Zaujímavé je tým, že si vo fitness centrách drží stálu pozíciu, čiže svojej obľube sa teší dlhodobo. Tvrdí to koordinátorka aeróbnych a body&mind cvičení v bratislavskom fitness centre Golem, Dana Adamovičová. Doplnila, že body work je obľúbený aj preto, že si cvičenci na hodine posilnia svalstvo celého tela, najmä problémové partie – brušné, sedacie a stehenné.
Veľký boom v súčasnosti zažíva zumba a body&mind cvičenia, kam patrí joga, pilates a port de bras. Medzi vyhľadávané patrí aj EMP (european muscle power), tae-bo, populárny a efektný je aj schwinn cycling a bootcamp. Čo sa posunulo vpred alebo líši od minulosti, je záujem mužov o skupinové cvičenie. Prečo? Dana Adamovičová: „Cvičenie v skupine ich motivuje a tiež majú záruku, že cvičia pod dohľadom profesionálneho inštruktora.“
Približne predminulý rok sa vo veľkom „vyrojilo“ exteriérové cvičenie – v parkoch či na terasách. Vonku sa dá cvičiť takmer všetko, k čomu netreba špeciálne indoorové vybavenie. Joga, boot camp, ale aj zumba, tae-bo či schwinn cycling. Cvičenia vonku majú vlastne len jednu nevýhodu, že sa nedá spoľahnúť na počasie a v daždi sa rozhodne dobre necvičí.
„Ľudia milujú exteriérové športy – korčuľovanie, bicyklovanie a mnohé ďašie. Celé dni sú zavretí v kanceláriách, športovať v prírode je preto pre nich najväčší relax a spojenie s profesionálnym inštruktorom je tou najlepšou kombináciou,“ špecifikuje výhody cvičenia vonku Dana Adamovičová. Pre tých, čo skupinové cvičenia nemusia, inštruktora nepotrebujú, no cvičiť vonku chcú, je tu vhodná napríklad pomôcka TRX. Dá sa zavesiť na hocijakú konštrukciu či strom v parku, krásne vďaka nej precvičiť a posilniť celé telo a ešte k tomu sa aj zabaviť.
Na otázku, či majú Slováci sklony vyskúšať každú novinku, ktorá sa votrie do ich obľúbeného fitness centra a či je skôr výnimkou, že jej potom ostanú verní, Adamovičová odpovedá: „Ak je novinka výborne spropagovaná, takmer každý, kto má záujem o cvičenie, aspoň ju vyskúša. Či jej ostane verný, záleží od toho, či ho to aj baví, či dosahuje výsledky, ktoré si zaumienil a v neposlednom rade aj od inštruktora, či ho dostatočne motivuje.“
Ako ďalej uviedla, mnohé z noviniek sú síce zaujímavé a zábavné, no nemusia formovať postavu podľa klientových očakávaní. Iné zas po čase môžu začať nudiť. „Pre bežné fitness centrum vôbec nie je jednoduché priniesť klientom všetky novinky, ktoré prídu na trh a zaradiť ich do rozvrhov. Mnohé vyžadujú vyššiu vstupnú investíciu a tiež skladové priestory na objemnejšie náčinie, ktoré sa pri cvičení používa, pričom spočiatku nie je jasné, či o ne bude záujem.“ Ani úspech v iných krajinách podľa jej slov nezaručuje, že sa cvičenie stane úspešným u nás. Na Slovensku je to zakaždým risk.
Zaujímavosť
K fitnessovým cvičeniam, ktoré boli kedysi obľúbenejšie ako dnes, patrí napríklad stepaerobic, špeciálny na posilňovanie nôh a sedacieho svalstva. Tento fakt sa sčasti pripisuje tomu, že je dosť náročný na kondíciu aj choreografiu a mnohí ho považujú za nevhodný pri problémoch s kĺbmi. Prax v slovenských fitness centrách takisto ukázala, že novinky, resp. hity ako bosu či power plate sa dlho neudržali, resp. využívajú sa stále, no skôr ako doplnok k rôznym ďalším technikám cvičenia. Zistili sme, že o klasický aerobic tiež nie je rovnaký záujem ako kedysi. Dôvod bude skrytý v choreografiách, ktorých sa ľudia obávajú alebo v konkurencii, ktorá je v porovnaní s minulosťou neporovnateľne väčšia.