Vďaka thajskému boxu možno schudnúť aj nájsť vnútorný pokoj

Ako tréner thajského boxu pôsobí Edo Knotek už sedem rokov. Keď s ním začínal, na Slovensku bol ešte v kolíske. Hoci už dnes o ňom vieme viac, stále sú to zmiešané informácie.

10.11.2011 07:00
tbox Foto:
Thajský box (muay thai), je bojové umenie a pochádza z Thajska.
debata

„Ľudia si myslia, že sa mu venujú len agresívni chlapci, ktorí si potrebujú vybiť zlosť. Síce aj takí sa vyskytnú, prvoradá je filozofia. Nemalo by to byť len o tele,“ vraví Knotek, ktorému thajský box učaroval zo všetkých bojových umení, ktoré vyskúšal, najviac.

Thajský box (muay thai), je bojové umenie a pochádza z Thajska. Vyprofilovalo sa z vojenského výcviku. Používa osem zbraní – kolená, píšťaly, lakte a päste. Je to jeden z najtvrdších športov, pretože okrem toho, že pri ňom zaberá celé telo, dostáva aj údery. ** Vďaka thajskému boxu možno získať: **

  • sebadisciplínu a sebakontrolu
  • vnútorný pokoj
  • kondíciu
  • silu
  • ľahšie sa chudne – keďže tréning je namáhavý, thajboxeri majú vyrysované postavy
  • možno vybiť agresivitu

Ako je to so zlosťou? „Zlosť nikdy v bojovom umení nepomôže, o tom som sa presvedčil aj na vlastnej koži,“ hovorí Edo Knotek a dodáva: „Keď som bol agresívnejší, robil som chyby, čo sa mi, samozrejme, nevyplatilo. Thajský box ma však každopádne upokojil, pomohol mi nájsť pokoj.“

Skupinový tréning thajského boxu pozostáva z kondičnej prípravy a techniky. Tú učí Edo Knotek s ľahkosťou, aby si cvičenci neublížili. Možný je tiež individuálny prístup. Volia ho predovšetkým tí hanbliví, najmä ženy. Inak zaujíma thajský box hocikoho. Mužov s nevysporiadaným životom, bohatých, ktorí sa chcú „ukázať“, istú skupinu tvoria aj tí, čo chcú niečo dosiahnúť a robia to iba pre seba. Menšina (no tí sú podľa Knoteka „tí praví“) sa venujú thajskému boxu aj z dôvodu duchovne sa obohatiť a spoznať svet. „Thajsko je krásna krajina, nepoznám thajboxera, ktorý by tam nechcel ísť,“ doplnil a podčiarkol, že toto bojové umenie je spájané s budhizmom.

Dôkazom toho, že vďaka thajskému boxu sa dá krásne schudnúť, je jeden Edov klient, ktorý na prvú hodinu zavítal ako 115 kilový. „Spočiatku nevedel zabehnúť základné kolečko okolo telocvične. Onedlho nabral kondičku, o tri mesiace schudol na 90 kíl, po roku na 81. Išiel na zápas a vyhral. Bol to najväčší extrém, aký som zažil. Tvrdo cvičil a veľmi chcel.“

Zápas nie je cieľom, ale môže sa stať, podotkol Edo Knotek. Nie každý thajboxer túži zápasiť v ringu a nie každý, čo po tom túži, na to má. V tomto prípade je tu tréner na to, aby rozhodol o tom, či ho tam pustí. „Za žiakov som zodpovedný ja a nepustím tam nikoho, kto nie je pripravený.“

Keďže thajský box je tvrdý šport, zaujímalo nás, ako je to so zraneniami. Prichádza k nim aj na tréningoch, alebo len v ringu? „Na bežných kondičných tréningoch či na technike by k nim nemalo prísť. Kto nevie „skrotiť vášeň,“ ten nemá na mojom tréningu čo hľadať,“ skonštatoval Edo a potvrdil, že k zraneniam prichádza najmä v ringu. Na rozdiel od boxu, kde fighter dostáva údery od pása nahor, v thajskom boxe dostáva zabrať celé telo. Po zápase sa človek cíti dobitý. Kto sa oddal thajskému boxu, mal by popritom pestovať aj iný šport, najideálnejšie je plávanie. Po tvrdých zrážkach v thajskom boxe je hotovou regeneráciou kostí. Odporúča sa aj sauna.

Eduard Knotek (27)
je tréner thajského boxu. Trénuje vo fitness centre Golem, Aupark. V thajskom boxe získal titul majster Slovenska.

debata chyba