Chôdzu 'po štyroch' predpisujú lekári ako liek

Vyzerajú ako bežkári, ktorí si zabudli lyže. Kráčajú rezkým tempom a do kroku si pomáhajú dlhými palicami. Okoloidúcim môžu vyvolávať úsmev na tvári, no vedia prečo to robia. Nordic walking alebo po našom severská chôdza, ako sa tento pohyb nazýva, je totiž výborný pre zdravie.

18.11.2009 12:22
Dynamická chôdza s palicami Foto:
Dynamická chôdza s palicami je účinnejšia ako normálna chôdza.
debata

Piešťanské kúpele ho dokonca zaradili medzi svoje liečebné procedúry. Je vhodný pre každého, vrátane ľudí s degeneratívnymi ochoreniami chrbtice či osteoporózou.

Dynamická chôdza s palicami je tréningom o 40 až 50 percent účinnejším ako normálna chôdza. Aj srdcová frekvencia je pri ňom v priemere o 10 až 15 percent vyššia ako pri bežnej chôdzi, človek za hodinu spáli 450 kalórií, kým pri bežnej chôdzi okolo 280. Pri zvládnutej technike sa pri severskej chôdzi zapojí do pohybu až 90 percent svalov v tele. Nielen svaly nôh, ale aj chrbta, brucha a rúk. Chodec má vďaka paliciam lepšiu stabilitu a istotu, nezaťažuje hlavné kĺby tak, ako pri behu. Preto tento šport lekári odporúčajú obéznym ľuďom na chudnutie.

Ako na to

Dôležité je dodržať vzpriamenú polohu tela. Lebo pri predklone sa zaťažujú svaly krku, čo zbytočne vedie k bolesti. Ruky a nohy sa pohybujú v rytme. Držanie palíc je špecifické – nedá sa porovnať s lyžiarskymi alebo trekingovými. Paličky na severskú chôdzu sú zvláštne tým, že sa najskôr ruka navlečie do špeciálnej rukavičky, ktorá je prichytená k palici. Pri pohybe ruky vzad, ruka palicu nedrží, vyzerá to tak, ako keby ju chodec odhodil. Palica „visí“ na rukavici.

Obuv by mala byť pohodlná, športová – napríklad pevnejšie tenisky určené do terénu. Čo sa oblečenia týka, netreba kupovať nič špeciálne. Stačí to, v čom sa človek dobre cíti – priedyšné a primerané počasiu.

A ešte niečo – ako pred každým športom, aj pri nordic walkingu je dôležité zahriatie svalov rozcvičkou. Inak chodec riskuje svalovicu.

Aké palice?

Jednoznačne špeciálne určené na nordic walking. Kúpiť sa dajú za 20 eur i za sto. Okrem spomínanej „rukavičky“ majú gumené konce, ktoré nie sú také masívne, ako pri trekingových paliciach. Čo sa dĺžky týka, tak najvhodnejšia je tá, keď sa vynásobí výška človeka konštantou 0,66. Teda 180 cm vysoký muž by mal mať palice dlhé 119 cm. Alebo pre 165 cm vysokú ženu sú najlepšie 109 cm dlhé palice.

Robiť sa dá kdekoľvek

V kolíske tohto športu – vo Fínsku – vidíte ľudí s paličkami všade. V parku, v lese, na ceste za mestom, ale i v jeho centre. Každý má vo svojom okolí vhodnú lokalitu – v Bratislave je to napríklad Kamzík, Železná studnička alebo Devínska kobyla. Kúsok ďalej zas Červený kameň, cesta zo Stupavy do Devína, okolie Modry, Smoleníc, Martinské hole, Kvačianska dolina a vôbec všetky pekné vychádzkové trasy na Slovensku.

Kde sa vzal

Ako sme už spomenuli a ako to aj vyplýva z jeho názvu, ide o fínsky „výmysel“. Koncom deväťdesiatych rokov s týmto nápadom prišiel bežkár Matti Heikkilä. Nový šport sa medzi domácimi veľmi rýchlo rozšíril. Aj vďaka tomu, že fínske mestá majú dokonale prepracovanú sieť chodníkov, trás na cyklistiku i bežecké lyžovanie. Nordic walking si podmanil aj ostatné severské krajiny a dorazil až za oceán. Svoj fanklub má už aj na Slovensku.

Kto sa vydrží tomuto športu venovať aspoň tri hodiny do týždňa, čoskoro pocíti jeho prínos. Preto je vhodné nechať sa na začiatku vyšetriť lekárom – aby človek po čase vedel presne zhodnotiť, ako severská chôdza ovplyvnila jeho zdravotný stav.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy