa teplými pastelovými farbami (agresívne pôsobice textilné vzory a sýte farby, najmä červená, oranžová a čierna, zbytočne dráždia a zároveň unavujú).
    • Využívanie aromaterapie: bergamotový olej (upokojuje a osviežuje), ružový olej (obnovuje psychickú rovnováhu), citrónová tráva (pôsobí proti stresu i únave).
debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy