Zavčasu vstávajúce osoby, ktoré by si dali kávu večer, by podľa výskumu publikovaného v časopisu Sleep Medicine mohol kofeín budiť uprostred noci skôr než „sovy“. Podľa vedcov zo Stanfordskej univerzity v Kalifornii ide o prvú štúdiu, ktorá spája príjem kofeínu s chronotypom, teda rozdelením ľudí podľa toho, v ktorej časti dňa sa cítia výkonnejší. Jedná sa však o predbežné zistenia, ktorá ešte musia byť potvrdené, upozorňuje vedecký tím.
V rámci výskumu 50 študentov univerzity zaznamenávalo svoju konzumáciu kofeínu počas týždňa, čas spánku a prebudenia. Študenti tiež nosili náramok, ktorý sledoval ich pohyb a zisťoval, či sa počas spánku prebudili. Vedci im tiež merali hladinu kofeínu zo slín.
Vzhľadom k tomu, že študenti všeobecne trpia nedostatkom spánku, väčšina z nich spala dobre, nezávisle na tom, koľko počas dňa vypili kávy. „Bolo jedno, koľko mali kofeínu, zaspali dobre, kedykoľvek si ľahli,“ konštatoval Jamie Zeitzer, člen tímu a profesor psychiatrie na Stanfordskej univerzite.
Avšak ranné „vtáčatá“, čím viac mali v tele kofeínu, tým častejšie sa v noci prebúdzali. To však nebolo pozorované u takzvaných sov. Tieto zistenia teraz chcú vedci overiť aj u starších ľudí.
Množstvo kofeínu u človeka sa však môže pred zaspaním veľmi líšiť. Podľa Zeitzera sa niektoré telo kofeínu zbaví v priebehu niekoľkých hodín, inému trvá spracovanie kávy po obede dlho do noci.
Je preto ťažké povedať, či určitá osoba môže zmierniť dopady kofeínu na spánok tým, že nebude konzumovať kávu alebo čaj popoludní či večer, pripúšťa vedec.