Sedenie na fitlopte vyživuje platničky

Sedieť na fitlopte môžeme doma, aj v kancelárii. Fitlopty už dávno nepatria len do fitness centier a sed na nich iba vyzerá zložito a nepohodlne. Ortopédi ho odporúčajú a sed na nich nazývajú dynamickým spôsobom sedenia. Sedacia plocha je nestabilná a zvyčajne bez operadla.

20.01.2012 14:00
fit lopta, práca, kancelária, sedenie Foto:
Na fitlopte sa treba najskôr naučiť sedieť a treba si ju správne vybrať.
debata (3)

„Príslušné svalové skupiny trupu a dolných končatín pri tomto spôsobe sedenia musia neustále pracovať,“ vysvetlil ortopéd a rehabilitačný lekár Július Kazimír, ktorý sa špecializuje na prevenciu a liečbu porúch pohybového aparátu. Dodal, že vertikálnym pohupovaním sa striedavo zaťažujú a odľahčujú platničky, čo blahodarne pôsobí na ich výživu a metabolizmus.

Je tu však jedno ale. Na fitlopte sa treba najskôr naučiť sedieť a treba si ju správne vybrať. „Nezabudnite, správna veľkosť fitlopty je rozhodujúca, dôležitá je však aj výška pracovnej plochy stola," odkázal J. Kazimír.

Upozornil tiež na to, že dynamický sed na fitlopte treba považovať za alternatívny sed. V moderných štúdiách sa preukázalo, že práve vhodná kombinácia statického a dynamického sedu počas dňa je ten optimálny preventívno-terapeutický prostriedok.

Zásady správneho sedu na filtopte podľa MUDr. Kazimíra

  • Sedíme v strede fitlopty, lýtka sa nedotýkajú jej povrchu
  • Nohy sú rozkročené na šírku ramien, opierajú sa na celú plochu chodidla, špičky smerujú vpred.
  • Kolená sú nižšie ako bedrový kĺb, stehná smerujú šikmo nadol, lýtka kolmo k podložke.
  • Stehná, kolená a chodidlá sú v jednej línii.
  • Hrudník je vypnutý, ramená smerujú dozadu, lopatky šikmo nadol; hlava je vzpriamená.

Fitlopta má v porovnaní s klasickou stoličkou isté výhody. Patrí sem spomínaný dynamický sed (sedenie na fitlopte nie je monotónne), vzpriame sa na lopte sedí ľahšie ako na stoličke a tým, že nemá operadlo, núti nás neustále zapájať svalstvo trupu. Ďalej sedenie na fitlopte umožňuje pohupovanie. Podľa Júliusa Kazimíra táto činnosť blahodarne pôsobí na platničky – neustále sa totiž strieda ich zaťaženie a odľahčenie. Malými pohybmi na fitlopte sa tiež možno zbaviť nervozity a nepokoja.

Informácia, ktorá tak isto stojí za zmienku je, že len s ťažkosťami si v sede na fitlopte preložíme nohu cez nohu. Podľa ortopédov tento zlozvyk škodí chrbtici.

3 debata chyba