Kráčajte a držte balans

Na trhu sú dva druhy obuvi s neobyčajnou podrážkou. Princíp fungovania oboch spočíva v tom, že človek stojaci na nestabilnej plošine v snahe udržať rovnováhu zapája viacero skupín svalov, ktoré pri bežnej chôdzi po rovných vyasfaltovaných povrchoch nepoužíva. Obyčajná chôdza v netypických topánkach je údajne prevenciou zdravotných problémov.

14.12.2009 06:00
chôdza, balans, rovnováha, cvičenie, bosu Foto:
Balansovať znamená zistiť, že človek má oveľa viac svalov, akoby predpokladal.
debata

Stáli ste už niekedy na balančnej plošine nazývanej bosu? Je to akoby rozrezaná fitlopta, mäkká, nestabilná podložka nafúkaná vzduchom. Udržať sa na nej počas tréningu znamená aktivizovať a zapájať svaly, ktoré by človek pri cvičení na rovnej podložke nevyužil. Veľmi rýchlo zistí, že telo má omnoho viac – najmä hlbšie umiestnených – svalov, ako by jeden predpokladal.

Kráčať za vás nebude, ale do chôdze zapojíte viac svalov
Bolesti a deformácie chrbtice i nôh sú v súčasnosti dôsledkom nielen sedavého spôsobu života, ale aj navonok pohodlnej chôdze po parketách, vyasfaltovaných chodníkoch či mramore. Niektoré svalové skupiny už takmer vôbec nezaťažujeme, iné zas preťažujeme prudkými dopadmi často poklesnutej priečnej i pozdĺžnej klenby chodidla na tvrdé povrchy. „99 percent z nás sa rodí so zdravými nohami, lenže vplyvom nosenia nesprávnej obuvi sa vyvíjajú bolestivé ochorenia nôh, ktoré neskôr môžu viesť ku bolestiam chrbtice, kolenných alebo bedrových kĺbov,“ tvrdí ortopedička MUDr. Martina Frištáková z Bratislavy.

Odborníci odporúčajú, aby v rámci posilňovania svalových a väzivových štruktúr chodidla i predchádzania priečne a pozdĺžne plochej nohe ľudia chodili čo najčastejšie bosí – ale na nerovných povrchoch, kameňoch, tráve. Tak, ako to robili naši predkovia, alebo ako to dodnes robia niektoré africké kmene známe prekonávaním dlhých vzdialeností „po vlastných“, napr. Masajovia. Reálne sa to dá vykonávať jedine v lete, aj to musí mať človek šťastie, aby nešliapol na črepinu alebo vrchnák od fľašky. Aj preto sa výrobcovia tzv. balančných topánok inšpirovali touto nenaplnenou zdravotnou potrebou dneška a vymysleli obuv zámerne vytvárajúcu akúsi mikronestabilitu. „Kráčať za vás síce nebude, ale prinajmenšom chôdzu zefektívni,“ tvrdí športový terapeut Roman Bekö z Bratislavy. Čaro nestabilných plošín spočíva najmä vo vyššom počte svalov zapojených do činnosti.

Balančné vankúšiky kontra „masaj senzor“
S úplne novou kategóriou obuvi prišli dvaja rôzni výrobcovia. Reebok prišiel s dámskou športovou obuvou EasyTone, ktorá má do podošvy v oblasti priečnej klenby a päty zabudované balančné vankúšiky. Navrhnuté sú tak, aby vytvárali prirodzenú nestabilitu pri každom kroku, svaly sú nútené prispôsobovať sa jej a vyvíjať tak väčšiu aktivitu. V testoch merania svalovej aktivity technikou elektromyografie spočívajúcej v pripnutí senzorov na kľúčové svaly sa zistilo 11-percentné zvýšenie aktivity lýtkových a zadných stehenných svalov a 28-percentné zvýšenie v oblasti sedacích svalov. Technológia, ktorú vraj vymyslel bývalý inžinier NASA. Balančné tenisky údajne možno nosiť kamkoľvek, neodporúčajú sa jedine aktivity, pri ktorých sa predpokladá prudký pohyb zo strany na stranu alebo výpady, napr. pri basketbale či tenise.

Iný konkurenčný výrobca, konkrétne švajčiarsky inžinier, sa inšpiroval chôdzou Masajov. Tak zas vznikla fyziologická obuv MBT aktivizujúca holenné, stehenné, sedacie, chrbtové i brušné svalstvo, vylepšujúca držanie tela i zaťaženie bedrových a kolenných kĺbov. Tajomstvo balansu v tejto obuvi spočíva v štruktúre podrážky, ktorej srdcom je pružný, mäkký „masaj senzor“ doplnený ďalšími prvkami. Pri prvom pohľade vidieť, že „masajky“ majú vpredu a vzadu nahor prehnutú podošvu, čiže špička a päta je pri balansovaní v stoji akoby vo vzduchu. Pri chôdzi vytvárajú prirodzený valivý pohyb, na ktorý si treba zvyknúť, podobne je to však aj pri EasyTone teniskách. „Masajky“ sú v porovnaní s nimi podstatne mohutnejšie i ťažšie. Výrobca ich odporúča na prevenciu, ale aj v prípade bolestí či obehových porúch dolných končatín. Kontraindikáciou sú jedine poruchy rovnováhyň, a to, ak máte hlboko do peňaženky, pretože cena za túto obuv sa začína pri 180 euro. Takže – vykročte a držte balans!

„Masajky“ kontra balančné tenisky

MBT obuv zboku pripomína kolísku
- má mohutnejšiu konštrukciu podošvy, srdcom technológie je pružný, mäkký „masaj senzor“
- balansovacia časť vytvára s každým krokom aktívny valivý pohyb
- v predaji vychádzkové, športové i pracovné modely
- cena od 180 eur

  • obuv EasyTone pozostáva z dvoch balančných vankúšikov (akoby dve maličké bosu plošiny)
    • pri každom kroku vytváraním mikronestability spevňuje kľúčové svaly nôh a sedacie svalstvo
    • balančné vankúšiky sa nachádzajú v oblasti priečnej klenby a päty
    • v predaji len dámska športová obuv v ôsmich variantoch, na jar prídu na trh aj šľapky
    • cena 90–95 eur

Čo je to bosu

– polovičná fitlopta, pružná úseč s priemerom 65 cm naplnená vzduchom
- môže mať pri cvičení využitie ako trampolína alebo nestabilná balančná plošina
- vynikajúca pomôcka na rozvoj koordinačných schopností a udržiavanie rovnováhy
- cvičenie na bosu nezaťažuje váhonosné kĺby, aktivuje hlboké a povrchové svaly tela

debata chyba