Kinetóza, cestovná nevoľnosť alebo "morská choroba"

08.07.2009 00:37
autobus - lietadlo - dovolenka - doprava
Ilustračné foto

Nepríjemnou ouvertúrou prázdninových výletov býva cestovná nevoľnosť. Pri dodržaní určitých pravidiel a včasného užitia liekov sa jej však dá vyhnúť.

Kinetózu možno zjednodušene charakterizovať ako prechodný nenormálny stav organizmu, ktorý vzniká v dôsledku pohybu tela v priestore. Môže sa objaviť pri cestovaní akýmkoľvek dopravným prostriedkom vrátene jazdy na zvieratách, ako aj pri jazde na rôznych atrakciách v zábavnom parku alebo pri použití rýchlovýťahu. Kinetózu mnohým evokuje loď so svojím kolísavým pohybom a podľa reakcie väčšiny ľudí na pohyb lode sa kinetóze hovorí aj „morská choroba“. U niektorých ľudí sa dokonca „stav nevoľnosti z pohybu“ objavuje iba na lodi a cestovanie ostatnými dopravnými prostriedkami zvládajú bez väčších problémov. Kinetóza postihuje viac ženy a deti ako mužov, ale celkom malé deti do troch rokov bývajú voči nej imúnne, pretože ich mozog je ešte vo vývoji. Zvieratá však voči kinetóze imúnne nie sú a v prípade, že štvornohý miláčik bude spolucestujúcim, treba sa o vhodnej prevencii poradiť s veterinárom.

Príčinou kinetózy je orgán rovnováhy nachádzajúci sa v strednom uchu, ktorý registruje všetky zmeny súvisiace s polohou ľudského tela. Ak mozog dostane od zmyslových orgánov hlásenie o určitom pohybe (alebo absencii pohybu) a od orgánov rovnováhy dostane hlásenie o celkom inom pohybe, zostane dezorientovaný a začne telu vysielať zmätené signály – dostaví sa nevoľnosť. Prejavy kinetózy sú všeobecne známe, ale nemusia byť vždy rovnaké. Najľahšiu formu kinetózy charakterizujú bolesti hlavy, zívanie a nepríjemný pocit celkovej vyčerpanosti. Ťažšiu formu môže sprevádzať studený pot, pričom dochádza k zvýšenému slineniu, nutkaniu na vracanie a vracaniu. Najťažšia forma kinetózy je mimoriadne vyčerpávajúca, sprevádza ju veľmi intenzívne vracanie, odpor k pachom a zvukom a problémy s koordináciou. Na vzniku kinetózy sa v nemalej miere podieľa aj psychologický faktor, preto sa odporúča „neprivolávať si“ cestovnú nevoľnosť obavami a u detí strašením „bude ti zle“.

Ako predchádzať kinetóze?

1. Pred cestou sa dobre vyspite.
2. Necestujte nalačno (prázdny žalúdok reaguje citlivejšie), ale neprejedajte sa a zrieknite sa veľmi sýtych a ťažko stráviteľných jedál.
3. Nepite alkohol a šumivé nápoje. Odporúča sa popíjať riedené ovocné šťavy.
4. Nefajčite.
5. Nečítajte.
6. Nepozerajte sa z bočného okienka; ak je to možné, seďte vo vozidle vpredu a pozerajte sa pred seba. V lietadle sú najmenšie výkyvy takisto v prednej časti a na lodi je najmenej pohyblivá stredná časť dolnej paluby.
7. Nepohybujte priveľmi hlavou, oprite sa a pokúste sa zdriemnuť.
8. Ak si môžete vybrať, cestujte radšej v noci, keď zrak viac-menej odpočíva.
9. Pri prvých náznakoch nevoľnosti si v aute či autobuse otvorte okienko a sústredene, pomalými nádychmi a výdychmi, zhlboka dýchajte (nosom). Potom sa napite vody.
10. Užite pred cestou liek proti kinetóze.

Dostupné voľnopredajné lieky proti kinetóze:

K i n e d r y l – je najúčinnejší; vzhľadom na utlmujúce účinky je vhodný skôr pri dlhšietrvajúcich presunoch ako menších výletoch; užíva sa hodinu pred cestou.

T r a v e l – G u m (žuvacie tablety) – svojimi účinkami sa radí za Kinedryl, má tiež o čosi menšie utlmujúce účinky; tabletu treba žuť asi 10 minút približne pol hodiny pred cestou.

C o c c u l i n e (homeopatikum) – účinky bývajú individuálne, odporúča sa vyskúšať; užíva sa deň pred cestou.

G i n g e r (antiemetikum/li­ek proti vracaniu) – odporúča sa pri akútnych žalúdočnych problémoch a vracaní, tehotenskej nevoľnosti a cestovnej nevoľnosti; v prípade kinetózy sa užíva pol hodiny pred cestou.

Podľa magistry farmácie Jany Sirotnej z bratislavskej lekárne Aupark na Einsteinovej ulici sú Cocculine a Ginger (zázvor) vhodné najmä pre tých, ktorí uprednostňujú lieky na prírodnej báze a hľadajú alternatívu Kinedrylu, ale rátajú so slabšími účinkami. Avšak v prípade kombinácie nevoľnosť, dieťa a príliš dlhá cesta je podľa nej vhodnejší klasický Kinedryl, ktorý má utlmujúci účinok, vďaka čomu dieťa prevažnú časť cesty prespí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku